U Hrvatsku stigao i Apple Music! Još čekamo samo Spotify

U Hrvatsku stigao i Apple Music! Još čekamo samo Spotify

Appleov servis za reprodukciju glazbe od danas je dostupan i u Hrvatskoj, čak je i nekoliko kuna jeftiniji od Deezera. Koje su mu zbilja konkurentne prednosti, otkrivamo.

Kako je Apple danas objavio, korisnici Apple i Android uređaja u Hrvatskoj od danas mogu koristiti servis Apple Music. Cijena mu je oko 45 kuna za mjesec dana, a omogućava vam stream i preuzimanje glazbe slično kao i svi drugi servisi. E, da, i besplatan vam je šest mjeseci (barem na Androidu). Ova vijest dolazi s novostima o još nekim funkcionalnostima za Apple uređaje u regiji, naime danas je Apple i službeno potvrdio dolazak App Storea u Srbiju, Crnu Goru, Kosovo i BiH.

Koliko je konkurentan po cijeni, izboru…

Apple Music stigao je u svijet prije pet godina i otada kontinuirano gradi katalog glazbe koji je danas zaista impresivan, s više od 60 milijuna pjesama i pokrivenošću u 52 zemlje. To je za 10 odnosno 4 milijuna više nego imaju Spotify i Deezer. Ovo znači da vjerojatno nikada nećete imati problema s pronalaskom pjesme koja vas zanima ako postanete korisnik Apple Music usluge. Ali nije sve baš tako idealno ako gledamo lokalno. Imajte na umu da Apple Music vjerojatno neće imati izbor domaće glazbe kao Deezer, stoga ako su regionalne pjesme nešto što većinom slušate možda Apple i nije za vas.

Ono što će možda također “patiti” neke korisnike je činjenica da Apple ne daje svoju aplikaciju za besplatno. Dok Spotify i Deezer imaju besplatnu inačicu koja vam nudi neka ograničenja ili reklame, Apple vam, u pravom Apple stilu, daje ili sve ili ništa. Tako ćete u mjesečnoj pretplati dobiti apsolutno sve što vam se može pružiti, ali ako ne platite – zaboravite na ovu uslugu. To uključuje kurirane liste pjesama, Beats 1 radio postaju, dokumentarce, spotove i drugo.

Apple Music koštat će otprilike 45 kuna, Deezer košta oko 50 kuna, YouTube Music 60 kuna, a Google Music također oko 50 kuna (7 eura).

… a koliko po kvaliteti?

Apple Music osim glazbe nudi i intervjue, radio emisije i spotove. Apple

Iduća stvar je kvaliteta zvuka. Iako držim da 80 posto ljudi koji koriste streaming servise neće primjetiti razliku u kvaliteti, treba napomenuti da Deezer u svom plaćenom planu nudi 320 kbps kvalitetu (a ima i FLAC Hi-Fi plan koji se plaća dodatno), a Apple nudi “samo” 256 Kbps. Spotify u besplatnom planu nudi nešto lošiju 96 Kbps kvalitetu, a u plaćenom također 320.

Apple također koristi svoj vlastiti codec koji bi trebao biti vrlo kvalitetan i uštedjeti vam oko 20 posto podatkovnog prometa za stream i preuzimanje. Na kraju, ako ne slušate preko zaista dobrog sustava, teško je da ćete primjetiti razliku između iste pjesme na dvije platforme, osim ako se ne radi baš o Hi-Fi FLAC zvuku kakav se kod Deezera posebno plaća.

Dobra kvaliteta, dobar UX

Ono što Apple nudi, a ostali konkurenti ne, jest Apple iskustvo. Iako je objektivno lako reći da je Spotify i dalje bolja alternativa, on nije lako dostupan u Hrvatskoj, stoga ćemo ga eliminirati. Apple Music donosi onu poznatu fluidnost za sve uređaje, korisničko iskustvo na koje ste naviknuli, a čak ima i svoju Beats 1 radio postaju koju možete slušati ako vam dosade playliste. Apple Music je dostupan i na Androidu, iako se to isprva čini malo čudno.

Osobno zaista ne volim Deezer i njegovo korisničko iskustvo koje me tjera da si iskopam oči nekada, stoga sam stalno u potrazi za nečim boljim, ali smeta me to što ću sve svoje liste morati na neki način prebaciti na Apple Music. Iskreno, samo sam tražio način da pobjegnem od Deezera, i dok Spotify ne dođe u Hrvatsku potpuno legalno, mislim da ću se zadovoljiti Apple Musicom, a mogli biste i vi. Iz DDS ZAMP-a također su vrlo sretni oko ove usluge, ali napominju i kako oni ne mogu ništa ako Spotify ili neki drugi servis ne želi još u Hrvatsku:

Prošlog smo tjedna konačno dočekali potpisivanje ugovora s Appleom, pa je bilo jasno da će usluga uskoro startati i kod nas. Kao što je vidljivo iz činjenice da je usluga istog dana postala dostupna na 52 nova tržišta, veliki servisi se na takve poslovne korake odlučuju samo po vlastitim pravilima. Već godinama činimo sve da što više ubrzamo dolazak ovog i drugih velikih digitalnih servisa k nama, ali to ovisi samo o njihovim poslovnim odlukama

Apple Music možete isprobati od danas putem svoje Music aplikacije na iOS ili MacOS uređaju ili preuzimanjem s Google Playa, a ako nemate mogućnost pretplate, probajte reinstalirati aplikaciju – nama je pomoglo. Od danas je tako u Hrvatskoj dostupan Google Music, Apple Music, Deezer i YouTube Music.

21.4.2020. Na društvenim mrežama dobili smo nekoliko komentara korisnika koji navode kako neke pjesme određenih izvođača nisu dostupne na ovom servisu, iako su dostupne na, recimo, Deezeru. Iz HDS ZAMP-a dobili smo odgovor koji prenosimo u cijelosti:

Vezano za snimke hrvatskih glazbenika, iz diskografske udruge HDU (vlasnici snimki koji sklapaju ugovor s Appleom) jutros su nam rekli da misle da je “stvar čisto tehničke prirode, jer treba vremena da se sve to (negdje na serveru ili u cloudu) podigne odnosno osvježi. Kako bude dan prolazio, i sutra će vjerojatno već sve biti gore…”
Naravno, radi se o snimkama koje zastupaju domaće diskografske kuće, kao Croatia Records, Aquarius, Menart, Dallas Records, Dancing Bear itd.
Tzv DIY, samostalni glazbenici će se vjerojatno i na ovaj servis plasirati putem istih agregatora pomoću kojih postavljaju glazbu na druge servise.
Ostali svjetski izvođači na koje ste možda mislili vjerojatno nisu zastupljeni iz razloga koje ste i sami sugerirali: njihovi publisheri iz nekog razloga odlučili su da na tom servisu još ne žele plasirati neke dijelove svog repertoara.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Anonimus Vražić

    Anonimus Vražić

    21. 04. 2020. u 5:51 pm Odgovori

    pošto sam alergičan na domaću glazbu, izrazito me iritira kad mi na Deezeru u nekom savršenom flowu odjednom zadreči neka domaća pevaljka. tako mi nimalo neće smetati ako toga ne bude na Apple Music, hehe…

  2. Nitko Bitan

    Nitko Bitan

    22. 04. 2020. u 3:08 pm Odgovori

    Ovo sa 6 mjeseci na IOS-u je ostalo malo nejasno. U store-u se spominje 3 mjeseca ali, kad unutar aplikacije kliknete na ‘Isprobaj’ onda veli 6 mjeseci. Upravo aktivirao i mogu potvrdit da sam dobio 6 mjesci free.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?