BellaBeat: Od pobjede na prošlogodišnjem Shiftu do prikupljenih 4,5 milijuna dolara

BellaBeat: Od pobjede na prošlogodišnjem Shiftu do prikupljenih 4,5 milijuna dolara

Na konferenciji Shift, koja se održala prošli tjedan u Splitu, gostovala je i Urška Sršen iz BellaBeata. Čini se kako uspjesima njezine i Murove tvrtke nema kraja – nakon što je lani, još kao BabyWatch, lansirala proizvod i odnijela pobjedu upravo na Shift konferenciji, a potom i na Pioneers festivalu u Beču, zabilježila prihod od dva milijuna dolara, ušla u poznati akcelerator Y Combinator, proglašena najboljim startupom posljednje generacije tog akceleratora, nedavno je osigurala i 4,5 milijuna dolara investicije američkih ulagača. Bellabeat je postigao dogovor s Appleom te će se u njegovim trgovinama naći u rujnu. Nakon Applea slijedi i prodaja u BestBuyu i Targetu, također velikim prodajnim lancima.

Urška Sršen razgovara s Ivanom Burazinom na Shiftu (snimio Janez Klemenčič)
Urška Sršen razgovara s Ivanom Burazinom na konferenciji Shift (snimio Janez Klemenčič)

Na konferenciji Shift, koja se održala prošli tjedan u Splitu, gostovala je i Urška Sršen iz BellaBeata. Čini se kako uspjesima njezine i Murove tvrtke nema kraja – nakon što je lani, još kao BabyWatch, lansirala proizvod i odnijela pobjedu upravo na Shift konferenciji, a potom i na Pioneers festivalu u Beču, zabilježila prihod od dva milijuna dolara, ušla u poznati akcelerator Y Combinator, proglašena najboljim startupom posljednje generacije tog akceleratora, nedavno je osigurala i 4,5 milijuna dolara investicije američkih ulagača. Bellabeat je postigao dogovor s Appleom te će se u njegovim trgovinama naći u rujnu. Nakon Applea slijedi i prodaja u BestBuyu i Targetu, također velikim prodajnim lancima.

S Urškom je na Shiftu razgovarao Ivan Burazin, a Netokracija vam donosi najzanimljivije dijelove razgovora.

Urška priznaje da su ona i suosnivač Sandro vrlo skeptični prema akceleratorima, međutim Y Combinator vide kao investitora:

Y Combinator ima nevjerojatnu mrežu alumnija koja će vam pomoći na svakom koraku, a preko njih možete doći do koje god tvrtke ili partnera želite. Ekspertiza, iskustvo i savjeti koje smo tamo dobili za nas su neprocjenjivi.

O iskustvima s američkim ulagačima:

Ulagači mogu nanjušiti strah i to im se nipošto ne sviđa. Stoga vjerujte u sebe i ono što radite! Morate se učiniti poželjnima, investitori moraju biti jednako ‘napaljeni’ na vašu ideju kao i vi. U SAD-u vlada potpuno drugačiji tempo, investitorska klima koju ovdje ne možemo niti zamisliti. Silazite s pozornice na Y Combinator Demo Dayu, a potencijalni ulagači zaustavljaju vas i mašu čekovima… Puno su proaktivniji, spremni preuzeti rizik. Prvi dio novca prikupili smo već dva dana nakon predstavljanja na Demo Dayu. Bili smo jasni – tražili smo jednostavan i brz odgovor, DA ili NE. Tražili smo strastvene ljude koji će nam pomoći u razvoju, a ne isključivo novac. Na kraju je ispalo da su oni našli nas. Iskreno, više smo se borili za zaposlene nego za ulagače. Što je i dobro, budući da bi tvrtka trebala ovisiti o zaposlenicima, a ne o investitorima.

Urška Sršen na Shiftu (snimio Janez Klemenčič)
Urška Sršen otkriva kako će se Bellabeat sada fokusirati na rast tvrtke i nove uređaje. 

BellaBeat će se sada fokusirati na rast tvrtke i ekipe, a uskoro izlazi i nova generacija uređaja:

Uzbudljivi dio počinje tek sada, kada napokon imamo sva potrebna sredstva za brži i učinkovitiji razvoj te agresivniji nastup na tržištu.

Urška startupima poručuje:

Voditi tvrtku nije lako. Da je lako, svi bi se time bavili! Međutim, ako svako jutro kada se probudite, još uvijek želite raditi ono što radite, onda je to jednostavno to! Zapamtite, najvažniji su ljudi kojima se okružite. Ako se ne biste s njima vjenčali, ne upuštajte se u zajedničke poslovne poduhvate! 🙂

Ako ste se dosad pitali smatra li se BellaBeat zagrebačkim, hrvatskim, hrvatsko-slovenskim ili američkim startupom slovensko-hrvatskih osnivača, Urška odgovara:

To uopće nije važno. U SAD-u zapravo nikoga nije briga odakle ste, ne zanima ih vaše podrijetlo, na tržištu je važan samo vaš uspjeh!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    09. 06. 2014. u 10:57 am Odgovori

    Svaka čast, imali su volje i hrabrosti upustiti se na američko tržište, vjerojatno im je bilo jasno da bi isti pokušaj ovdje bio samo gubljenje vremena. Ovdje investitori dijele po par tisuća EUR-a što je tragikomično. Nažalost i dalje se posao ne radi ovdje, ne u EU već u Americi. Žalosno ali i dobro za one koji su odlučni. Idemo trbuhom za kruhom kao i prije 100 godina

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.