Cook Hub: U Zagrebu otvorena prva 'coworking' kuhinja

Cook Hub: Kako je tehnološki svijet inspirirao prvu hrvatsku ‘coworking’ kuhinju

Prva hrvatska 'coworking' kuhinja koja nudi kompletno rješenje za 'food startupe' - tako je predstavljen Cook Hub, kolaborativni kuhinjski prostor na zagrebačkim Gajnicama, koji je pokrenula Josipa Bračanov, magistrica ekonomije. Josipa je napustila posao account managerice u IT sektoru ne bi li pomogla onima koji se žele baviti proizvodnjom hrane i pića da ubrzaju razvoj svog posla u kuhinjskom prostoru koji dijele s drugima te da se maknu iz crne ili sive zone poslovanja.

cookhub_1naslovna

Nije tu riječ o prostoru za tehnološke startupe koji se bave industrijom hrane, nego o osobama koje žele pokrenuti vlastiti posao u kulinarskoj industriji, što je bila i prvotna Josipina ideja. I tako je, kao i mnoge druge poduzetničke priče, sve krenulo iz vlastite potrebe. Josipa je Šibenčanka, stoga joj je, kako kaže, “u krvi ljubav prema hrani”, a posebice prema zdravim obrocima. Prije četiri mjeseca iz hobija je napravila bio pudinge, koji su naišli na pohvale bližnjih, stoga je počela istraživati što je sve potrebno za njihov plasman na tržište. I shvatila da to sve prati pozamašna procedura.

Sjećam se koliko sam čitala zakone i pravilnike, zvala slastičarne i restorane ne bi li mi, za početak, oni ustupili dio radne plohe u kuhinji. Nisam ni znala što trebam pretraživati pa sam u tražilicu upisala pojam coworking kitchen i naišla na takav koncept u nekim svjetskim gradovima. A zašto čekati da nešto zaživi kod nas kad sami to možete stvoriti odmah? Ubrzo su pudinzi pali u drugi plan te sam se posvetila razvitku prvog co-cooking prostora u Hrvatskoj.

Rješenje za prepreke koje čekaju kuhare početnike

Josipa smatra da je ovo doba vrlo zanimljivo za kulinarstvo – postali smo ono što jedemo “zahvaljujući” foodstagramu. No, jedno je biti kuhar na društvenim mrežama, a drugo u stvarnosti.

Tu vas čekaju prepreke kao što je profesionalna kuhinja, određeni higijenski i sanitarni uvjeti, strogi zakoni i birokracija. A to je sve dugotrajno, komplicirano i skupo za jednog početnika. Zato većina ili odustane ili odluči prodavati svoje proizvode samo kolegama i prijateljima. Upravo tu nastupa Cook Hub koji nudi kompletno rješenje za food startupe. Riječ je o profesionalnoj kuhinji koja posjeduje minimalne tehničke uvjete, potrebne uređaje, posuđe, zaštitnu odjeću, brine o higijeni te nudi podršku pri oglašavanju, distribuciji i umrežavanju.

Moja se sugovornica smije na upit o ciljanoj skupini jer ona trenutno uglavnom posluje na crno, što je bilo zanimljivo objasniti državnim službama.

Zagreb je prepun kulinarskih nada koje su osmislile odlične proizvode poput bezglutenskih torti, krekera od povrća, dijetalnih keksa, ali nemaju priliku izaći na tržište. Od puno njih sam tražila povratnu informaciju i većina je bila oduševljena idejom da će napokon imati mjesto gdje mogu po propisima pripremati proizvode i registrirati svoju djelatnost.

Umjesto virtualnih, pravi kolačići

Prije no što je odlučila pokrenuti kolaborativnu kuhinju, Josipa je radila kao account managerica u tvrtki Infobip. Da bi ostvarila svoj san, dala je otkaz, što nije bilo lako.

Teško je napustiti dobar posao i super kolege jer znaš da više nećeš biti dio te zajednice. Ali nisam osjećala da sam sama jer sam imala podršku bližnjih. A početna zbunjenost je sastavni dio poduzetništva. U nekoliko sam mjeseci naučila jako puno različitih stvari za koje nikad nisam mislila da će me zanimati i veselim se znanju koje ću tek usvojiti. Iako sam mlada, radila sam puno poslova i sve ih cijenim, bilo dijeljenje letaka ili rad u IT-u, jer mi svako iskustvo koje imam sad pomaže. Iz IT-a sam preuzela pojam coworkinga i povezala ga s nečim neočekivanim – kulinarstvom. Također, u Infobipu sam surađivala sa startupima, a sad surađujem s food startupima. Zamijenila sam virtualne s realnim kolačićima. 🙂

U budućnosti specijalizirani prostori

Priča oko pokretanja Cook Huba još nije gotova, potrebno je još srediti određene administrativne stvari, a prostoru nedostaje još nešto opreme, poput jedne profesionalne pećnica sa štednjakom te konvektomat, a Josipa se nada da bi tu mogli uskočiti i sponzori. No, prostor je tu – 60 metara četvornih kolaborativne kuhinje u kojoj proizvode istodobno može pripremati do četvero ljudi po smjeni. A što očekuje za budućnost?

Cilj je imati više velikih specijaliziranih prostora – jedan za cateringe, jedan za slastičarske proizvode, jedan za pekarske…. I, naravno, širiti se u druge gradove i okolne zemlje. Jednostavno, želim da Cook Hub bude prvi izbor za food startupe.

Pa ako svi hvale vaše torte, kolače, variva, burgere… A sami nemate dovoljno kapaciteta za širenje poslovanja – zašto se ne biste okušali u prvom hrvatskom co-cooking prostoru?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Tonnci

    Tonnci

    28. 10. 2016. u 1:49 pm Odgovori

    Konačno nešto što pomaže u startu. Ima li negdje u HR sličan prostor za proizvodnju i pakiranje proizvoda za osobnu higijenu ( sapuni, šamponi, kremice i sl…)

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.