
Barrage: najbolje čuvana tajna osječkog IT sektora ili samo normalna firma od 100 ljudi?
Bez guglanja, recite mi - koje su tri stvari kojima se bavi tvrtka Barrage iz Osijeka, dobitnik nagrade za najboljeg poslodavca i firma koja zapošljava više od 100 ljudi?
Nekako najviše u svom poslu volim ispričati priče tvrtki koje možda nisu toliko poznate, ali opet rade izuzetne stvari. Takvih je mnogo, i kriju se najčešće van metropole. U današnjem slučaju govorimo o Barrageu, tvrtki koja se nalazi u Osijeku, a već više od pet godina stvara rješenja koja bi posramila i 10 puta veće igrače.
Ovo uvodno pitanje ispod naslova ne ističem bezveze – kroz razgovore s nekolicinom prijatelja i poznanika dobio sam mnogo različitih odgovora o tome što je uopće Barrage i čime se bave, čak mislim da su oni jedna od najvećih i ujedno najviše misterioznih tvrtki koje imamo u Osijeku.
Kako bismo barem zagrebali površinu njihovog poslovanja, u pomoć sam pozvao same Barrageovce: Luku Striškovića, direktora pravnih poslova i ljudskih resursa, Igora Čekeliša, analitičara podataka i menadžera marketinga proizvoda te suosnivača i direktora informacijskih tehnologija u Barrageu, Ivana Rimca.
A osim u ovom intervjuu, Barrageovce imate priliku upoznati i na nadolazećoj RockPaperGrowth konferenciji gdje će Luka u tančine proći priču o Barrageu, od početaka do danas.
Slučajna ili namjerna misterija?
Ako sada napravite brzu pretragu Barragea, nećete pronaći previše informacija izuzev onih na njihovoj stranici ili u nekoliko kratkih tekstova. Prvo moje pitanje bilo je stoga – zašto je to tako?
Ne bi baš rekli da je namjerno, ali nije ni slučajno. Zaista zaziremo od toga da pričamo o sebi u epitetima i marketinški “varamo” nekoga tko to gleda izvana. Nas zanima uspjeh kroz odrađeni posao, kroz digitalne proizvode, kroz proizvode koje stvaramo za tržište. Možemo reći da smo se jako posvetili tome da složimo dobar sustav, a malo manje se posvetili tome da to rastrubimo svakome tko pomisli na IT.
Zbog toga kruže razne ideje o tome čime se bave u ovoj osječkoj tvrki. Tako sam do sada čuo da se bave financijama, da su agencija, da su služba za tehničku podršku pa i da rade nešto s kriptovalutama. Dosta toga je točno zapravo, saznajem:
Veseli nas što svašta čujemo i dosta toga je točno, ali ponekad nas okite i nekim stvarima koje nisu naša branša. Naši klijenti su stvarno “šaroliki”, što pokazuje potrebu za IT uslugama širokog spektra. Imamo klijente iz svijeta fintecha, prehrambene industrije, distribucije, crypto mininga, Internet Service Providera, građevinskog sektora itd. Uskoro će dolaziti i iz svijeta poljoprivrede, imamo nekih ideja na stolu i ove godine bi se mogle realizirati.

Od blockchaina do supporta i digitalnih proizvoda
Dakle, dragi čitatelju, Barrage je tehnološka tvrtka koja postoji već 6 godina, a primarno se bave razvojem kompleksnih informatičkih rješenja kroz vlastite usluge, pružaju usluge korisničke podrške za digitalne proizvode koje razvijaju te razvijaju i održavaju specijalizirane podatkovne centre. U prijevodu, od dizajna do enterprise rješenja i blockchaina, Barrage ima širok portfelj djelatnosti.
Njegovi direktori pojašnjavaju mi kako kod njih rade softver inženjeri, softver arhitekti, cloud infrastrukturni inženjeri, inženjeri za razvoj mobilnih aplikacija, test automation inženjeri, UX/UI dizajneri, mrežni inženjeri, blockhain inženjeri, projektanti i inženjeri za izgradnju i održavanje podatkovnih centara, poslovni analitičari, produkt menadžeri, specijalisti za korisničku podršku, specijalisti digitalnog marketinga, specijalisti za kreiranje digitalnog sadržaja i tim za operacije kompanije, što ni ne čudi jer govorimo o tvrtki u kojoj radi oko 100 ljudi.
Ako sve spomenuto nije dosta, Barrage radi i na dva digitalna proizvoda:
Jedan je već uspješna spin-off tvrtka Travelspot koja pruža usluge upravljanja poslovnim putovanjima i stress free putovanja za vaše zaposlenike, a drugi je Roango, platforma specijalizirana za zapošljavanje stručnjaka u ICT industriji (op.e. koja još nije live).

Ako zafali kadrova, akviziranje manjih uvijek je opcija
Za razliku od velikog broja ICT tvrtki i agencija u Hrvatskoj koje ističu nagrade raznih vrsta u udarnom dijelu svojih internetskih stranica, iz Barragea mi kažu kako to jednostavno nije njihov stil. Radije će razmotriti težinu nagrade i kriterije koji se uzimaju u obzir, nego ići na kvantitetu nagrada, pojašnjavaju. Njihov fokus danas je na postizanju autoriteta koji će biti rezultat poslovanja.
Na početku ovog teksta govorio sam kako je Barrage tvrtka iz Osijeka, a u ovom gradu na istoku Hrvatske već se dugo govori o tome kako jednostavno nema previše radne snage za tvrtke ovako velikih kapaciteta. Iz Barragea mi kažu kako su svjesni da su svi u istome problemu, zato su se okrenuli stvaranju eksperata od samog početka, odnosno od fakulteta, ali uopće im nije problem akvizirati nekoga ako zatreba:
Uzimajući sve u obzir, dugoročno mislimo da nećemo imati problem, ako se naša poslovna strategija realizira tako da sutra trebamo 50 stručnjaka, okrenut ćemo se akvizicijama bez ikakvog straha. Za sada nemamo urede nigdje izvan Osijeka, ali siguran sam da bi i u drugim gradovima imali što ponuditi ljudima i da bi se odlučili za nas.

Barrage nije član OSC-a?
Kada već govorimo o Osijeku, zanimljivo je kako Barrage nije član Osijek Software Cityja, udruge koja okuplja većinu IT tvrtki u ovom gradu. Kao glavni razlog moji sugovornici ističu aktivnost, koja je, kako kažu, u početku bila slaba i disperzirana. Dodaju kako su se radije okrenuli CISEx-u:
SC bi trebao biti ozbiljno fokusiran na državnu razinu u poziciji socijalnog partnera i sugovornika Vlade koja mora čuti poruke koje im IT sektor Istoka Hrvatske želi reći. Da bi čuli, netko im to strukturirano i konzistentno mora pričati.
Orijentirali smo se na CISEx udrugu koja je ozbiljno zagrizla u smjeru faktora koji utječe da se potrebe IT-a na razini države zadovolje tako da nas ništa ne koči u našem rastu. Tajana Barančić je tu radila ozbiljan posao, a sigurni smo da i novo vodstvo CISEx-a neće biti ispod ljestvice koju je ona postavila.

Iako su napravili dosta i zaposlili impresivan broj IT stručnjaka za grad veličine Osijeka, iz Barragea su skromni. Sigurni su da je njihovom rastu pridonijela veća svijest o fintech industriji u svijetu, a ja bih dodao i kako je popularizacija blockchaina isto sigurno odigrala ulogu. Bilo kako bilo, ovaj zanimljiv tim iz Osijeka nastavit će rasti i razvijati se – a više o njihovom rastu moći ćete naučiti i na predavanju imena Barrage od garaže do kompanije na konferenciji Rock Paper Growth koja nas očekuje 15. lipnja!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.