Hrvati vole (besplatne) cloud servise, a brine ih sigurnost

Istraživanje: Hrvati vole (besplatne) ‘cloud’ servise, a boje se prodaje podataka

Kako Hrvati koriste 'cloud' i kakvi su im sentimenti prema uslugama i servisima u oblaku, što mori domaće korisnike, a što ih privlači ispitala je tvrtka Perpetuum Mobile u suradnji s agencijom Zrika.

Istraživanje o korištenju servisa i alata "u oblaku" provela je tvrtka Perpetuum Mobile.
Istraživanje o korištenju servisa i alata “u oblaku” provela je tvrtka Perpetuum Mobile.

Istraživanje je obuhvatilo 342 ispitanika, a odgovori sudionika pokazali su kako je priča o oblaku tek nešto što bi se u Hrvatskoj trebalo dodatno razviti. Usluge u oblaku većina ispitanika koristi između jedne i pet godina, a najčešća su opcija besplatni servisi, koje koristi ih čak 84 posto ispitanika.

Najviše je ipak riječ o elektroničkoj pošti, i to uglavnom o Gmailu, koji slijede Outlook/Hotmail te Yahoo. Kada je riječ o pohrani podataka u oblaku, oni imenom najpoznatiji servisi – Dropbox i Google Drive – pokazali su se i kao najpopularniji.

Najpoznatije usluge ujedno su i najpopularnije.
Najpoznatije usluge ujedno su i najpopularnije.

Hrvati su ipak i dalje najtradicionalniji kada je riječ o alatima za izradu dokumenata i mahom se drže dobrog starog Microsoft Office paketa instaliranog na računalu, a odvaže li se na oblačne verzije, biraju Google Docs više nego Office 365, cloud verziju svog preferiranog offline paketa.

Pri korištenju cloud servisa i alata, korisnike najviše brine sigurnost, točnije neovlašten pristup podacima, nemogućnost pristupa svojim podacima ako nešto pođe po zlu te bojazan da bi tvrtka kod koje se pohranjuju podaci mogla iste prodati trećoj strani.

Hrvatski poslovni korisnici vole (besplatne?) servise

Koja je najčešća primjena poslovanja u oblaku?
Koja je najčešća primjena poslovanja u oblaku?

Kada je riječ o poslovnim korisnicima, tek 22 posto tvrtki u Hrvatskoj koristi neku od usluga računarstva u oblaku, barem ako je vjerovati podacima Državnog zavoda za statistiku. To bi ipak hrvatske poslovne korisnike stavilo čak i iznad europskog prosjeka, koji broji tek 19 posto, ali ispod nekih nacija sklonijim novim tehnologijama, poput Finske gdje je taj postotak čak 50.

Perpetuumova anketa pokazala je ipak nešto drukčije rezultate – više od polovice ispitanika, 55 posto, istaknulo je kako tvrtka u kojoj rade koristi usluge računarstva u oblaku, njih 11 posto navelo je da to planiraju u budućnosti, a glavni razlog oklijevanja im je pitanje sigurnosti i nedostatak razumijevanja o čemu se tu uopće radi. U tvrtkama koje koriste cloud njime najčešće upravljaju interni IT odjeli ili vanjska IT tvrtka-partner.

cloud plaćanje

Povuklo se naravno i pitanje plaćanja usluga – mjesečno se za njih najviše izdvaja 50 kuna po korisniku, a kada bi se neki od besplatnih servisa prebacio na naplatu, 45 posto njih bilo bi spremno zadržati e-mail servis, 27 posto bi zadržalo servis pohrane koji koriste, a čak 29 posto ispitanih navodi kako bi u slučaju naplate trenutno besplatnih usluga više uopće ne bi koristili cloud.

A kakva su vaša iskustva? Biste li se složili s rezultatima istraživanja?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Karijere

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.