Što je makers festival Brave New World donio u Zagreb?

Što je ‘makers’ festival Brave New World donio u Zagreb?

Festival Brave New World, posvećen makerima i inovatorima, okupio je proteklog vikenda u zagrebačkom HUB-u 385 brojne zainteresirane za inovacije u svijetu tehnologije.

easton_bnw_jpg
Iako mu je tek 19 godina, Easton već ima zavidno iskustvo.

Otvaranjem festivala Brave New World, zagrebački HUB385 proteklog je vikenda postao mjesto okupljanja makera, inovatora i svih ostalih zaljubljenika u tehnologiju.

Prisutne je već prvog dana oduševio mladi genijalac Easton LaChappelle, tvorac robotičke ruke upravljane mislima koja je izazvala revoluciju u industriji protetike. S posjetiteljima je podijelio svoju inspirativnu priču, ali i zavidno iskustvo u području primjene novih tehnologija, unatoč tome što mu je tek 19 godina. Easton je naglasio kako nova digitalna revolucija otvara vrata nalaženju inovativnih rješenja u realizaciju kojih se može uključiti čitava zajednica. Easton već radi za NASA-u, a trenutno razvija koncept egzoskeletona koji bi mogao pomoći paraplegičarima da ponovno hodaju.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

U jeku polemika o reformi i budućnosti obrazovanja, pažnju je privuklo i predavanje Sabe Ghole, suosnivačice prve službene makerske škole u SAD-u NuVu. Saba je predstavila inovativan model učenja koji potiče razvoj kreativnosti, inovativnosti i kritičkog razmišljanja. Ovaj model školovanja odbacuje sustav ocjenjivanja i do sada je rezultirao nizom uspješnih inovacija kojima mladi makeri rješavaju stvarne probleme u svijetu.

Kulminacija sljedeći vikend uz – hackathon

radionica_bnw_jpg

Uz zanimljiva predavanja, mladi makeri i inovatori također su predstavili svoje projekte poput robota, rješenja za pametno navodnjavanje, parkiranje, turističko razgledavanje, popularnu solarnu klupu, automatiziranu košnicu, meteorološku stanicu, ali i mnoge druge zanimljive projekte.Također, posjetitelji su mogli sudjelovati na nizu radionica, a u nedjelju je održana i utrka dronova.

Vrhunac festivala Brave New World očekuje nas sljedeći vikend, od 10. do 12. lipnja kada je na rasporedu 48-satni hackathon. Najbolji će dobiti priliku sudjelovati u šestomjesečnom programu tijekom kojeg će uz mentorstvo inozemnih i domaćih stručnjaka raditi na razvoju projekata inspiriranih konceptom pametnih gradova. Projekte razvojnih timova sponzorirat će Vipnet, HEP i RiT, a pobjednički tim hackathona očekuje investicija u iznosu od čak milijun kuna za daljnji razvoj projekta. Više informacija o festivalu može se pronaći na službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?