Chummunity: Pričanjem priča do mjesta u DotForgeu

Kako je hrvatski Chummunity ‘pričanjem priča’ ušao u britanski akcelerator DotForge

Prošlog Valentinova, na okupljanju We <3 Startups akceleratora Wayra CEE, među sve tehnološke prezentacije koje su se izmjenjivale na pozornici na velika je zvona i uz glazbenu pozadinu pred posjetitelje izišla Jelena Ribić, osnivačica Chummunityja, kako bi pričala upravo o - pričanju priča.

Chummunity pruža priliku amrginaliziranima da se izraze, smatra osnivačica Jelena RIbić
Chummunity pruža priliku marginaliziranima da se izraze, smatra osnivačica Jelena Ribić

Chummunity je tad predstavljen kao “prvi emotivni startup“, što je podiglo pokoju obrvu publike navikle na drukčije pitcheve. Riječ je o online zajednici autora, objasnila je tad Jelena u nešto konkretnijim terminima, čija se pera mogu unajmiti da napišu personalizirane priče – za dečke koji žele zaprositi svoje djevojke, za djecu koja teško podnose selidbe ili rastavu roditelja, za one koji svoje osobne dogodovštine žele vidjeti ukoričene u osobnoj knjižnici.

U gotovo godinu dana, koliko je otad prošlo, cijeli je projekt prilično narastao, otkriva naša sugovornica:

Izgradili smo zajednicu od tridesetak pisaca iz pet zemalja. Isto tako, počeli smo okupljati i pjesnike, koji će biti zaslužni za jedan od naših novih proizvoda. U početku je projekt zamišljen kao platforma za pisce, međutim, vrlo brzo pokazalo se logičnim da isti model primijenimo i na ilustratore, što ćemo i učiniti.

Danas u ponudi imaju šest vrsta priča te isto toliko cjenovnih razreda, koji se kreću od dvjesto dolara pa do nedefiniranog iznosa premium paketa, a formirana su i dva odjela – dječji i odrasli. U procese su uključeni i brojni psiholozi i stručnjaci iz područja ljudskih potencijala, kako bi se kreirali posebni upitnici koji prethode pričanju priča te razvila posebna tehnika bilblioterapije namijenjena da pomogne djeci da prebrode stresna emocionalna razdoblja.

Na putu prema Engleskoj

Među svim novostima, najaktualnija je ona da je “emotivni startup” ušao u DotForge, akcelerator smješten u sjevernoj Engleskoj, usmjeren upravo na društveno osviještene poduzetnike i startupe.

Sve je krenulo tako da je osnivačica Jelena na prošlogodišnjem WebSummitu govorila o svom projektu na People’s Stage:

Tamo sam u dva dana obavila preko 60 razgovora s ljudima iz najrazličitijih razina tog svijeta. Tražila sam povratne informacije, nove perspektive, sugestije i savjete. Tamo sam dobila i nekoliko dosta konkretnih ponuda, međutim, kad sam po povratku sve stavila na papir, bez obzira na velike snove i nestrpljivu narav, odlučila sam kako je akcelerator upravo ono što mi treba.

Na ovoj platformi za koja okuplja pisce mogu se naručiti personalizirane priče.
Na ovoj platformi za koja okuplja pisce mogu se naručiti personalizirane priče.

Prijavila se na nekoliko inozemnih akceleratora, no društveno orijentirani DotForge u Sheffieldu bio je otpočetka favorit.

S obzirom ne to da Chummunity nije money machine, već pokret koji je pronašao svoj poslovni model opstanka, bilo mi je važno da nas tako i gledaju. S ekipom iz DotForgea to se dogodilo. Intervjui su išli glatko, dolazile su nove ideje i dogodio se neki super klik. Uz to što nam daju novac da razvijamo projekt, daju nam i mentorstvo kroz imena renomiranih društvenih poduzetnika. S njima ne pronalazimo samo bolja rješenja za neke naše procese, već i mogućnosti suradnje. Priče su alat, a scenariji u kojima ih možemo koristiti su brojni.

Chummunity se lako našao u svojoj društveno angažiranoj ulozi, smatra Jelena, jer potiče osobe marginalizirane u društvu, poput one starije životne dobi, problematične tinejdžere, osobe s posebnim potrebama i ljude s terminalnim bolestima, da postanu pisci i ilustratori i podjele svoja iskustva s drugima, pomognu svojim savjetima i osjećaju se bolje.

Ukratko, Chummunity želi uzeti najbolje što nove tehnologije pružaju te to uz dobre stare vještine naracije primijeniti u rješavanju nekih ukorijenjenih društvenih problema i predrasuda, a od 20. veljače u tome će im pomagati DotForge.

Zajednica pisaca, ilustratora… filmaša?

Prvi "pitch" Chummunityja bio je prilično neuobičajen.
Prvi “pitch” Chummunityja bio je prilično neuobičajen.

S vremenom se ova zajednica planira širiti – za početak, otvorit će se onim piscima koji žele sami odrediti cijenu svojih usluga, a otvoreni su i pregovori s agentima nekoliko poznatijih stranih pisaca, otkriva Jelena.

Ilustratorima će se naručitelji moći obratiti za oslikavanje bilo kojeg proizvoda – od razglednica, rokovnika, opreme za mobitele pa sve do automobila, a priče stvorene kroz Chummunity moći će se pretvoriti u igračke. Tu je i kreiranje sadržaja u stvaranju atraktivnih i inspirativnih sadržaja za društvene mreže naše svagdašnje, a Jelena kaže da im ni filmsko platno nije mrsko:

Protekle godine osobno me kontaktiralo nekoliko ljudi iz filmske i televizijske industrije. I jasno je zašto. Na kraju dana, na stolu imamo brojne ljudske priče. Naš plan da one jednom završe na filmskom platnu ili u obliku crtića, vrlo je logičan i na njemu radimo. Međutim, sada smo fokusirani na stvaranje jake zajednice pisaca i ilustratora prvenstveno. To će biti naša snaga za sve daljnje procese. Ti procesi su ambiciozni, ali i mi smo.

Vlastitu priču možete naručiti preko njihove web stranice, gdje se platformi možete i pridružiti kao pisac, ilustrator ili kreativac kakve druge vrste. Ako pak i sami želite okušati sreću u akceleratoru usmjerenom na društveno poduzetništvo, DotForge, prijave su otvorene do 2. veljače ove godine.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.