Apple iSlate tablet računalo - kada, koliko i ponajviše... što?

Apple iSlate tablet računalo – kada, koliko i ponajviše… što?

Apple priprema tablet računalo odnosno uređaj veći od iPhonea, ali manji od klasičnog prijenosnika pa i netbooka. Nakon što je MacRumours otkrio da je Apple u 2007. osigurao domenu islate.com, nagađanja i glasine u vezi potencijalnog novog hita iz Cupertina udeseterostručile su se. Gdje ćemo i kada ga moći kupiti? Hoćemo li uopće?

Photo by EduFire
Photo by (EduFire)

Apple priprema tablet računalo odnosno uređaj veći od iPhonea, ali manji od klasičnog prijenosnika pa i netbooka. Novinari i blogeri o ovom uređaju nagađaju već duže vrijeme.

Nakon što je MacRumours otkrio da je Apple u 2007. osigurao domenu islate.com, nagađanja i glasine u vezi potencijalnog novog hita iz Cupertina udeseterostručile su se. Gdje ćemo i kada ga moći kupiti? Hoćemo li uopće?

Tablet računalo?

Tablet računala postoje već godinama. Neka, poput Dell Latitudea, imaju tipkovnicu uz ekran osjetljiv na dodir. Kada kažemo tablet najčešće mislimo na uređaj sličan iPhoneu, samo većih dimenzija. Kada biste odvojili ekran svog prijenosnika, ugradili u njegovo kućište ekran osjetljiv na dodir, dobili biste pravi tablet.

Tvrtke poput Wacoma već godinama rade tablet računala za grafičke profesionalce, no njihova upotreba je najčešće ograničena ili su preskupi. Appleovi tableti već postoje, no njih proizvodi Axiotron, izmjenjujući postojeća MacBook računala. Microsoft je svojevremeno imao i verziju Windowsa XP za tablet računala, no danas dostupna Vista te Windows 7 naslijedili su sve mogućnosti potrebne za tablete.

Zovem se iSlate – možda

iSlate kažete?
iSlate kažete?

iSlate ne zvuči ništa bolje nego što je iPhone zvučao kada su ga najavljivali Cnet, PCWorld i sada već zatvoreni Business 2.0. Zašto baš iSlate? Kao što je MacRumours otkrio, Apple je putem posrednika registrirao domenu islate.com već 2006. Tvrtka Slate Computing istovremeno zaštićuje naziv “iSlate” u SAD-u. Kakve veze ima ova opskurna tvrtka bez web stranice s iSlateom? Potpisnik svih dokumenata u vezi zaštite imena bila je Regina Porter, Appleov “Senior Trademark Specialist”, navodi MacRumours.

Jedna druga tvrtka prijavila se za zaštitu imena “iSlate” u Europskoj uniji. Radi se o manjoj tvrtki iz Trinidada i Tobaga, zemlje putem koje je Apple i prije štitio svoje proizvode u Europi. Koje proizvode? Među ostalim, i iPhone, navodi Gizmodo. Osim iSlatea, zaštićeno su i imena MacTablet te Magic Slate… Hm?

Imam ekran od 7… 9.6… ma 10 inča!

Kako će izgledati Appleov tablet?
Kako će izgledati Appleov tablet? (Photo by Gizmodo)

Spekulacije o veličini Appleovog ekrana u najmanju su ruku zabavne. TechCrunch spominje 7 do  9 inča, a Financial Times i Gizmodo slažu se da se radi o 10 inča. Zaključujemo da će biti veći od iPhonea, tko bi rekao?

Nitko nije siguran kakav hardver nas očekuje… Ukoliko će uređaj imati 3G vezu, pitanje kako će se ovdje uklopiti lokalni operateri poput T-Coma. Intel Atom za procesor? 3G ili HSDPA? Još ne znamo, no kad su u pitanju Appleovi uređaji, zanimljiviji nam je softver!

Softver moj svagdašnji – Mac OS X ili iPhone?

Najlogičnije rješenje bilo bi da Apple u tablet računalo stavi pojednostavljeni Mac OS X operativni sustav ili razrađenu varijantu iPhoneovog softvera. Na žalost, oba rješenja, ma koliko možda bila praktična, problematična su. Aplikacije izrađene za Mac OS X nisu najzahvalnije za rad na ekranu osjetljivom na dodir. Aplikacije za iPhone isto nisu napravljene za veći ekran.

Treća sreća? Možda operativni sustav zasnovan na popularnim iTunesima, danas nagađa Peter Ha na Techlandu. Ha argumentira kako će se navjerovatnije raditi o uređaju naklonjenom multimedijalnim sadržajima. Male veličine, ali s velikim ekraneom, iSlate bi nam dopustio ugodno gledanje filmova i pregledavanje glazbenih albuma.

iSlate kao čitač knjiga

Amazon Kindle apsolutni je hit u SAD-u, kao i e-knjige koje su pretekle tiskane knjige u prodaji. Appleov tablet, kao i Kindle, bio bi uz pravi ekran odlično rješenje za čitanje elektroničkih knjiga i časopisa. Američke izdavačke kuće već se pripremaju za dolazak čitača e-knjiga. Časopis Sports Illustrated, u vlasništvu izdavačke kuće Time, posebno se potrudio:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ntyXvLnxyXk[/youtube]

Što bi nam još Appleov tablet mogao ponuditi otkrijte na MacKorisnikovu pogledu u budućnost Luke Sučića.

Kada nam stiže i koliko će koštati

Koliko će koštati to čudo od iSlatea? Navjerovatnije će se ugodno smjestiti između iPhonea i MacBooka. U Hrvatskoj i regiji možemo stoga očekivati cijenu od oko 800 eura. Previše? Svakako. Nadamo se da će biti znatno niža.

Apple namjerava održati najavu za novi proizvod 26. siječnja 2010. u Yerba Buena centru za umjetnost u San Francisco. Većina blogera i novinara, od Gizmoda do Financial Timesa,  smatra kako će Apple najaviti svoj tablet krajem siječnja, a izaći s njime na tržište između ožujka i lipnja.

Apple nikako neće biti prvi proizvođač tableta kada bi odlučio ponuditi ovakav uređaj, no kao i kod iPhonea i iPoda, mogao bi stvoriti uređaj koji će izmijeniti tržište te znatno unaprijediti ono što danas smatramo tabletom. Hoće li se zvati iSlate ili TabletMac? Manje je bitno, pokazao nam je i onaj neki… iPhone.

Što vi očekujete od iSlatea?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Danijel

    Danijel

    01. 01. 2010. u 10:21 pm Odgovori

    Kakav god da bude, samo nek se ne zove iSlate.

    Ime mi je odbojno i ne sviđa mi se, trebalo bi biti malo jednostavnije i zvučnije. 😀
    Nešto kao iPad (što je vrlo slično sa iPod) ili iTab (skraćeno od tablet) bi bilo puno, puno bolje 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?