Usred poplave informacija o novm iPhone 6 i 6 Plus modelu te Apple Watchu, sinoć je zapravo malo medijskog prostora bilo posvećeno novom sistemu za mobilno plaćanje koje je ova kompanija predstavila. Pod imenom Apple Pay, novi sistem funkcinioše po poznatoj i standardom usvojenoj NFC tehnologiji i sastavni je deo novih pametnih telefona i pametnog sata.
Usred poplave informacija o novm iPhone 6 i 6 Plus modelu te Apple Watchu, sinoć je zapravo malo medijskog prostora bilo posvećeno novom sistemu za mobilno plaćanje koje je ova kompanija predstavila. Pod imenom Apple Pay, novi sistem funkcinioše po poznatoj i standardom usvojenoj NFC tehnologiji i sastavni je deo novih pametnih telefona i pametnog sata.
Preskočivši brojke i uputivši se gotovo istog trenutka na predstavljanje iPhonea, Tim Cook nije gubio vreme prisutnih u Flint centru ali i ostatka sveta koji je pokušavao da gleda prenos uživo (pokušavao, ali ne i uspeo). Izjavivši da su magnetne trake stare gotovo 50 godina, te da kreditne i debitne kartice danas ne predstavljaju pogodno rešenje za čuvanje podataka o novcu, Cook je na veliko oduševljenje publike predstavio Apple Pay.
Integracija sa Touch ID tehnologijom
Istakavši da digitalni novčanici nisu uspeli u prošlosti zato što su njihovi proizvođači kreirali proizvod oko poslovnog modela koji se bazirao na zaradi, ali ne i na stvarnim potrebama korisnika, Cook je najavio Eddyja Cuea koji je javnosti predstavio pojedinosti ovog sistema.
Apple Pay radi na principu Passbook aplikacije koja, zahvaljujući iSight kameri, sa lakoćom skenira kartice i podatke sa njih. Ipak, ono što je ključno istaći ovde jeste činjenica da Apple skladišti podatke o karticama na posebnom čipu pod imenom Secure Element. Enkriptujući podatke i čuvajući ih isključivo na lokalnom nivou, Apple na taj način kreira poseban digitalni broj koji se koristi pri plaćanju, a koji se svaki put menja, osiguravajući pritom najveći mogući stepen zaštite prilikom bezkontaktne kupovine.
Novi servis za mobilnu naplatu koristi Touch ID tehnologiju kako bi se sama kupovina autorizovala, dok iz Applea kažu da ovoga puta neće minirati podatke o potrošačkim navikama korisnika. U prevodu, Apple ne zanima da li ste kupili bicikl ili donje rublje u radnji, već nastoje da pruže kvalitetno i sigurno iskustvo koje će milionima korisnika American Express, MasterCard ili Visa kartica pružiti nove mogućnosti kada je kupovina u pitanju.
Apple Pay kreće sa radom na tržištu Amerike, pri čemu će sa iOS 8 biti otvoren i poseban API kome će korisnici third-party aplikacija moći da pristupe i tako integrišu mogućnost direktne kupovine iz njihove aplikacije. Kao primer ove integarcije Tim Cook naveo je kupovinu iz zvanične Target (lanac robne kuće u Americi) aplikacije.
Appleov sistem mobilnog plaćanja trebao bi radi sa većinom bežičnih (NFC) POS terminala, zahvaljujući antenama koje su smeštene u kućište iPhonea i Apple Watcha. Implementacijom posebnog koda, čak i optimizovane web stranice takođe mogu iskoristiti sve mogućnosti koje Apple Pay nudi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Neven
10. 09. 2014. u 9:17 am
Ima tu dosta pitanja jer ništa od toga nije revolucionarno. Apple Passbook na kojem se zasniva Pay nije prošao dobro na tržištu. Treba uzeti u obzir da taj sat zrači kao i svaki mobitel a čvrsto je privezan na ruku što se meni u startu ne sviđa. Ekran je premali za išta suvislo raditi. NFC payment je isti kao na mobitelu, a na mobitelu nije zaživio. Vađenje kartice za plaćanje mnogima ne predstavlja problem i još ne zrači a i ne moraš nositi tu kutiju na ruci. Sat se prije nosio radi potrebe a danas nema potrebe jer imaš sat na mobitelu. Nositi sat samo radi NFC paymenta je vrlo hrabro očekivanje.
Bazirati čitav model na tako tankoj priči je dosta riskantno, ne znam šta bi Jobs rekao.
Adam
10. 09. 2014. u 11:12 am
Nevene, nije stvar samo u potrebi. Sat se možda NEKAD i nosio iz potrebe, no danas se nosi više-manje iz gušta i radi vlastitog imidža ili prestiža (ako pričamo o poslovnim ljudima, npr.). Ista stvar je i biti će i sa ovim satom. Što se tiče NFC-a i zračenja, NFC nije stalno uključen nego po potrebi, ili bi bar trebao biti. Fanboys će vjerojatno uživati u gadgetu, kao i uvijek kad je u pitanju Apple (po pitanju bilo čega). Ne predviđam neki uspjeh…