
Bizzon Saše Šarunića akviziran nakon što je savladao pandemiju uz investiciju od 3,8 milijuna dolara
Samozatajni hrvatski startup Saše Šarunića i Ante Kotarca, nakon što se specijalizirao za hotelske restorane i osigurao investiciju od Accor hotela, akvizirala je tvrtka kojom Salesforce želi izgurati Oracle Operu iz hotelijerstva.
Na spomen Bizzona, ali i njihovog akvizitera Mewsa, mnogi bi mogli izustiti “Tko?”, ali iza ovog startupa zapravo stoji Saša Šarunić, poznat i kao osnivač Fivea kojeg je napustio 2013. kako bi potom osnovao Bizzon (tada poznat kao AgentCASH) s Antom Kotarcem.
Bizzon je krenuo kao domaća alternativa popularnom Squareu, a na kraju je postao sustav za plaćanje u hotelijerstvu koji podržava digitalne narudžbe, ePOS i sve što treba hotelima. Ključni pivot je uslijedio nakon ulaska u Techstarsov Barclays akcelerator u Londonu u koji su ušli 2016:
Fokusiranje na mikro-trgovce u maloj zemlji kao što je Hrvatska se definitivno pokazalo kao ograničavajući faktor pa je odlazak u Techstars 2016. i širenje u UK za nas bio game changer u pogledu financiranja, ali i veličine i tipa klijenata. Čak i nakon preseljenja u UK smo još neko vrijeme proveli tražeći product-market fit. Naša pogreška u tim ranim danima je bila što smo pokušavali napraviti generički produkt kojeg bi koristio široki raspon biznisa.
Osigurali ukupno 5 milijuna dolara za razvoj Bizzona
Na žalost, ni Mews ni Saša nisu htjeli otkriti točan iznos za koliko je akviziran Bizzon. Kao što sam spomenuo, Saša i tim bili su prilično samozatajni od ulaska u Techstars od kojeg su – zajedno s nekoliko anđela investitora poput direktora samog Barclaysa i Chief Investment Officera Generali osiguranja – osigurali početni kapital.
U 2019. je – kako navodi Saša – Bizzon osigurao nešto veću investiciju od 3.8 milijuna dolara koju su kao strateški partner i lead investitori vodili Accor hoteli, o čemu je i za Hotel Tech Report pisao CTO Accor hotela Floor Bleeker. Bizzon je tijekom svog samostalnog poslovanja osigurao ukupno oko 5 milijuna dolara investicije, od čega je većina išla za razvoj proizvoda.
Od integracije do akvizicije
Suradnja Bizzona i Mewsa počela je kroz integraciju njihovih platformi početkom ožujka 2021., koja je očito impresionirala Mews dovoljno da akviziraju hrvatski payment startup:
S Mewsom smo partneri već oko godinu i pol dana i imamo mnogo zajedničkih klijenata. Mews je po produktu sličan npr. hrvatskom Rentliu i fokusira se na izradu softvera za upravljanje smještajnim kapacitetom hotela.
S druge strane, Bizzon je softver za upravljanje restoranima s posebnim fokusom na hotelske restorane tako da se ta dva produkta jako dobro nadopunjuju. Akvizicija je došla kao nekakav prirodni nastavak tog partnerstva. Hotel koji koristi Mews i Bizzon će napokon svojim gostima moći ponuditi potpuno digitalno iskustvo, od trenutka check-ina pa tijekom cijelog boravka u hotelu.
Korist od akvizicije imat će i Bizzonovi zaposlenici koji će kroz akviziciju dobiti stock options u Mewsu, a core dio tima – kako navodi Šarunić – je s osnivačima imao preko 60 % tvrtke nakon nekoliko rundi investicija.
Zašto Mews u koji investira i Salesforce treba Bizzon?
Razlog Mewsove akvizicije Bizzona je i specijalizacija za hotelske restorane.
Ovaj property management softver (PMS) poput Rentlija (u koji je nedavno uložio Infinum), osim investicije od 33 milijuna dolara 2019., krajem prošle godine osigurao je i nepoznat iznos od Salesforce Venturesa. Softverski gigant Salesforce pak s Mewsom želi ući u globalnu turističku industriju kojom dominira Oracle sa svojom Operom, a Mews je usredotočen upravo na taj enterprise segment. Dapače, Mewsov osnivač Richard Walter je 2018. objavio blog post provokativnog naslova “Zašto Oracle očito mrzi Oracle Hospitality”. Suptilno.
Od tad je Mews ponovno krenuo s akvizicijama, počevši s norveškim Ceniumom, a sad hrvatskim Bizzonom koji će postati dio Mews Payments skupa proizvoda, a Bizzonov tim će se pridružiti Mewsovom.

Spasila ih investicija prije i specijalizacija tijekom pandemije
Poput većine tvrtki u turističkoj i ugostiteljskoj branši, pandemija je ozbiljno utjecala i na Bizzonovo poslovanje pri čemu se Saša sjeća da je u jednom periodu tijekom 2020. preko 90 posto njihovih klijenata zatvorilo svoje poslovanje:
Posebno sam ponosan na to što u toj nestvarnoj situaciji nismo podijelili niti jedan otkaz niti uzeli kune državnih poticaja. Naravno, pomoglo je što smo u 2019. digli nešto veću investiciju u iznosu 3.8 milijuna dolara. Sagnuli smo glavu, krenuli raditi jedino što je imalo smisla – unaprijeđivati produkt.
Pandemija je na izdisaju, ugostiteljstvo se vraća i gladno je digitalnih tehnologija koje će im pomoći modernizirati poslovanje. Prošle smo godine tako udvostručili prihode i došli do break-even točke, a u 2022. već sad u prva dva mjeseca imamo toliko narudžbi da ćemo ponovo udvostručiti prihode na godišnjoj razini.
Srećom, uz spomenutu investiciju iz 2019. i na žalost bez puno klijenata, Bizzon je pandemičnu 2020. mogao provesti u jedinom što su mogli – unaprjeđivanju proizvoda. Upravo su se tada usredotočili isključivo na restorane – i to posebno hotelske restorane – što se pokazalo kao jako ključan potez i odlična specijalizacija.
Uspjeli su doći do preko 500 klijenata u 15 zemalja, među njima i do poznatog lanca Accor Hotels i International Hotel Group koji njihovo POS rješenje koriste u stotinama hotela u Aziji i Europi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marijan
03. 03. 2022. u 1:50 pm
Uvijek ista ekipa dijeli novac i dobiva investicije. Nije to puno različito od političara u RH, nepotizam
Ivan Brezak Brkan
03. 03. 2022. u 2:41 pm
Dragi Marijane, zanima me. U koga su još Accor i Salesforce Ventures investirali u Hrvatskoj? 🤔 Očito ne znam, kad ista ekipa “daje novac”… Pliz help
Ante
04. 03. 2022. u 3:59 pm
Kakav komentar? Stvarno ima pasa ljubomirnih koji polude kad citaju o necijem uspjehu. Nekim ljudima se smanjuje slolovilo dok to citaju.
Miro
05. 03. 2022. u 7:59 am
Čestitke Saši i timu, Sašu pamtim kao vrijednu i inteligentnu osobu još sa studija na splitskom FESB-u. Svoj uspjeh je definitivno zaslužio vlastitim radom.