5 izazova koji još uvijek mogu nokautirati Community Managera

5 izazova koji još uvijek mogu nokautirati Community Managera

Svi znamo što radi Community Manager. Znamo kad dolazi na posao i koliko litara kave popije dnevno. Sa sigurnošću možemo nabrojati minimalno tri internetske stranice koje posjećuje svaki dan.

cm

Community Manager ima svoj dan, koji se obilježava svakog četvrtog ponedjeljka u siječnju, on ima svoju nagradu, on radi u jednoj od popularnijih industrija u svijetu, ali se nakon svih hvalospjeva još uvijek bori sa slovima koje mu korisnici, suradnici, klijenti, ali obitelj i prijatelji bacaju pred uredski i kućni prag. No, što ne znamo o Community Manageru? Ne znamo kojih ga pet izazova, još uvijek, mogu nokautirati u komunikacijskom ringu.

1. Krizna komunikacija dolazi s izlaskom i zalaskom Sunca

Community Manager poznaje svoje korisnike. Provjerava ih ujutro i prije spavanja. Prije nekoliko godina bi im poželio i laku noć, ali, srećom, educira se, kao i korisnici koji su naučili da je komunikacija na internetu brza i učinkovita. No ponekad prvi bod u ringu osvajaju upravo oni, jer Community Manageru zadaju udarac u ranu zoru ili nekoliko sati nakon zalaska sunca objavljujući svoja negativna iskustva u vrijeme kad Community Manager pere zube ili spava. Prilagodljivost je važna u ovom zanimanju, a kvalitetan san bitan je za funkcioniranje organizma. Koliko ste puta kriznu situaciju rješavali na putu do ureda? Koliko vas je puta dočekala lavina komentara i eksplozija osjećaja jer korisniku niste odgovorili na komentar u 7 ujutro ili nakon ponoći?

2. Tko čeka, taj dočeka!

rad noc programiranje

Analiza, brojevi, riječi, izvještaji i strategije. Community Manager s digitalnim timom unaprijed kreira sadržaj koji je u skladu s komunikacijskom strategijom određenog brenda. Ring je mali, a obaveza je sve više s obje strane. Zato su nekad Community Manageru ruke svezane, jer odobrenja ili komentari klijenata dolaze nakon druge runde, a on ne želi da korisnici čekaju. Svaki brend ima svoju poslovnu strategiju. Tako i ja – nekad imam otvorene ruke, a nekad čekam klijentovu potvrdu da mogu objaviti informaciju, premda znam da će odgovor na moj upit biti: U redu. Da! Community Manageri žele korisniku odgovoriti što prije na njegov komentar, ali i čekanje je dio naše svakodnevice, kao i razvijanje kvalitetnog odnosa s klijentima te gradnja povjerenja.

3. Ako to može on, mogu i ja!

Community Manager zna kako njegov posao nije jednostavan, a iskustvo ga je naučilo kako samo relevantan sadržaj može biti koristan. Neočekivana borba sa svim ključnim javnostima Community Managera nokautira u nekoliko sekundi, jer on najbolje zna koliko je sati proveo prateći i skupljajući informacije o korisnicima. Community Manager nikad ne bi programeru tvrdio kako mu kod nije ispravan ili na Slacku dizajneru komentirao kako mu je ikona tamna. Ne zato što nije dobra osoba, već nije stručnjak za sve i vjeruje u stručnost kolega. Pet godina nakon, još uvijek se znam naći u situaciji kad moram objašnjavati da posao Community Managera nije hobi, već da je ozbiljan, stresan i zahtjevan.

4. Sekunde prolaze, a komentari ne dolaze?

Community Manager zna koliko je važno da se na svaki korisnikov upit ili komentar odgovori brzo i točno. On zna da uvijek mora biti spreman i na razgovor s korisnicima i vjeruje kako konstantni nadzor nije produktivan. On vjeruje da se planova treba držati i da sekunde ne treba brojati. Jeste li i vi bili u situaciji u kojoj klijent odgovara na upit korisnika zato što vi niste odreagirali na njegov komentar u istoj sekundi?

5. Community Manager brine o svima!

cmday

On je glas brenda i glas korisnika. On korisnike potiče na stvaranje sadržaja, on je utjeha. On brine o svima. Zato Community Managera uvijek nokautira spoznaja da netko brine o njemu. Budite i vi kao Community Manager. Budite proaktivni i jasni. Upoznajte Community Managera kao što on poznaje vaše korisnike. Recite mu bravo i hvala. Nagradite ga! Barem danas – na njegov Dan.

Sretan Dan Community Managera!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Analiza

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?