Festival Brave New World, posvećen makerima i inovatorima, okupio je proteklog vikenda u zagrebačkom HUB-u 385 brojne zainteresirane za inovacije u svijetu tehnologije.

Otvaranjem festivala Brave New World, zagrebački HUB385 proteklog je vikenda postao mjesto okupljanja makera, inovatora i svih ostalih zaljubljenika u tehnologiju.
Prisutne je već prvog dana oduševio mladi genijalac Easton LaChappelle, tvorac robotičke ruke upravljane mislima koja je izazvala revoluciju u industriji protetike. S posjetiteljima je podijelio svoju inspirativnu priču, ali i zavidno iskustvo u području primjene novih tehnologija, unatoč tome što mu je tek 19 godina. Easton je naglasio kako nova digitalna revolucija otvara vrata nalaženju inovativnih rješenja u realizaciju kojih se može uključiti čitava zajednica. Easton već radi za NASA-u, a trenutno razvija koncept egzoskeletona koji bi mogao pomoći paraplegičarima da ponovno hodaju.
What motivated and enabled @EastonLaChappel to built the arm? A meeting with a little girl long time ago. pic.twitter.com/Tl2mDyJqSK
— HUB385 (@hub385) June 4, 2016
U jeku polemika o reformi i budućnosti obrazovanja, pažnju je privuklo i predavanje Sabe Ghole, suosnivačice prve službene makerske škole u SAD-u NuVu. Saba je predstavila inovativan model učenja koji potiče razvoj kreativnosti, inovativnosti i kritičkog razmišljanja. Ovaj model školovanja odbacuje sustav ocjenjivanja i do sada je rezultirao nizom uspješnih inovacija kojima mladi makeri rješavaju stvarne probleme u svijetu.
Kulminacija sljedeći vikend uz – hackathon
Uz zanimljiva predavanja, mladi makeri i inovatori također su predstavili svoje projekte poput robota, rješenja za pametno navodnjavanje, parkiranje, turističko razgledavanje, popularnu solarnu klupu, automatiziranu košnicu, meteorološku stanicu, ali i mnoge druge zanimljive projekte.Također, posjetitelji su mogli sudjelovati na nizu radionica, a u nedjelju je održana i utrka dronova.
Vrhunac festivala Brave New World očekuje nas sljedeći vikend, od 10. do 12. lipnja kada je na rasporedu 48-satni hackathon. Najbolji će dobiti priliku sudjelovati u šestomjesečnom programu tijekom kojeg će uz mentorstvo inozemnih i domaćih stručnjaka raditi na razvoju projekata inspiriranih konceptom pametnih gradova. Projekte razvojnih timova sponzorirat će Vipnet, HEP i RiT, a pobjednički tim hackathona očekuje investicija u iznosu od čak milijun kuna za daljnji razvoj projekta. Više informacija o festivalu može se pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.