
Runje i Frančešević predstavili Capt’n: Štedi vrijeme i novac na razini vrhunskih oglašivačkih stručnjaka!”
Veterani oglašavanja i osnivači vodećih digitalnih agencija DRAP i SeekandHit predstavili su AI platformu koja optimizira oglašavanje za Facebook i Google mreže.
Već svi znamo da umjetna inteligencija zaista može riješiti mnoge probleme u poslovanju, ali i unaprijediti one već uspješne stvari. Jasno, (još) ne može optimizirati sve, ali kao što svjedoče tvrtke Airt i SeekandHit, kvalitetan alat vam uvelike može pomoći kod snalaženja u moru obveza i kampanja. Njihov zajednički proizvod prikladnog imena Capt’n alat je koji upravo uz pomoć umjetne inteligencije prati kampanje na nekoliko platformi i sukladno njihovoj uspješnosti korigira budžete. Davor Runje iz Airta i Mario Frančešević iz SeekandHita sa mnom su porazgovarali o alatu i pojasnili koliko koristi od njega mogu imati marketingaši i agencije.
Jedva dočekana prilika za zajednički AI projekt
Davor kaže kako se on i Mario znaju već dugo vremena te je dugo čekao priliku da s Mariom radi na nekom projektu prije nego ovaj, kako kaže, postane prebogat i preuspješan da bi se s njime družio. Srećom, Mario je taman dovoljno uspješan da u raspored ugura još jedan projekt, a on će danas u 11 sati ugledati svjetlo dana na virtualnom događaju zbog, jasno, pandemije novog koronavirusa.
Davor kaže kako je ideju za alat ovog tipa imao već neko vrijeme, ali da se na njemu počelo raditi prije otprilike godinu dana. U igri su bile neke prilično zahtjevne tehnologije i velik raspon specifičnih znanja, pojašnjava Davor:
U projektu je do sada sudjelovalo na neki način 15-tak ljudi. Potrebno je bilo razumjeti marketinško-poslovnu stranu, programski izvući podatke iz Googlea i Facebooka i automatizirati cijeli proces te na kraju napraviti modele – ono što zovemo umjetnom inteligencijom – koja na temelju podataka može izračunati optimalnu strategiju.
Kao i kod svih AI sustava, što više klijenata se okrene ovom sustavu on će biti pametniji i bolje upravljati budžetima, dodaje.

Pretvoriti znanje agencije u alat
Cilj je bio pretvaranje znanja jedne vrhunske digitalne agencije poput SeekandHita u automatiziranu uslugu, pojašnjava Davor i dodaje kako za uspješnost morate biti prisutni na svim kanalima odjednom, a plasiranje oglasa na svim platformama zahtijeva određen trud. Davor:
Visoko sofisticirani oglašivači s velikim budžetima za taj posao angažiraju specijalizirane agencije ili imaju in-house timove koji se time bave. To sve dosta košta jer zahtijeva puno ljudskog rada i automatizacijom tog procesa mi te troškove možemo značajno smanjiti, a da pri tome imamo iste ili još bolje performanse. Bolje performanse, ne nužno zato što to ljudi ne bi znali dobro napraviti taj posao, već zato što se stroj ne umara i uvijek je online za razliku od nas smrtnika.
Ona druga skupina koja može imati velike koristi od ovakvog sustava su oni s druge strane vage – puno malih oglašivača koji jednostavno nemaju budžete za iscrpno istraživanje. U principu, takvi oglašivači u većini slučajeva nastoje “ubosti” kampanju, a onda ju puste da ide bez da ju često provjeravaju i korigiraju, jer si to ne mogu priuštiti.
Capt’n je tako dovoljno pametan da sam može “preslagivati” budžete na različite vrste oglašavanja pa vam tako može iz YouTube budžeta oduzeti malo da bi isto uložio u Facebook na par dana i onda vratiti natrag na YouTube. Davor kaže kako je ovo vrlo jednostavno: svaki kanal ima svoju krivulju zasićenja, stoga linearno povećanje budžeta nikada ne znači linearno povećanje konverzija ili klikova:
Zbog tog zasićenja potrebno je koristiti što više kanala, a najteži problem je točno odrediti koja raspodjela budžeta će vam dati najbolje rezultate. Najbolji stručnjaci su otprilike 20% bolji u tome od prosječnih po nekim našim iskustvima, a naš alat je na razini vrhunskog stručnjaka.
Neće vam nedostajati mikromenadžment oglasa
Ne vjerujem da je itko sretan sa svakodnevnim otvaranjem Facebook ili Google oglasa i analizom istih kada biste to vrijeme mogli raditi bilo što drugo. Umjetna inteligencija se danas mnogo više koristi u marketingu, a mnogi se trude koristiti i AI za kreativu, za što nije baš najbolje rješenje. Iako je AI posebno koristan kad su u pitanju analitički zadaci, ponekad koristi i da generira stihove narodnjaka, a na tome bismo se trenutno možda i trebali zadržati.
Davor mi kaže kako je danas za dodavanje kampanja u alat potrebno oko par minuta po kampanji, a na dnevnoj bazi ne morate raditi ništa. Jednom dnevno ćete dobiti poruku na Slack s izvještajem, a nju možete doživjeti ili ne – kako hoćete. Davor kaže:
Dugoročno gledano, planiramo napraviti potpuno funkcionalno konverzacijsko (chat) sučelje tako da niti nema potrebe za web ili vlastitom mobilnom aplikacijom. Povezivanje kampanja bit će tada preko Slacka, Whatsappa ili neke druge messaging platforme klikom na link, a sve radnje ćete moći napraviti kroz razgovor s chatbotom.

Katapultiranje agencije u budućnost
S one agencijske strane, Mario kaže kako je izuzetno dobro to što alat može zamijeniti ponavljajuće zadatke koji bi inače zahtijevali mnogo vremena. Do prije nekoliko godina bilo je nezamislivo da sustav može misliti umjesto vas, a danas smo došli do toga da je to posve normalno:
Za agencije, ali i marketingaše i klijente, to znači da će vrijeme koje se uloži u pojedinu kampanju biti kvalitetnije iskorišteno, da će se umanjiti mogućnost ljudske pogreške pri razumijevanju nepreglednih tablica, brojeva i izvještaja te omogućiti sigurniji rad svima. Naime, ako u pozadini postoji alat koji brine o osnovnim stvarima poput raspodjele budžeta, cijena po kliku, stope konverzije, i slično, sve uključene strane mogu biti posvećene dijelovima kampanja koje i jesu onaj dio koji se smatra marketingom i oglašavanjem.
“Bog je prvo sebi bradu stvorio”, rekao je nekada netko, a posve je logično da će Capt’n zaživjeti i kod SeekandHita. Mario mi kaže kako su nakon velikog uspjeha sa SocialBrandom nastojali koristiti resurse kako bi stvorili alate za interne potrebe, stoga je suradnja s Davorom i Hajdi iz Airta bila logičan slijed događaja. Mario kaže kako je došlo vrijeme za protresti projekte na kojima su radili i analizu toga što se može napraviti bolje te to sklopiti u proizvod koji će koristiti i druge tvrtke.
Capt’n će tako bez sumnje brzo zaploviti ne samo domaćim oglašivačkim vodama, a Mario, Davor i ostatak tima koji iza njega stoji, nastavit će ga dorađivati i činiti pametnijim kako bi olakšali posao sebi i velikom broju kolega koji još uvijek svoje kampanje prate “pješke”.
Ako i dalje želite postati top stručnjak za oglašavanje prijavite se na digitalnu radionicu koju Netokracija organizira sa agencijom SeekandHit!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miroslav Varga
12. 05. 2020. u 11:27 am
Baš mi je drago da su udružili snage po meni dva super pametna i draga lika na nečemu što je totalno in i super cool 🙂
Slavko Cota
16. 05. 2020. u 6:14 pm
Dva genjalca kad udruze svoju pamet onda je to prava stvar. Volio bi to viditi na konkretnom primjeru kako funkcionira.
Marijan
18. 05. 2020. u 9:02 am
Slavko Cota kako radi, kao i sve u marketingu ako razumiješ što želim reći. U marketingu odavno postoji samo jedan parametar uspjeha, uspješna reklama je puno reklame. Sve ostalo je irelevantno.