Bliži se Weekend Media Festival, koji će i ove godine biti krcat zanimljivim sadržajima. Jedan od njih odnosi se upravo na - sadržaj. Riječ je o radionici "Content marketing u praksi", koju će održati agencija Jasno i Glasno. Što je to točno content marketing, tko se može njime baviti i o čemu će se govoriti na radionici, otkriva nam "šefica sadržaja" iz ove agencije, odnosno Chief Content Officer Ana Penović.

Bliži se Weekend Media Festival, koji će i ove godine biti krcat zanimljivim sadržajima. Jedan od njih odnosi se upravo na – sadržaj. Riječ je o radionici “Content marketing u praksi”, koju će održati agencija Jasno i Glasno. Što je to točno content marketing, tko se može njime baviti i o čemu će se govoriti na radionici, otkriva nam “šefica sadržaja” iz ove agencije, odnosno Chief Content Officer Ana Penović.
O content marketingu ovih dana svatko ima svoju “priču”, a Ana smatra kako je sadržaj koji se komunicira na online odredištima najvažniji i ujedno najzahtjevniji pojedinačni segment digitalne prisutnosti svake tvrtke.
Sadržaj je konkretna vrijednost koju tvrtka unosi u komunikaciju s korisnicima, glavna supstanca svakodnevne komunikacije na društvenim mrežama, razlog zbog kojeg korisnici posjećuju internetska odredišta tvrtki i zbog kojeg im se vraćaju. Originalan, autentičan i kvalitetan sadržaj korisnicima i klijentima sugerira da je tvrtka s kojom komuniciraju dio njihova života, da je involvirana u njihove privatne ili poslovne živote, prepoznaje probleme ili izazove s kojima se u određenim životnim trenucima nose i zna na te probleme odgovoriti konkretnim rješenjima. Kupci u 21. stoljeću od brendova čijim se proizvodima služe očekuju čvrstu emocionalnu vezu, sustavnu interakciju i angažman, a takvo što moguće je kontinuirano stvarati samo putem sadržaja. Grana industrije tržišnih komunikacija koja se bavi kreiranjem sadržaja u svrhu promocije i prodaje usluga i proizvoda se naziva se content marketing.
No, tko bi bio idealan profil osobe za bavljenje ovom vrstom marketinga? Ana smatra da je poželjno imati novinarsko zaleđe, što savjetuju i istaknuti inozemni stručnjaci iz ovog područja. Idealno bi bilo kada bi budući sadržajni marketingaš prošao novinarski i urednički put, jer takvi profesionalci znaju prepoznati kvalitetnu informaciju te je oblikovati na način da dođe do željene publike. Naravno, dodaje Ana, bitno je i dobro poznavanje digitalnih platformi i mogućnosti koje nude kao i modela distribucije sadržaja – jednom kreirani sadržaj mora nekako doći i do publike, što u nas možda nije teško jer smo malo tržište, ali u Sjedinjenim Državama je to primjerice iznimno zahtjevan zadatak, napominje.
Jasno i Glasno u content marketing vodama
Agencija Jasno i Glasno se odlučila baviti upravo ovom vrstom marketinga jer, kako kažu, obožavaju kreirati sadržaj i uživaju u svim dijelovima tog kreativnog procesa.
Od, primjerice, pisanja tekstova i njihova oblikovanja, do dizajniranja, distribucije i pronalaženja načina da isti sadržaj iskoristimo na različite načine. Kompletan proces je iznimno zanimljivo raditi, osobito kada ste, poput nas, okruženi desecima vrhunskih profesionalaca koji svatko na svoj način pridonosi finalnom proizvodu. Kako se proizvodnjom sadržaja – što novinarskog što korporativnog – bavimo od kraja devedesetih godina, to je naše prirodno okruženje. Kada se tomu pridoda specifična ekspertiza i dubinsko poznavanje digitalnih platformi i njihovih mogućnost, jasno je zašto smo dobitna kombinacija za mnoge domaće i inozemne tvrtke koje se služe sadržajem u komunikaciji sa postojećim i budućim klijentima. Inače, Jasno i glasno predstavlja Hrvatsku u International Content Marketing forumu, krovnoj svjetskoj organizaciji koja se bavi promocijom i popularizacijom content marketinga kao neizostavnog dijela tržišnog nastupa svake tvrtke, organizacije i institucije.
Ova je agencija nedavno pokrenula i Storytellers.rs, projekt putem kojeg “izvozi” sadržaj na tržišta engleskog govornog područja. Prve stanice su Australija i Sjedinjene Američke Države, a Ana otkriva kako su se na projekt odlučili kada su došli do trenutka u kojem je postalo jasno da mogu svoje usluge ravnopravno nuditi i vani te da kvalitetom ne zaostaju od tamošnje konkurencije. Naime, ova agencija već neko vrijeme, osim s domaćim, radi i s inozemnim klijentima.
Kako vodimo nekoliko turističkih destinacija i hotelskih kuća, okrenuti smo prema europskim tržištima, susjednim zemljama – komuniciramo na engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom, ruskom, poljskom, slovenskom…Imamo i klijente koji se okrenuti isključivo prema Sjedinjenim Državama pa dosta radimo i tamo.
Budućnost content marketinga
Apsolvirali smo što je to content marketing i tko se njime bavi, no što je s njegovom budućnosti? Ana tu citira Setha Godina, jednog od najvećih marketinških stručnjaka današnjice, koji je još prije nekoliko godina rekao: Content marketing je jedini marketing koji nam je preostao.
Notorna je činjenica da se korisnici već danas o proizvodima i uslugama informiraju putem weba ili društvenih mreža, mišljenja i preporuke za odabir proizvoda traže od svoje online družine i temeljem njih donose odluku o kupnji. Agresivno ih oglašavanje iritira, na društvenim mrežama ugrožava njihov privatni virtualni prostor, a reklamama sve manje vjeruju. To je svojim istraživanjem 2013. potvrdila i agencija AB Nielsen kojoj je 92 posto ispitanika izjavilo kako u procesu odabira proizvoda ili usluge više vjeruje preporukama najbližih nego bilo kojem obliku oglašavanja. Drugi pak izvor informacija kojem korisnici najviše vjeruju je originalan sadržaj koji kompanije kreiraju i distribuiraju. Čak 69 posto od 29.000 Nielsenovih ispitanika u 58 zemalja u istraživanju je kazalo kako vjeruje tom obliku promidžbe, a ključan element na kojem temelje svoje povjerenje je kredibilitet kompanije koja ga proizvodi.
Ako vas je cijela priča o sadržaju i marketingu zaintrigirala, imate priliku čuti više o svemu na Weekend Media Festivalu. Kada je ova agencija prije dvije godine na istom događaju održala sličnu radionicu, u publici su bili predstavnici marketinških odjela velikih i malih tvrtki zajedno sa svim early adopterima – tada se tek počinjalo pričati o tome.
Danas, većina dobro zna o čemu je riječ pa će i naš fokus više biti na praksi nego teoriji odnosno na content marketingu za “napredne”. Kroz vlastite primjere ćemo pokazati koja su najbolja rješenje za domaća i inozemna tržišta – mislim da će svima biti zanimljivo vidjeti kako nastupiti na američkom tržištu, ali i što najbolje prolazi na regionalnoj sceni.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Nedim
22. 08. 2014. u 1:50 pm
Super je ta priča kako content marketing omogućava bolju interakciju, komunikaciju sa kupcima, potom dodajemo novu vrijednost kupcima i drugo.
Međutim, ono što se ne navodi u članku jeste: Ako vodimo web shop i prodajemo, recimo, knjige, i ako napišemo tekst “Vodič za brzo čitanje”, linkanjem drugih stranica na taj tekst poboljšavamo Domain Authority domene, i naravno indirektno ranking proizvoda web shopa na Googleu. Naravno, ne zanemaruju se ostali social faktori, off-page itd.
Slavko Pejović
23. 08. 2014. u 9:05 pm
Content is the king , to je i Googlovo stanovište.
Sadržaj je jedan od ključnih elemenata internet nastupa, i kao takav i jedan od ključnih elemenata optimizacije.
Nešto smo pisali o tome ovde: http://www.sajtova.rs/gde-je-seo-danas/ ( ako nije po pravilima izvinjavam se i ne mora se objaviti link )
Dobar content će proizvesti i prirodan link building, a naravno on se može dodatno pogurati lb kampanjama…