Iako je svima koji vode Facebook stranice u cilju, među ostalim, povećavati bazu fanova, svako malo ova društvena mreža napravi “čistku” te se broj tih fanova smanji. Oni koji koriste Facebook u poslovne svrhe mogu očekivati uskoro pad broja 'lajkova', ako već nisu.
Facebook je to najavio jučer u blog postu rekavši da uklanja deaktivirane profile te da će se zbog toga broj fanova smanjivati u idućih nekoliko tjedana. Riječ je o profilima koji su namjerno deaktivirani ili o profilima preminulih osoba, a društvena će mreža na ovaj način vlasnicima stranica dati bolji uvid u to tko su njihovi aktivni fanovi i koliko ih doista ima.
Već uklanjamo lajkove i komentare koje su napravili deaktivirani profili na postovima stranica, stoga ova novost čini podatke konzistentnima.
U slučaju da se vlasnici deaktiviranih profila odluče vratiti na Facebook, automatski će ponovno postati fanovi stranica koje su im se ranije sviđale, tako da će se vratiti u “brojčanik”.
Pad broja fanova nije nužno loša stvar
Ako nas je ičemu naučio slučaj Veritasium, osim da broj fanova nije najvažnije mjerilo, jest da fanovi koji se broje moraju biti relevantni. Osim što doista nema smisla “pumpati” brojke fanovima koji nisu aktivni na stranici, još je gore imati fanove koje vaš brend, tvrtka ili nešto treće ne zanima. Podsjetimo na to kako otprilike funkcionira doseg postova – sadržaj koji postavite na stranicu inicijalno se prikazuje manjem broju nasumično odabranih fanova. Daljnji doseg ovisi o njihovoj reakciji. Ako ih je on zainteresirao, počnu klikati na njega, označavati da im se sviđa, komentirati, dijeliti, Facebook će smatrati sadržaj relevantnim (ali uzeti u obzir i neke druge parametre, poput onog je li riječ o kakvom ‘spam’ sadržaju ili ne). Potom će postupno povećavati doseg i pratiti kako ostali fanovi reagiraju na post.
Zbog toga je iznimno važno da je sadržaj relevantan većini fanova. Jer što ako Facebook pokaže vaš post inicijalno onim fanovima koji će na to ostati indiferentni? Vaš će post ostati zakopan u mračnim dubinama niskog dosega, osim ako ga barem malo ne ‘boostate’.
Dakle, ako vidite pad u broju fanova, ne brinite, to je zapravo dobra stvar. Samo to sad objasnite nadređenima. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
06. 03. 2015. u 11:38 am
Kad, tad sam se nadao oveme, ali nema brige kao što je rečeno nije ovo nužno ni loša stvar
Od napuhavanje fanova koji nemaju nikakvu korist nego samo da povecaju broj lajkova nema nikakve koristi zato je bolje imati 3000 aktivnih korisnika nego 30000 neaktivnih