
Prvi domaći robot kuhar dobit će futuristički restoran, ali planovi za budućnost su ambiciozniji
U restoranu Bots&Pots pred gostima će kuhati roboti hrvatske tvrtke Gammachef, a prvi ovakv futuristički restoran otvorit će svoja vrata najesen u Zagrebu.
Robotski kuhar GammaChef prvi put je prikazan javnosti tijekom natjecanja za startupove Idea Knockout u rujnu 2016. godine, gdje je podijelio treće mjesto sa startupom Smart Lumies.
Uređaj čiji je inicijalni razvoj trajao dvije godine privukao je pozornost javnosti i investitora zato što je mogao samostalno pripremiti sve što se kuha u loncu, a dolazio je i s naprednim mogućnosti poput, primjerice, upravljanja na daljinu aplikacijom, glasovnim upravljanjem…
Već u prosincu iste godine GammaChef je sklopio strateško partnerstvo s Podravkom i najavio sklapanje suradnje s proizvođačima kuhinjskih i kućanskih aparata kako bi omogućili komercijalizaciju svog nesvakidašnjeg proizvoda.
Plan je bio u tri godine pokrenuti serijsku proizvodnju i izaći na tržišta Europske unije kako bi ga prodali onima koji nemaju dovoljno vremena, vještine ili volje za kuhanje. O hrvatskom robotskom kuharu pisali su i veliki svjetski tehnološki mediji poput Mashablea.
Pivot zbog previsoke cijene
No, nakon toga dugo, dugo nismo čuli ništa o GammaChefu sve dok serijski poduzetnik Hrvoje Bujas (poznat po projektima GoHome i Crno jaje, između ostalih) nije u svibnju ove godine najavio otvaranje prvog robotskog restorana u Hrvatskoj.
Bots&Pots je svojevrsni nastavak projekta GammaChef, u biti prva implementacija robota kuhara na tržištu.
Ideja je nastala na osnovu brojnih testnih kuhanja tijekom kojih su ljudi bili oduševljeni konceptom i kvalitetom jela koje robot skuha, pojasnio nam je Dražen Drnas, jedan od pokretača projekta GammaChef:
Želimo staviti robote na tržište i dokazati kako nam roboti mogu biti dobri kuhari. Kako je koncept restorana budućnosti na kojem se temelji Bots&Pots revolucionaran, transparentan i potpuno digitalan, odlučili smo odraditi ga sami.
Osmislili smo restoran koji će najbolje odgovarati mlađoj populaciji i koji maksimalno iskorištava mogućnosti i kvalitete robota. Cilj je da gosti prvo dođu zbog robota, a drugi i svaki idući put radi hrane.
Do zaokreta je došlo nakon što se pokazalo kako se prvotni plan prodaje izravno zainteresiranim korisnicima pokazao neprovedivim jer su roboti ovog tipa preskupi.
U timu koji stoji iza projekta je, uz već spomenutog Bujasa, još i Đulijano Nolo. Drnas je uvjeren kako ovaj iskusni i uigrani trojac može uspješno implementirati robota kuhara u HoReCa tržište.
Stopama profesionalnih kuhara
Koncept je doista inovativan. Primjerice, rad restorana u potpunosti će biti digitaliziran i nadziran putem mobilne aplikacije, i uvelike će se oslanjati na just-in-time nabavu zahvaljujući pomnom praćenju stanja zaliha.
Gosti će hranu birati putem zaslona i moći pratiti kako robot priprema hranu. Jedan robot u sat vremena može pripremiti 12 porcija (tri lonca po četiri porcije). U restoranu Bots&Pots bit će pet robota, što znači kako će moći poslužiti do 60 porcija na sat.
Recept za robota kuhara nastaje tako da profesionalni kuhar jednom skuha jelo na robotu. Robot temeljem toga stvori digitalni recept sa svim potrebnim podacima.
Automatizacija i patentirani postupak u softveru potom, uz korištenje senzora, reproduciraju sve korake recepta, slijedeći pritom upute profesionalnog kuhara.
Na kraju dobijete jednako kvalitetno jelo kao da ga je upravo spremio profesionalac. Važno je napomenuti kako se pritom ne koriste industrijski postupci ili prečice. Jelo se kuha od svježih namirnica na jednaki način, s istom opremom kao kad ga kuhaju ljudi.
Prvo restoran, pa franšiza
Operativni troškovi robotskog kuhara zasad su nepoznanica. Drnas nam je rekao kako će otkriti kako stvari stoje u praksi tijekom rada prvog restorana Bots&Pots.
Kažemo “prvog” jer je u planu otvaranje više takvih objekata po franšiznom modelu. Za taj su se model Drnas i društvo odlučili zato što je manje kapitalno i organizacijski intenzivan.
Prvi Bots&Pots vrata bi trebao otvoriti krajem rujna ili početkom listopada u Zagrebu, na široj javnosti još nepoznatoj lokaciji.
Grananje u franšizu predviđeno tijekom 2022. godine, nakon što će biti poznati svi ključni financijski i tehnički parametri te zgotovljene upute za franšizere.
Primarni cilj za plasman robota kuhara i dalje je tržište Europske unije. Robote će, naravno, proizvoditi GammaChef, u kojem su trenutno potpuno fokusirani na taj zadatak.
Isprva neće biti moguće nabaviti robota kuhara mimo franšize, ali B2B prodaja je u planu nakon što franšizno poslovanje uhvati maha.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Zvinimir Mršić
14. 08. 2021. u 8:47 pm
Drago mi je da Start up koji sam podupirao kao Predsjednik Uprave Podravke uspješno “modificirani” izlazi na tržište.
Vjerujem da je ovo samo početak tržišnog uspjeha.