Dan nakon što su Appleove dionice zaronile, zaboravila sam iPhone kod kuće

Dan nakon što su Appleove dionice zaronile, zaboravila sam iPhone kod kuće

I suprotno mom predviđanju, svijet nije ni implodirao ni eksplodirao tih 8 radnih sati, koliko sam provela bez svog pametnog telefona. To me navelo da razmislim - je li, kako poslovno-tehnološki analitičari sada pišu na sve strane, ovo kraj ere iPhonea, kao predvodnika inovacija u svijetu smartphonea i njihovih aplikacija?

U srijedu je Apple objavio kako je promašio procjenu prodaje za svoj prvi fiskalni kvartal, koji je završio 29. prosinca – procjenjivalo se da će prodaja iznositi između 89 i 93 milijarde dolara, a u stvarnosti je dosegnula tek 84 milijarde.

Posljedično, u četvrtak su dionice ove tvrtke pale za 10%, što je najveći zabilježeni pad u posljednjih šest godina.

Sasvim slučajno, u petak sam se u ured zaputila bez svog omiljenog pratitelja, najpoznatijeg Appleovog proizvoda, iPhonea, modela X, i ostala nakratko izgubljena, izbačena iz rutine na koju sam se navikavala godinama.

Iako Apple za pad prihoda krivi Kinu, kao i nesigurne trgovinske odnose između te zemlje i SAD-a, mnogi će za niže brojke kriviti i sam Apple. Tehnološki mediji vole predviđati propast tehnoloških divova, a i mi smo im se pridružili nakon Appleovog eventa u rujnu, kada smo ocijenili da će nedostatak inovativnosti skupo koštati ovu tvrtku, oduvijek poznatu upravo po inovacijama.

iPhone je bio u centru posljednje velike eksplozije inovacija

Iako je taj tekst izazvao oprečna mišljenja, čini se kako se predviđeni scenarij polako ostvaruje, ali najviše u dijelu u kojemu je Apple dugo držao vodstvo, inovativnim pametnim telefonima, što je ujedno i segment koji je ovoj tvrtki donosio najviše prihoda. Svi ćemo se sad već sa sjetom sjetiti što je iPhone napravio za tu industriju, a posebice što su iOS i App Store napravili za aplikacije i time indirektno za razne startupe koji se upravo na aplikacije danas oslanjaju.

Kako piše Kara Swisher za The New York Times, Apple je sa svojim iPhoneom bio u centru posljednje velike eksplozije inovacije u tehnološkom svijetu, a to je bio upravo rast i razvoj pametnih telefona. No, ta se era bliži kraju.

Debitiranje iPhonea 2007. godine potaknulo je ono što određeni tehnološki krugovi zovu kambrijskom eksplozijom, što je referenca na eru u kojoj su se pojavile prve kompleksne životinje. Danas bez iPhonea (a kasnije i Androida) ne bi bilo Ubera ili Lyfta, ne bi bilo Tindera, ni Spotifya.

Ne možete se ne složiti sa Swisher, ali znate li gdje sam pročitala njeno mišljenje? Na svom pametnom satu. Silom prilika, doduše, jer sam cijeli dan “osuđena” na laptop i sat, u suprotnom nikad mi ne bi palo na pamet čitati nešto s tako sitnog ekrana, niti je on predviđen za takve radnje – čak ni nema web preglednik!

U petak sam toliko bila očajna da sam u jednom trenutku čitala tekstove na minijaturnom ekranu sata.

No, iako je riječ samo o gadgetu za gadget, odnosno svojevrsnoj produženoj ruci iPhonea, pametni sat me natjerao da razmislim o tome koja je iduća tehnološka inovacija na redu, sad kad nas pametni telefoni više toliko ne uzbuđuju. Stagnacija prodaje ovih uređaja, a potom i njen pad u 2017. i 2018. godini, nije novost, a to što je Apple donekle uspijevao nadomjestiti prihode ne količinom prodanih uređaja, nego njihovim (pre)visokim cijenama, sad polako dolazi na naplatu. I to ne više Appleovim korisnicima, nego samom Appleu i njegovim investitorima.

Život bez pametnog telefona nije život. Ili?

Idemo sad na malu digresiju u kojoj ću opisati nekoliko situacija koje mi je kratkoročni nedostatak iPhonea promijenio u svakodnevnoj rutini.

Dakle, trećeg radnog dana nove godine shvatila sam, kad sam već bila u uredu, da uz sebe nemam svoj vjerni, pametni telefon. Znala sam točno i gdje sam ga ostavila – u hodniku, na polici za ključeve, jer sam u žurbi vukla milijun drugih stvari sa sobom, kako to i obično radim svakoga jutra. Ponekad putem neka od tih milijun stvari bude nehotice kažnjena ostankom kod kuće, a ovaj je put na redu bio telefon.

Opremljena “samo” laptopom i pametnim satom, u uredu sam već pola sata kasnije bila potpuno pogubljena, bolno shvativši koliki je mobitel dio svakodnevice… I koliko utječe na moje navike.

A to je jako, jako puno.

Da dočaram to vama i sebi, vodila sam svojevrstan dnevnik, a u njemu je zabilježen i prvi poriv – on nije bio da trčim po iPhone kući! Ne tako davno, to je prvo što bih napravila (i radila sam), ali zahvaljujući laptopu (da, Macu) i satu (da, Apple Watchu), uspjela sam nadomjestiti većinu situacija u kojima bi mi telefon trebao.

Nekako sam dan preživjela bez telefonskih poziva, ostalu sam komunikaciju obavljala preko SMS-a, iMessagea i aplikacija dostupnih na računalu, a zahvaljujući tome što sam bila na WiFi-ju, mogla sam bez problema koristiti većinu funkcionalnosti sata. Da sam imala priliku koristiti model sata GPS + Cellular, pozivi, a i poruke izvan WiFi-ja, također ne bi bili problem, ali taj model nije dostupan kod nas (mrmlj).

Nakon što sam obavijestila sve koje sam trebala da neću biti dostupna na pozivima, mislila sam da sam riješila većinu izazova, ali ubrzo me uhvatila anksioznost koja je pokazala koliko mi neprimjetnih radnji i aktivnosti ovisi o tom uređaju. Tako sam već u 8:39 panično tvitala o tome:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što me dovodi do iduće točke – tvitala sam, nisam u pauzama od posla otvarala Instagram, na koji sam se navukla tijekom trudnoće i nakon nje.

Došlo je to iz jednostavnog poriva – u želji da se povežem s drugačijim ritmom te stilom života koji dovodi roditeljstvo te drugim roditeljima, posebice majkama, s obzirom na to da ih nemam u tolikom broju u fizičkoj blizini, prije godinu-dvije otkrila sam cijeli svijet mama na Instagramu koje su mi se uvukle u svakodnevicu. S vremenom sam se malo toga zasitila, posebice zbog poplave sponzoriranog sadržaja koje njihovi profili promoviraju (što je tema za sebe), ali sam iz navike i nakon povratka na posao, kada sam imala daleko manje vremena za praćenje što neka mama tamo piše i fotka, i dalje redovito otvarala tu aplikaciju.

Ove mi je godine odluka bila da se više vratim Twitteru, točnije TweetDecku (koji i dalje prikazuje tvitove kronološkim redoslijedom, blažen bio), a ovaj me neplanirani događaj potaknuo na to.

Zatim sam se naživcirala jer nisam mogla platiti neke stvari online (nedostajao mi je mToken) pa sam pronašla druge načine. Odnosno, obrisala sam prašinu s PayPala, kojim nisam ništa plaćala godinama. Osim pretplate za Netflix, ali to ide automatski. Eh, da, snimila sam i selfie kamerom laptopa. Nepotrebno, ali dovoljno čudno da pokaže koliko je čudan taj dan bio.

Najčudnijih sat i pol provela sam izvan ureda, gdje nije bilo WiFi-ja, nikakvih notifikacija, ničega. Opet su boje bile jasnije, mirisi jači, okusi intenzivniji, misli glasnije, baš i kao ono ljeto koje sam provela bez interneta. Doduše, sad je ciča zima pa mi je bilo i manje toplo oko srca.

Eliminacija nepotrebnih notifikacija = prijeko potrebna detoksikacija

Ono najvažnije – nisam imala potrebu konstantno provjeravati mobitel. OK, jesam, ali nisam mogla jer mi je uređaj vjerojatno tužno vibrirao u osamljenom hodniku. No, već se nekoliko tjedana odvikavam od te glupe navike, a pametni sat, kad ga se pametno posloži, tome može poprilično pomoći.

Kad eliminirate notifikacije koje su stvarno nepotrebne (Evelyn, moj avataru iz igre Harry Potter: Hogwarts Mystery, drago mi je što si skupila dovoljno energije da se usudiš učiti napitke kod profesora Snapea, ali ne treba mi se zapešće tresti zbog toga!), nakon lagane vibracije zapešća pogledom ćete ocijeniti koliko je određena obavijest bitna ili ne, a tek nakon toga odlučiti hoćete li u ruke uzeti telefon, možda čak sjesti za računalo ili poslati (izdiktirati!) kratku poruku putem sata kao odgovor.

Pametni sat možda nije iduća tehnološka inovacija, ali pokazuje da pametni telefon ne mora biti centar naše pozornosti

Ako ste do sada izdržali moje baljezganje, nadam se da ste shvatili i njegovu poantu – ono je trebalo pokazati kako pametni satovi još mogu još više učiniti pametne telefone redundantnima ili barem ih malo pomaknuti iz centra naše pozornosti te samim time smanjiti potrebu da ih često mijenjamo. Osim što to pokazuju trendovi na tržištu, i sam Tim Cook je u svom pismu zaposlenicima naveo da korisnici rjeđe kupuju nove uređaje. Dijelom jer oni ne nude više nešto toliko novo i inovativno, da bismo kupovali nove svake (dvije?) godine, a dijelom i zato što su cijene novih modela bezobrazno napuhane.

Loše su to vijesti za Apple, dobre za korisnike i njihove džepove.

Pametni sat možda nije nova tehnološka revolucija koju zazivaju tehnološki analitičari. No, tehnološka, a i konzumeristička industrija, ponešto je žedna inovativnosti, a za sad (kažem za sad, prije no što na mene skoče pobornici nečega što ću sad nasumično nabrojati) nijedna tehnologija ni proizvod nisu opravdali visoka očekivanja, bilo da je riječ o bitcoinu, blockchainu, pametnim satovima, umjetnoj inteligenciji, što je upravo jedna od glavnih tema na CES-u, čak i unajmljivanju električnih skutera, koje spominje Swisher, jer je to, očito u nedostatku drugih, postala top tema među tehnološkim medijima i analitičarima.

Možda će nešto (a možda i ništa) od toga biti predvodnik neke nove tehnološke inovacije, ali za sada moramo priznati da smo u stagnaciji. A Appleov iPhone, uključujući i onaj koji me vjerno čekao kod kuće, mogao bi postati simbol ovog sporijeg doba tehnološkog napretka, a samim time i slabije prodaje.

(Dok to doba ne prođe, nije loše provjeriti koje nam je i probleme donijela prethodna revolucija, poput (ne)sigurnosti podataka – Apple je upravo na tu temu napravio simpatičan stunt u Las Vegasu, gdje baš počinje poznati sajam CES.)

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.