Prvi domaći robot kuhar dobit će futuristički restoran, ali planovi za budućnost su ambiciozniji

Prvi domaći robot kuhar dobit će futuristički restoran, ali planovi za budućnost su ambiciozniji

U restoranu Bots&Pots pred gostima će kuhati roboti hrvatske tvrtke Gammachef, a prvi ovakv futuristički restoran otvorit će svoja vrata najesen u Zagrebu.

Robotski kuhar GammaChef prvi put je prikazan javnosti tijekom natjecanja za startupove Idea Knockout u rujnu 2016. godine, gdje je podijelio treće mjesto sa startupom Smart Lumies. 

Uređaj čiji je inicijalni razvoj trajao dvije godine privukao je pozornost javnosti i investitora zato što je mogao samostalno pripremiti sve što se kuha u loncu, a dolazio je i s naprednim mogućnosti poput, primjerice, upravljanja na daljinu aplikacijom, glasovnim upravljanjem… 

Već u prosincu iste godine GammaChef je sklopio strateško partnerstvo s Podravkom i najavio sklapanje suradnje s proizvođačima kuhinjskih i kućanskih aparata kako bi omogućili komercijalizaciju svog nesvakidašnjeg proizvoda. 

Plan je bio u tri godine pokrenuti serijsku proizvodnju i izaći na tržišta Europske unije kako bi ga prodali onima koji nemaju dovoljno vremena, vještine ili volje za kuhanje. O hrvatskom robotskom kuharu pisali su i veliki svjetski tehnološki mediji poput Mashablea

Pivot zbog previsoke cijene

No, nakon toga dugo, dugo nismo čuli ništa o GammaChefu sve dok serijski poduzetnik Hrvoje Bujas (poznat po projektima GoHome i Crno jaje, između ostalih) nije u svibnju ove godine najavio otvaranje prvog robotskog restorana u Hrvatskoj. 

Bots&Pots je svojevrsni nastavak projekta GammaChef, u biti prva implementacija robota kuhara na tržištu. 

Ideja je nastala na osnovu brojnih testnih kuhanja tijekom kojih su ljudi bili oduševljeni konceptom i kvalitetom jela koje robot skuha, pojasnio nam je Dražen Drnas, jedan od pokretača projekta GammaChef:

Želimo staviti robote na tržište i dokazati kako nam roboti mogu biti dobri kuhari. Kako je koncept restorana budućnosti na kojem se temelji Bots&Pots revolucionaran, transparentan i potpuno digitalan, odlučili smo odraditi ga sami. 

Osmislili smo restoran koji će najbolje odgovarati mlađoj populaciji i koji maksimalno iskorištava mogućnosti i kvalitete robota. Cilj je da gosti prvo dođu zbog robota, a drugi i svaki idući put radi hrane.

Do zaokreta je došlo nakon što se pokazalo kako se prvotni plan prodaje izravno zainteresiranim korisnicima pokazao neprovedivim jer su roboti ovog tipa preskupi. 

U timu koji stoji iza projekta je, uz već spomenutog Bujasa, još i Đulijano Nolo. Drnas je uvjeren kako ovaj iskusni i uigrani trojac može uspješno implementirati robota kuhara u HoReCa tržište. 

Stopama profesionalnih kuhara

Koncept je doista inovativan. Primjerice, rad restorana u potpunosti će biti digitaliziran i nadziran putem mobilne aplikacije, i uvelike će se oslanjati na just-in-time nabavu zahvaljujući pomnom praćenju stanja zaliha.

Gosti će hranu birati putem zaslona i moći pratiti kako robot priprema hranu. Jedan robot u sat vremena može pripremiti 12 porcija (tri lonca po četiri porcije). U restoranu Bots&Pots bit će pet robota, što znači kako će moći poslužiti do 60 porcija na sat.

Recept za robota kuhara nastaje tako da profesionalni kuhar jednom skuha jelo na robotu. Robot temeljem toga stvori digitalni recept sa svim potrebnim podacima. 

Automatizacija i patentirani postupak u softveru potom, uz korištenje senzora, reproduciraju sve korake recepta, slijedeći pritom upute profesionalnog kuhara. 

Na kraju dobijete jednako kvalitetno jelo kao da ga je upravo spremio profesionalac. Važno je napomenuti kako se pritom ne koriste industrijski postupci ili prečice. Jelo se kuha od svježih namirnica na jednaki način, s istom opremom kao kad ga kuhaju ljudi.

Prvo restoran, pa franšiza

Operativni troškovi robotskog kuhara zasad su nepoznanica. Drnas nam je rekao kako će otkriti kako stvari stoje u praksi tijekom rada prvog restorana Bots&Pots. 

Kažemo “prvog” jer je u planu otvaranje više takvih objekata po franšiznom modelu. Za taj su se model Drnas i društvo odlučili zato što je manje kapitalno i organizacijski intenzivan.

Prvi Bots&Pots vrata bi trebao otvoriti krajem rujna ili početkom listopada u Zagrebu, na široj javnosti još nepoznatoj lokaciji.

Grananje u franšizu predviđeno tijekom 2022. godine, nakon što će biti poznati svi ključni financijski i tehnički parametri te zgotovljene upute za franšizere. 

Primarni cilj za plasman robota kuhara i dalje je tržište Europske unije. Robote će, naravno, proizvoditi GammaChef, u kojem su trenutno potpuno fokusirani na taj zadatak. 

Isprva neće biti moguće nabaviti robota kuhara mimo franšize, ali B2B prodaja je u planu nakon što franšizno poslovanje uhvati maha.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.