
Stiže web platforma za podršku znanstvenim startupima. Što to znači za hrvatski startup ekosustav?
Europski projekt vrijedan više od 350 tisuća eura ulazi u fazu kad treba privući prve korisnike iz akademske zajednice. Osim što će olakšati pokretanje znanstvenih startupa, ovakav projekt ima i dugoročne pozitivne utjecaje na povezivanje stručnjaka, a time i stvaranje kvalitenijih startup timova.
Danas će se javnosti prezentirati dosadašnji rad projekta “Crossing the Gap: Startup education and support for PhD students, researchers and scientists“, poznatijeg pod kraticom COGSTEPS. Podsjetimo, riječ je o projektu u sklopu programa Erasmus+, pokrenutom prošle godine s ciljem premošćivanja jaza između znanstveno-istraživačke zajednice i startup ekosustava u Austriji, Hrvatskoj i Sloveniji.
Naime, u usporedbi sa SAD-om, sveučilišta u Europskoj uniji ne doprinose dovoljno ekonomskom razvoju i rastu, čiji su jedan od najbitnijih pokretača upravo inovacije. Premalo doktoranda u EU odluči nastaviti svoju karijeru u industriji (tek 17 posto u industriji i drugim sektorima poslovanja u EU, naspram 42 posto u SAD-u).
Tek 12,57 posto startupova u Uniji pokrenuli su doktorandi. Europska sveučilišta ne pružaju zadovoljavajuću podršku i značajno zaostaju u kreiranju uspješnih startupa za SAD-om i Kinom. COGSTEPS bi trebao biti korak prema rješavanju tog problema, pojašnjava za Netokraciju programski direktor u startup inkubatoru SPOCK Matija Srbić:
Želimo poboljšati uvjete za pokretanje visokoinovativnih startupa te uključiti što veći broj istraživača i znanstvenika u startup ekosustav.
Koordinator projekta je zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER). Također sudjeluju inkubator ZICER, Sveučilište u Ljubljani i Ljubljanski univerzitetni inkubator (Slovenija) te TU i Know-Center iz Graza (Austrija).
Platforma će služiti kao sustav preporuka i izvor financiranja
U projekt su krenuli s proučavanjem dobre prakse na vodećim institucijama za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja, poput Sveučilišta u Oxfordu, ETH-a i Fraunhofera, navodi Matija.
Idući korak je razvoj web platforme koja će omogućiti istraživačima i znanstvenicima da kroz pripremljeni edukacijski sadržaj, brainstorming sa stručnjacima, mentoriranje startup inkubatora i verifikaciju VC fondova dođu do kvalitetne startup ideje, nauče razmišljati i izražavati se kao osnivači startupa i formiraju tim.
Platforma je razvijena, između ostalog, temeljem razgovora s istraživačima, znanstvenicima, inkubatorima i investitorima. “Tako smo naučili s kojim problemima se susreću istraživači i znanstvenici te koji su im glavni izazovi za uključivanje u startup ekosustav”, naglasio je Matija.
Ideja je preko naprednog sustava preporuka članicama i članovima akademske zajednice omogućiti pronalazak partnera, ali i izvore financiranja.
Do komercijalizacije u tri faze
U drugoj i trećoj godini projekta fokusirat će se na organiziranje različitih događanja s ciljem predstavljanja ideja, projekata i inovacija s potencijalom za komercijalizaciju, kako bi olakšali pronalazak suosnivača i partnera za planirane tri faze inkubacije.
- Prva faza namijenjena je startup početnicima. Fokusirana je na razdoblje od ideje do minimalno održivog proizvoda (MVP). Odvijat će se u Hrvatskoj.
- Druga faza je za formirane startup timove i fokusirana je na period od MVP-ja do prvih korisnika. Odvijat će se u Sloveniji.
- Treća faza je za startupe s validiranim poslovnim modelom. Fokusirana je na period od stjecanja prvih korisnika do razvoja proizvoda. Odvijat će se u Austriji.
Predviđeno trajanje projekta vrijednog 351.529 eura je tri godine.
Cilj je privući bar 100 znanstvenika
Projekt je prvenstveno namijenjen istraživačima i znanstvenicima s tri uključena sveučilišta. Cilj je privući njih više od 100 koji će se direktno uključiti u predviđene aktivnosti i programe. No, Matija se nada kako će web platforma zaživjeti i izvan granica uključenih sveučilišta.
Stručnjaci koji sudjeluju u brainstormingu bit će nagrađeni bodovima koji će im pomoći u dokazivanju njihove stručnosti i potaknuti sustav za preporuke da ih češće preporučuje startupima koji su u potrazi za savjetnicima i vanjskim stručnjacima.
Matija vjeruje kako cijeli startup ekosustav može imati koristi od toga što će više istraživača i znanstvenika bolje razumjeti startupove, postojeći startupi lakše dolaziti do znanstvene zajednice, a inkubatori i VC fondovi će imati veći bazen kvalitetnih timova.
Sva tri sveučilišta već rade na mapiranju znanstveno-istraživačkih timova zainteresiranih za uključivanje u projekt. Web platforma, koja će uskoro biti otvorena za javnost, bit će besplatna za korištenje svim pojedincima, inkubatorima i VC fondovima. Matija očekuje kako će prve konkretne rezultate ostvariti već u prvim mjesecima rada.
Uvertira za venture builder
Ovaj je projekt povezan ne samo s aktivnostima inkubatora SPOCK, već i serijom događanja ScienceUp (u suradnji s udrugom Penkala), ali i izgradnjom venture buildera za deep tech startupe (u suradnji s Inovacijskim centrom Nikola Tesla).
Sve te aktivnosti imaju isti cilj – omogućiti startupima nastalima kroz bilo koju od njih izravan pristup novome investicijskom fondu koji će ulagati u transfer tehnologije i komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja.
Spomenuti projekt venture buildera za deep tech startupe dobro napreduje, otkriva nam Matija.
Trenutno pričamo s potencijalnim partnerima iz industrije. Prvi kvartal sljedeće godine ćemo iskoristiti za interne prilagodbe koje moramo napraviti da bi ovakve suradnje bile moguće te ćemo prepoznatim partnerima pojedinačno prezentirati ponude za suradnju.
Najkasnije u travnju ćemo prezentirati našu viziju sa svim aktivnostima, promjenama i ponudama koje imamo za partnere iz industrije koji se žele uključiti.
Uskoro platforma, bootcamp, nova generacija…
U 2022. COGSTEPS, između ostalog, očekuje realizacija projekta „Startup 101 bootcamp“, u kojem će sudjelovati 30-ak istraživača i znanstvenika iz Hrvatske, Slovenije i Austrije te dvije faze inkubacije (jedna u Zagrebu, druga u Ljubljani).
Organizirat ćemo i nekoliko događaja za povezivanje znanstveno-istraživačke zajednice i industrije te aktivno raditi na povećanju broja korisnika naše web platforme.
Na današnjem izlaganju COGSTEPS-a, bit će još govora i o SPOCK-u, koji trenutno prima prijave za šestu generaciju startupova, kao i aktivnostima partnera poput ZICER-a, BIRD Incubatora, Algebra Laba, Fil Rouge Capitala i Infobipa.
Predstavit će se i Sveučilište u Zagrebu, Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije sa svojim aktivnostima vezanima za European Institute of Innovation & Technology (EIT), a pozvani su i partneri iz industrije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.