Hrvatski BreakStuff želi milijarde dolara vrijednu razmjenu sportskih kartica pretvoriti u digitalno iskustvo

Hrvatski BreakStuff želi milijarde dolara vrijednu razmjenu sportskih kartica pretvoriti u digitalno iskustvo

Neke sportske kartice danas znaju vrijediti milijune, a oni koji ih skupljaju uskoro će imati platformu na kojoj sigurno i lako mogu njegovati svoj hobi.

U svijetu koji se polako okreće skupljanju NFT-a i digitalnih predmeta i sličica, zanimljivo je vidjeti startup koji se okreće opipljivim stvarima i modernizira jednu relativno analognu industriju. Radi se o startupu BreakStuff i njihovoj platformi Tradingcards.ai koja služi za razmjenu fizičkih sportskih kartica. Danas upravo o tome razgovaramo s Michaelom Schneiderom, austrijskim suosnivačem ove tvrtke iz Zagreba koja je nedavno osigurala 50 tisuća eura investicije Fil Rouge Capitala.

No, što su “sportske kartice”? Slično kao samoljepljive sličice nogometaša, sportske kartice su doslovno – kartice sa slikom sportaša. Najveću popularnost imaju u SAD-u gdje su posebno na cijeni bejzbol kartice koje se proizvode još od kraja 19. stoljeća. U moderna vremena prodaju se kartice za gotovo sve sportove, a industrija bi uskoro mogla vrijediti više od 100 milijardi dolara. 

Fil Rouge Capital

Rekordna cijena kartice? Sitnih 6 milijuna dolara

Moj današnji sugovornik Michael je strastven skupljač sportskih kartica još od devedesetih, a na projekt koji se temelji na prodaji kartica potekao ga je golem rast industrije u posljednjih nekoliko godina:

Fizičke kartice za skupljanje su tu već neko vrijeme, posebice kada pogledate bejzbolske kartice iz pedesetih i šezdesetih. Postali su vrlo vrijedno ulaganje, a rekordna cijena za karticu danas je više od šest milijuna dolara.

Više od šest i pol milijuna, da budemo točniji. Bejzbolska kartica Honusa Wagnera, igrača Pittsburgha tako je postala najvrjednija kartica ikada prodana, ali vjerojatno to neće biti još dugo vremena. Danas se u kontekstu skupljanja mnogo više govori o NFT-ima, ali fizičke kartice i dalje su hobi za one koji ipak malo više prate sport.

Kada govorimo o NFT-ima, Michael kaže da se ovdje većinom radi o kratkotrajnom povratu, i većinom ih skupljaju osobe koje nisu toliko zagriženi fanovi samog sporta. No, dodaje kako su NFT-i vrlo dobri za tržište i ne isključuje mogućnost rada na njima u budućnosti.

Za sada je najbolja opcija – eBay

No, u čemu je uopće “fora” sa sportskim karticama i njihovom prodajom? Ako danas želite prodati vrijednu bejzbol karticu na internetu, opcije su vam ograničene. Većina transakcija odvija se putem eBaya, a vrijedne kartice ne možete tek tako prodavati bez pomoći posrednika. Michael pojašnjava kako je najbolji način za provjeru cijene kartica jednostavno gledanje prošlih prodaja, i ravnanje po njima.

Kako cijene znaju vrlo lako otići u nebo, kolekcionari vrlo detaljno pristupaju svakom dijelu provjere i prodaje. Najskuplje kartice prodaju se privatno, ali najveći izazov stoji pred “običnim” kolekcionarima koji još uvijek moraju sve raditi “ručno”. To zahtjeva mnogo posla, a Michael mi kaže kako njihova platforma predstavlja prvo rješenje za ovaj problem koje nudi odgovore na velika pitanja:

Naš pristup je jednostavan; nuditi sve što kolekcionari i investitori traže i pružiti im sve na jednome mjestu. Nudit ćemo društvenu mrežu na kojoj se možete povezati i razgovarati, te prikazati kartice koje imate. Potom ćete imati trgovinu za prodaju, kupovinu i zamjenu kartica, a u sredini svega postojat će AI sustav za automatsku provjeru i “gradiranje” kartica. Ukratko, sve što vam treba.

Aplikacija će biti društvena mreža i trgovina istovremeno. BreakStuff

Uz AI tehnologiju do lake prodaje i kupovine

Kako bi osigurali kvalitetu prodanih kartica, za sada će platforma nuditi vizualnu provjeru svih kartica i na temelju kvalitete rubova, površine i ukupnog vizualnog dojma svaka će kartica dobiti ocjenu od jedan do 10. Michael dodaje kako je ovo samo privremeno rješenje, a u budućnosti će platforma dobiti i detaljnije provjere stanja kartica kako biste u svakom trenutku znali točno što kupujete.

Ovaj hobi trenutno pokazuje zavidan rast i razvoj, govori Michael. Ako pogledamo vrijednost i količinu prodanih kartica i financiranje, lako je primijetiti da ovo nije samo trend koji će brzo proći. Prema tome, tajming za ovakvu platformu teško da može biti bolji.

BreakStuff će nastojati modernom tehnologijom već za dva mjeseca unijeti disrupciju u tržište, a samim time možda i potaknuti neke od vas koji čitate ovaj tekst da se bacite u zanimljiv hobi kartica. Ipak, Michael ima neke savjete:

Prije nego što bih investirao pogledao bi blogove i YouTube videe, kako bi saznao nešto o temeljima hobija. Tada bih definirao što želim postići u kratkom ili duljem vremenskom razdoblju i postavio budžet. Prvo bih kupovao kartice etabliranih sportaša.

Dodaje i kako treba istražiti takozvane breaks, odnosno kupovanje kartica iz velike kutije putem interneta. Vi tada zapravo kupujete jedan “paketić” ili više njih, a ova opcija je dobra budući da je kupovina velikih kutija trenutačno vrlo skupa. Tko zna, možda baš vi otvorite neku vrlo vrijednu karticu iz modernog doba, a onda ju prodate na stranici Tradingcards.ai!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?