7 ‘content marketing’ trendova za 2015. godinu

7 ‘content marketing’ trendova za 2015. godinu

Iako smo već mislili da se reč 'content' nekako izlizala tokom 2014. godine prekomernim i često neopravdanim korišćenjem, prve tendencije i najave globalne advertajzing industrije za 2015. govore nam da se spremimo za još jednu godinu. Godinu koju će ponovo obeležiti content marketing, ako su u pravu.

grafika_ivan

I izgleda da nemamo samo mi problem što se o contentu više priča, nego što ga ima. U svežoj analizi magazina AdAge konstatuju da uprkos svojoj “vrtoglavoj popularnosti, content marketing će biti tek delić budžeta za 2015”. Njihovo istraživanje kaže da će marketing sektori kompanija izdvojiti 25% ili manje procenata budžeta za ovaj vid oglašavanja – odnosno budžeti neće ispratiti taj hype.

Hej, pa stanite, to i nije tako malo za naše, regionalne uslove! Pretpostavljam da se nijedna od malobrojnih domaćih agencija koja uopšte i stvara neki kvalitetan brend sadržaj, može pohvaliti da je dobila od klijenta ni blizu ovog budžeta za svoj posao zajedno sa produkcijom.

Znamo li šta objavljujemo na društvenim mrežama?

Ali Srbija je posebna priča koja je preskočila mnoga poglavlja ove grane marketinga. Većina brendova, naravno čast izuzecima, savladala je deo da moraju da budu na društvenim mrežama – što je u svetu tek jedan kanal distribucije sadržaja, istina trendovi najavljuju dominantan u 2015. A šta ćemo na društvenim mrežama da publikujemo, nekada je i manje važno.

Mačke jesu slatke, no da li je to zaista najbolji način da animirate i angažujete vašu publiku?
Mačke jesu slatke, no da li je to zaista najbolji način da animirate i angažujete vašu publiku?

Brendovi u Srbiji uglavnom nisu savladali da im i za nastup na društvenim mrežama treba pre svega kvalitetan i brend relevantan sadržaj. Njihova komunikacija se uglavnom do sada svodila na objavljivanje print i TV kampanja, što više proizvoda, poželjno amaterskih fotografija, ako je moguće i cena, poneki šerovani link koji i ne mora da ima veze industrijom i obavezno da zasladimo sa nekom kucom i macom. Ovo je nalošija praksa, ali na žalost i najrasprostranjenija. Ovakav sadržaj teško će imati velike organske domete, ali i neke komunikacione efekte.

Na sreću, ovakvu praksu prekinuće i najava Facebooka da će i dalje nastaviti da smanjuje reach nekvalitetnom sadržaju i to već od prvog januara sa reklamnim postovima. Ali nedostatak ideje i strategije prilikom kreiranja contenta nije jedini problem na domaćim prostorima. Tu je i nespremnost klijenata da ulažu u produkciju sadržaja za web, a da i ne spominjem produkcione kapacitete kod nas i kvalitet iste.

Ako podvučemo crtu, ovo su trendovi koje očekujemo 2015. godine u content marketingu kod nas:

1. Blago povećanje content budžeta

Iako u svetu najavljuju značajne budžete ove godine, u regionu možemo biti zadovoljni ako zabeležimo i jedva primetno povećanje budžeta za brend sadržaje.

2. Više kvalitetnijeg, pogotovo video sadržaja

I u godini za nama, već su primetne tendencije koje govore da će brendovi sve više ulagati u video online sadržaj, ali i raditi na tome da sav ostali sadržaj dobije na kvalitetu.

3. Manjak content agencija

Zbog skromnih budžeta za ovaj vid marketinga prethodnih godina nije se ni primećivalo da na našem tržištu nema dovoljno agencija koje mogu kvalitetno da pruže ovu uslugu, ali doći ćemo i do te tačke razvoja.

4. Novi kanali distribucije sadržaja

Sledi faza koju smo preskočili, a to je kreiranje i distribucija brend sadržaja ne samo za potrebe i putem društvenih mreža, već i ostalih online platformi.

5. Širenje komunikacija i izvan Facebooka

Facebook sve više postaje rezervat za velike brendove sa velikim budžetima i one vrlo male koji jure niše. Svi oni između će morati da prošire komunikaciju izvan sve skupljeg paid reacha.

6. Twitter i Instagram sve značajniji

Mnogi brendovi su već shvatili da alternativa skupo plaćenom reachu postoji, a na ruku im ide i organic reach koji se može postići na ovim mrežama, kao i engagement koji posebno na Instagramu premašuje uveliko onaj na Facebooku.

7. Nadomeštavanje produkcije za digital drugim rešenjima

Ova bolna tačka ne samo digitala, već i cele ovdašnje advertajzing industrije, nastaviće da boli i dalje. Tražiće se još neverovatniji načini da se nadomesti skoro nepostojeća produkcija za koju brendovi uglavnom nemaju planirane budžete.

I na kraju, dovoljno je svakom brendu da poželimo sadržajnu novu 2015. godinu!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?