Apple je pokazao kako više nema ništa za pokazati - čeka li ga Nokijin scenarij?

Apple je pokazao kako više nema ništa za pokazati – čeka li ga Nokijin scenarij?

Sjednite, djeco, da vam ispričam priču o vremenu prije mog vremena. Bijaše to godina 1998., četvrtaste kutije protetičkih boja vrtjele su Windowse 95 ili 98, bilo je to vrijeme disketa, telefonskih slušalica koje se dižu i dial-up interneta koji puca kada se to dogodi.

Bijaše to doba prije crne dolčevite, a Jobs je na pozornici poput mađioničara potegnuo crnu krpu s prvog iMaca i čarobno trgnuo Apple iz stagnacije.

Prozirno kućište u dvije boje, zaobljen, pristupačan, gotovo dječji dizajn – da, u svojoj suštini iMac je bio “ljepše računalo” i sigurno su postojali PC-jevi boljih performansi. Ali imao je novi koncept – bio je osobno računalo u punom smislu te riječi, onako kako ni jedan personal computer prije toga nije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Računalo u koje se (teoretski) uključe dva kabela i spremno je za korištenje, bez milijun disketa i drivera i terminologije koju prosječni odnedavno-korisnik ne razumije, računalo koje ti se uklapa u dekor stana i u osobni život, računalo koje izgleda toliko zabavno i pristupačno da svatko misli da ga može koristiti. Ah, da, i učinili su nešto sablažnjivo. Maknuli su diskete iz osobnih računala jer je iMac računalo budućnosti, ali budućnost je – umrežena.

Apple nikad neće biti velika tvrtka kakav je mogao biti. iMac će se prodati samo onima koji vjeruju u Apple. Ovo je nevjerojatan gaf s Jobsove strane, trebao je znati bolje. 

Napisao je to Hiawatha Bray za Boston Globe 1998.

Apple je prodao 278.000 iMaca u prvih 6 tjedana, 800.000 do kraja 1998. godine, ali bitnije je kome su prodani. Oko 12% kupaca prije kupovine iMaca bili su korisnici računala s Windowsima, a čak 32% bili su ljudi koji su prvi put kupovali računalo.

Bio je to vrlo hrabar potez – umjesto da su ušli u nadmetanje performansama s proizvođačima PC-a, boreći se za isti komad tržišta i stare korisnike, Apple je odlučio privući potpuno nove kupce, za koje je postojala velika šansa da neće “zagristi mamac” i odjednom odlučiti da žele računalo. Realno, kockao se time da izgubi korisnike poput Hiawathe – one kojima su kockasta, bezlična računala i ono šo se odvija na njima bili stvar prestiža, jer su bili rezervirani za nekolicinu, on tehnološki potkovane.

Ironično, dakle, Apple se digao iz mrtvih upravo zato što je žrtvovao prestiž. Koliko je to nespojivo s današnjim Appleom kojem je prošli pokušaj lansiranja jeftinijih pametnih telefona neslavno propao – jer jeftine verzije “ne izazivaju zavist”.

Appleov cha cha cha: Tri koraka naprijed pa jedan korak nazad

Mala digresija za one koji su rođeni sa zlatnom žlicom punom Wi-Fi-ja u ustima, umreženost tada nije bila ni približna današnjoj razini, a Apple još nije razvio prodajni mehanizam u kojem miču portove, jackove, kabele i ostale komponente, a onda vam ih prodaju kao precijenjenu periferiju. Nedostatak diskete bio je neko vrijeme u najmanju ruku nepraktičan, pa čak i iritantan, ali je gurao ideju nekog novog umreženog vremena u tehnologiji koje je namijenjeno svima koji mogu gurnuti utikač računala u struju.

iMac bio pola koraka ispred svog vremena – dovoljno daleko da bude ispred ostalih proizvođača, a dovoljno blizu da zapravo progura inovacije kroz negodovanje.

Tih pola koraka je bila magična brojka i svjesno usporavanje za Apple, koji je imao iza sebe niz propalih proizvoda koji od ostatka konkurencije bili udaljeni jedan skok s motkom.

Dlanovnik Newton iz 1993. Imao je funkcionalnosti koje su kasnije preuzeli pametni telefoni, poput slanja emailova, Appleova igrača konzola Pippin 1996. nudila je umrežavanje i reprodukciju multimedijskih sadržaja, što je postalo standard desetak godina kasnije, Apple Quicktake pokušavao je progurati ideju digitalnih fotoaparata.

Svi su odreda bili previše preskupi i u prevelikom raskoraku s vremenom – djelomično zato što tehnologija nije bila dovoljno razvijena da proizvodi budu efikasni i pouzdani, a djelomično zato što korisnici nisu bili spremni na tako velike zaokrete u načinu na koji koriste sebi poznate proizvode.

Pola koraka naprijed u tehnologiji, pola koraka naprijed u cijeni i dobar koncept koji izdvaja proizvod od drugih su se pokazali kao optimalan ritam.

2001. dobili smo iPod koji je promijenio način na koji slušamo glazbu.

2007. prvi iPhone radikalno je promijenio koncept što jedan (pametni) telefon jest i što može biti.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

2008. predstavljen je MacBook Air i ideja da prijenosna računala moraju biti baš to – lagana, praktična, uvijek s nama.

2018. dobili smo potvrdu da Apple nema više što za ponuditi.

Malo manje za vaš novac i malo manje za vaš užitak

Ovaj je put Apple predstavio malo veći, malo jači, malo skuplji iPhone – XS Max – s kojim nećete dobiti brzi punjač niti lightning adapter za slušalice niti bilo koju funkcionalnost iole vrijednu spomena. iPhone XS je manja verzija, iPhone XR je nešto jeftinija verzija. Apple Watch se fokusira na vaše zdravlje, kao i apsolutno svaki drugi pametni sat na tržištu jer je još uvijek malo smislenih funkcionalnosti koje vam pametni sat može ponuditi. Ah, da, i na nekim tržištima će imati EKG funkcionalnost. U 2018. godini imaju i dual SIM. Više o tome pročitali ste već sigurno bilo gdje drugdje, jer se meni na to ne da trošiti slova.

Ja sam zapravo prilično zadovoljna ovim predstavljanjem – Apple je prilično jasno pokazao da nema više ništa u svom arsenalu i da ne planira ulagati niti u bilo kakve značajnije inovacije, niti u korisničko zadovoljstvo. To znači i da će Apple nastaviti svoju sporu, ali sigurnu silaznu putanju i pokazati primjerom da ne možeš zauvijek jahati na staroj slavi.

Ali, kao što su jednom oni koji znaju što i zašto kupuju prvi kupovali Appleove proizvode i bili njihovi najveći zagovaratelji, ako Apple nastavi ovom putanjom, bit će i prvi koji će prestati kupovati njihove proizvode.

Isti oni koji su prije bili spremni platiti višu cijenu Appleovih proizvoda da bi isprobali tehnologiju koja će možda promijeniti našu svakodnevicu oni su koji će prvi prestati kupovati Appleove proizvode, jer dobivaju manje za svoj novac i manje za svoj gušt. Jer Apple nema više što za ponuditi osim jabuke na poklopcu i činjenice da ćete morati mijenjati bateriju na pola životnog vijeka svog telefona (odsad po većoj cijeni!).

Da, čitatelju, znam da je Appleov webshop pao još prilikom predstavljanja od silnih prednarudžbi i vidim kolike su dionice. Ali, isto tako, Apple je prvi puta u sedam godina izgubio svoju poziciju drugog najvećeg prodavača pametnih telefona na svijetu. Smijenio ga je Huawei, brend koji se nikada nije ni uspio probiti na američko tržište, drugo najveće na svijetu, a silaznu putanju tako velikog i razvikanog brenda kao što je Apple teško je preokrenuti – pogotovo kad se ni ne trudiš.

Pitajte Nokiju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. J.D

    J.D

    15. 09. 2018. u 1:20 pm Odgovori

    Mislim da je autorka teksta malo pobrkala teze u zelji da pokusa da isprati ono sto je navela u naslovu.

    Drugim recima potpuno je promasila temu jer Apple ne moze da se posmatra kao druge kompanije, niti na isti nacin niti kroz istu prizmu.

    Apple ima sopstveno trziste, trziste na kom konkurencija brendu sa jabukom ne postoji. Apple korisnike u najvecem broju ne zanima sta Samsung ili Huawei imaju da ponude.

    Oni koriste Mac i iPhone zato sto su to provereno pouzdani uredjaji na koje uvek mogu da se oslone. Njima manjak noviteta, kakvi se ocekuju u svetu Android uredjaja ne znace toliko jer, bas kao i svi koji kupe Note 9, recimo, nece koristiti ni 10 odsto njegovih kapaciteta.

    Samo, razlika u ova dva slucaja jeste to sto je iPhone pouzdan i u tih 10 odsto stvari koje koristimo, dok Android uredjaji nisu, pa cak ni oni najbolji.

    Cinjenica da Apple vise nije na drugom mesto je apsolutno nebitna jer kompanija i dalje ostvaruje velike profite – uz manju proizvodnju, sto bi se pre moglo posmatrati kao uspeh, a ne neuspeh – vise za manje.

    A za to je odgovoran impresivan Apple ekosistem koji stoji iza svakog uredjaja, i to je nesto sto Apple zaista ima da pokaze. Ne 3 ili 5 kamera, 6 ili 8GB radne memorije ili
    kameru koja iskace iz kucista.

    Ono sto Apple nudi jeste revolucija, naspram Android sveta – pouzdanost, koristljivost, besprekoran UI i poneki novitet koji ce zaista, barem malo, promeniti nas svakodnevni zivot – poput sata koji zaista nekome moze da spase zivot – i ta osoba ce vam sigurno reci da je to veca inovacija do svewga gore navedenog.

    Poceli smo da trazimo samo radi trazenja i zahtevamo da stvari sljaste jos sjajnije – iako smo vec dobrano oslepljeni.

    Appleu se mogu zameriti mnoge stvari, ali inovacije i kvalitet, tesko. A to je nesto sto ce uvek biti na ceni imati svoje kupce, ma kolika cena bila.

    Ljudi ne kupuju Apple proizvode zbog nove tehnologije i inovacija, kupuju ih jer rade bolje od konkurencije.

    A kada se napokon u svetu tehnologije bude pojavila inovacija koja zaista menja svet, velika je šansa da ce na sebi nositi dobro poznatu jabuku.

      • Murkec

        Murkec

        17. 09. 2018. u 6:38 pm Odgovori

        “Appleu se mogu zameriti mnoge stvari, ali inovacije i kvalitet, tesko. A to je nesto sto ce uvek biti na ceni imati svoje kupce, ma kolika cena bila.”

        Inovacije i vrijednost za novac mu se u zadnje vrijeme mogu zamjeriti i to bi im se moglo obiti o glavu.

  2. Skoci pa recihop

    Skoci pa recihop

    16. 09. 2018. u 9:39 am Odgovori

    Wow,uvrijeđeni appleov(ca)ac se javio, za ovo o kvaliteti se itekako da raspravljati,
    pitaj moje kolege s posla koji su navalili na X (jer firma plaća) pa sad kukaju…
    Svaka čast SJ,ali bez njega je to samo još jedna firma koja pokušava opstati bar blizu površine pouzdajući se na proizvodnju dijelova pravih proizvođača nekih od dijelova apple uređaja (npr. ekran-samsung),da ne pišem o servisnom djelu i garancijama – blago rečeno katastrofa.Za te pare – vrijeđaju inteligenciju.
    …Još malo pa će biti kao naša NOA… A za zadnju rečenicu bez SJ – nema šanse..

  3. Zokonja

    Zokonja

    16. 09. 2018. u 9:48 am Odgovori

    @J.D.
    O tome koliko su apple uredjaji zaista kvalitetni pozivam te da pogledas YT kanal od Louiss Rossmann. Radi se o serviseru sa velikim iskustvom, cesto radi snimke popravaka odredjenih uredjaja. Preko njega sam saznao o mnogim propustima (cesto i namjernim) u dizajnu koje korisnike tjera na dodatne troskove, problem je sto apple takve svoje propuste uglavnom ne priznaje pod garanciju (crkavanje grafickih kartica a mackbookair zbog lose izvedenog hladjenja , odljepljivanje slojeva kucista ekrana koje apple brandira pod unibody, a ono sastavljeno ljepljenjem iz 2 dijela, ……) ovo su samo neki primjeri. BTW kakva je to fora da na ajfonima za Back funkciju moras iscasiti palac da uhvatis gornji lijevi cosak? Ne koristim apple i ovo sam vidio tek neki dan kod prijatelja pa sam ostao malo sokiran sa tolikom neergonomijom.

  4. PH

    PH

    17. 09. 2018. u 3:02 pm Odgovori

    Odličan tekst. Prvi odgovor malo manje. Jer “brkanje teza” zato što “apple je apple” i “nema veze što više nisu drugi jer su apple” mi ukazuje na čisti fanboyism govor a onda mi je svaka dalja validacija komentara uzaludna i ne mogu ju shvatiti ozbiljno…

  5. Ivan

    Ivan

    19. 09. 2018. u 5:26 pm Odgovori

    Apple je ipak velika i jaka firma. Odavno znaju da je prodaja mobitela zasićena i traže nove izvore prihoda. Ustanovili su da je automobil poslije mobitela proizvod sa najvećom maržom pa se pripremaju na proizvodnju električnih automobila.

    Sa ogromnim kapitalom koji imaju i poznatošću branda ne sumnjam u uspjeh. Moje je mišljenje da će zajedno sa Teslom i jeftinom kineskom proizvodnjom desetkovati europsku auto industriju, naročito njemačku.

  6. Ivan

    Ivan

    19. 09. 2018. u 7:31 pm Odgovori

    Alo, briješ.

    A12 je prvi produkcijski čip na svijetu na 7nm tehnologiji. Ovo Intel pokušava učiniti već godinama, pa im ne ide. Smanjili su i dodatno unaprijedili A11 koji je i dalje brutalan.

    Kako to razvijaju, čisto je moguće da će sa svojim ARM čipovima ući i u Macove i napraviti još jednu revoluciju u svijetu kompova i laptopa 😀 Performanse su već tu.

    X je napravio bum na tržištu prošle godine i sada ga masovno kopiraju dizajnom. Ne budu mijenjali dizajn godinu za redom, ali ovaj put im iz eksperimenta prelazi u mainstream.

    iOS 12 radi na svim uređajima izdanim u zadnjih 5 godina, i uz nove feature i sigurnost ubrzava i one najstarije. Neke dijelove čak i brže nego što su bili na iOS 10. To je long term support.

    U tržištu mobitela imaju konkurenciju, ali u tablet svijetu nemaju premca – a uskoro se očekuje najava za nove iPad Pro. Apple Watch je, istina, limitiran u odnosu na smartphoneove, ali je mogućnostima i aplikacijama daleko iznad konkurencije.

    Da, ovaj keynote nije bio baš nešto ali nije ni jedina Appleova godišnja prezentacija, bilo ih je i bit će ih još.

    Apple ne umire, nego zakuhava puno toga.

  7. Ante

    Ante

    24. 09. 2018. u 10:26 am Odgovori

    Nisam nikad bio fan Applea, ali smatram da neće propasti. Ne može se Apple gurati u isti koš sa Nokiom. Nokia nije imala ništa posebno. Imali su obične mobitele kao i svi drugi. Kasnije su imali mobitele sa Symbianom kao i svi drugi. Ljudi su ih kupovali samo zbog navodne kvalitete. Apple ima posebne operacijske sustave, posebne aplikacije za te sustave, to je skroz posebna platforma, posebna subkultura, čitav niz poslovnih aplikacija napravljenih na toj platformi, veliki broj firmi ih koristi. Ne može to samo tako propasti, osobito ne preko noći kao i Nokia.

  8. Miro

    Miro

    02. 10. 2018. u 9:09 am Odgovori

    Teško da će kompanija vrijedna trilijun dolara propasti. Vrlo vjerojatno će se pretvoriti u investicijsku kompaniju kao i Google sa Alphabet-om i pokupovati sve živo što je perspektivno. Lova ide na lovu, proizvodi su tu samo usput.

    Što ćeš bolje od napuhavanja vrijednosti par proizvoda do nevjerojatnih trilijun dolara i onda pretvaranja tog brda tuđe love u konkretne stvari. Ameri su ponovo pokazali da su daleko iznad ostatka svijeta.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…