CircuitMess potpisao ugovor s Walmartom: Ovog će se Božića pod američkim borovima naći Chatter 2.0

CircuitMess potpisao ugovor s Walmartom: Ovog će se Božića pod američkim borovima naći Chatter 2.0

Hrvatski startup ostvario je suradnju sa Sam’s clubom, podružnicom američkog Walmarta, koja je naručila 17.670 primjeraka edukacijskog seta Chatter 2.0.

Prije nešto više od godine dana, CircuitMess najavio je suradnju s Warner Brothersom, u sklopu koje je nastao STEM Batmobile, a sada stiže vijest o suradnji s još jednim američkim gigantom. Ovaj je put riječ o trgovačkom lancu Walmartu, odnosno njegovoj podružnici Sam’s Club, čiji su predstavnici prepoznali kvalitetu edukacijskog seta Chatter 2.0 te naručili primjeraka u vrijednosti od milijun i 325 dolara.

“Uradi-sam” walkie talkie u 589 trgovina diljem Amerike

CircuitMess Chatter 2.0 je “uradi-sam” edukativni set za bežičnu digitalnu komunikaciju koji funkcionira po principu walkie-talkieja te uči o elektronici i programiranju. Bit će dostupan kupcima u svih 589 Sam’s Club trgovina diljem SAD-a.

Zanimljivo je što je Walmart pristupio CircuitMessu, nakon što su vidjeli drugu Kickstarter kampanju za MAKERphone iz 2019. godine. Kako je u priopćenju rekao predstavnik Sam’s Cluba, Cole Powell, pri odabiru asortimana za njihove dućane uvijek se vode time da pronađu one artikle koji su inovativni i nude iznimnu vrijednost za kupce.

Vrijednost ovog seta je u tome što djeci pomaže da urone u svijet STEM-a i telekomunikacija te nauče vrijedne vještine koje će im pomoći da se pripreme za poslove budućnosti.

U CircuitMessu ne kriju ponos što će se u domovima diljem Amerike STEM ovoga Božića učiti uz pomoć setova proizvedenih u Hrvatskoj.

Iako je prvotni plan bio da će svoje proizvode staviti u Walmartove poslovnice još 2020. godine, pandemija je poremetila planove, a Albert Gajšak ističe kako im je trebalo dvije godine da se vrate u igru i doista realiziraju suradnju. Objašnjava i kako su tekli pregovori.

Interesantno je da pregovori nisu trajalo toliko dugo; najveća barijera koju smo trebali probiti je “set up” svega što je potrebno za suradnju s Walmartom.

Surađivati s jedim od najvećih trgovačkih lanaca na svijetu nije lako ako si hrvatska tvrtka.

CircuitMess je naišao na više problema u procesu. Primjerice, Walmart je od njih zahtijevao policu osiguranja od 2 milijuna dolara, a nitko nije htio osigurati hrvatsku tvrtku za područje SAD-a. S druge strane, nije bilo jednostavno napraviti uvoz u SAD i dobiti potrebne certifikate s hrvatskom tvrtkom.

Zbog svega navedenog smo otvorili podružnicu u SAD-u kako bismo mogli surađivati bolje i brže na američkom tržištu.

Božić – pravo vrijeme za testiranje proizvoda

Vrijeme plasiranja proizvoda u dućane nije slučajno, otkriva Gajšak. Od početka se planiralo da će se proizvodi testirati u Walmartovim dućanima u božićnom periodu. Zbog toga će se u svim poslovnicama Walmartovog Sam’s Cluba naći po 30 proizvoda u sklopu testne narudžbe.

Proizvod koji smo pustili u prodaju je novi uređaj ekskluzivan za njihove poslovnice, a cijene smo odredili iz razgovora s njima – $99 je cijena po kojoj obično božićne igračke lete s Walmartovih polica.

Inače, Sam’s Club je dio Walmarta, a riječ je o dućanima u kojima se može kupovati samo uz članstvo. Primjer drugog takvog poznatog lanca je Costco. Iako u Europi nema mnogo sličnih primjera, u SAD-u su takvi lanci popularni – njihovi korisnici plaćaju članstvo kako bi dobili pristup asortimanu, bilo da je riječ o cijelom ili posebnim artiklima.

Sam’s Club zapravo nije zasebna tvrtka, nego podbrend Walmarta – u većini slučajeva su u istoj zgradi. Cijeli dućan je obično posložen u hali, a artikli su na paletama kako bi se dućan brzo mogao presložiti. Zbog toga smo i mi morali napraviti kartonski stalak koji se postavio na paletu u njihovim dućanima.

Proizvod koji je CircuitMess pustio u prodaju u sve poslovnice Walmartovog Sam’s Cluba je ekskluzivno napravljen za njih, s Walmartom se odredila i cijena te je, zbog specifičnosti trgovina, bilo nužno razviti i poseban kartonski stalak.

Inače, naziv “Sam’s Club” dolazi od imena Walmartovog osnivača Sama Waltona. U tom lancu obično kupuju obitelji s djecom, na veliko, a prodaje se razni asortiman, od namirnica do elektroničkih proizvoda, objašnjava Albert.

Naš proizvod je službeno dio “wireless kategorije” – u to spadaju proizvodi poput mobitela. Sam’s Club pokušava staviti što više STEM proizvoda u svoj asortiman i ova suradnja je rezultat te inicijative.

Naravno, postoji mogućnost da u budućnosti naše proizvode vidimo u “normalnim” Walmartovim poslovnicama ako sve prođe dobro s ovom suradnjom.

Chatter 2.0 je isporučen, za sada prodaja teče dobro, a sljedećih mjesec dana, koliko je ostalo do Božića, su ključni – rezultati prodaje odredit će budućnost CircuitMessove suradnje s Walmartom.

Izazovi na tržištu elektronike stavili jači fokus na profitabilnost

Ova velika vijest za jedan još uvijek mali hardverski startup iz Hrvatske dolazi u, blago rečeno, zanimljivo vrijeme na tržištu elektronike. Albert Gajšak, suosnivač i direktor CircuitMessa, nedavno je za Netokraciju progovorio o nizu izazova, a većina njih povezana su s već spomenutom pandemijom, ratom u Ukrajini te problemima na tržištu čipova. Sve se to odrazilo i na njihove projekte, uključujući i STEM Batmobile. Ipak, Gajšak ističe da i dalje rade punom parom.

Trenutno nam je u fokusu finaliziranje projekta CircuitMess Batmobile te ćemo ga u narednim tjednima isporučiti našim vjernim kupcima koji su ga strpljivo čekali.

Osim licenciranih projekata poput Chattera 2.0 i Batmobilea, CircuitMess od 2020. razvija svoje pretplatničke servise za učenje elektronike i programiranja. STEM Box se zakotrljao početkom 2021. godine, a od tad su isporučili sedam proizvoda kao dio pretplate. A ovog su svibnja prebacili poslovni model isključivo u pretplatnički.

Do te smo odluke došli iz nekoliko razloga. Gledali smo kako ljudi reagiraju na pretplatu, prikupljali povratne informacije i zaključili da je super stvar jer korisnicima možemo pružiti kontinuirano iskustvo učenja i ostvariti dugoročni odnos s njima.

Osim toga, zaključili smo da nam je pretplata najprofitabilniji dio biznisa zbog “average customer lifetime valuea” koji je bio oko četiri puta veći od običnih webshop korisnika. 

I za kraj, rast cijena sirovina, shippinga i kaos s oglašavanjem nas je natjerao da postanemo pametniji i profitabilniji kako bismo mogli preživjeti i rasti u trenutnoj ekonomiji – što smo uspjeli!

Softver CircuitBlocks kao budući izvor nehardverskih prihoda

Chatter 2.0 je uradi-sam edukativni set za bežičnu digitalnu komunikaciju koji funkcionira po principu walkie-talkieja

Idući nivo cijele priče je CircuitBlocks, nastavlja. Riječ je o softveru koji su do sada svim korisnicima davali besplatno, a putem njega korisnici programiraju CircuitMessove uređaje pomoću šarenih blokova.

Na desnoj se strani ekrana automatski pojavljuje tekstualni kod kako bi djeca mogla naučiti kako bi to izgledalo u programskom jeziku “za velike”.

CircuitBlocks će i dalje ostati besplatan, ali na njega će se staviti veći development fokus. Trenutno se radi na nekoliko velikih promjena – program je premješten na web (do sada je bila riječ o offline aplikaciji), prebačen je s C++ koda na Python te se pojednostavilo korisničko iskustvo kako bi neznalice mogle postati sveznalice, kaže moj sugovornik.

Trenutno gradimo premium verziju CircuitBlocksa koju će korisnici moći platiti ako žele personalizirane lekcije i dodatan sadržaj.

Ideja je da u nekoj fazi krenemo graditi CircuitBlocks kao izvor non-hardware prihoda koji će moći sluziti kao standalone proizvod, ali i kao dodatak našim postojećim hardverskim proizvodima.

Sve ovo gledamo kao dodatak postojećem poslovnom modelu, a ne pivot.

Hardver je težak, potvrdio mi je Albert, ali me i podsjetio da na njemu rade već pet godina – od njegove osamnaeste!

Kod sebe smo postavili proizvodni lanac i smanjili ovisnost o vanjskim proizvođačima na minimum. Hardverski dio biznisa je nešto što smo naučili, apsolvirali i zbog njega je naš posao došao od garaže do tvrtke koja radi više od 2 milijuna dolara godišnje.

Stvari koje radimo s pretplatom i softverom gledamo kao dodatak postojećem poslovnom modelu koji će nam omogućiti da rastemo još brže, a našim korisnicima ponudimo nešto novo s čime će moći učiti na bolji, zabavniji i brži način.

A ako testni period s Walmartom prođe dobro, rast će CircuitMessa biti zasigurno još brži.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?