Još jedna aplikacija koja spaja korisnike i majstore?! Evo zašto osnivači Marko i Tin misle da će uspjeti

Još jedna aplikacija koja spaja korisnike i majstore?! Evo zašto osnivači Marko i Tin misle da će uspjeti

Marko Gregurić i Tin Runje odgovaraju na sva teška pitanja na temu pokretanja još jedne u nizu aplikacija kakve se dosad na domaćem tržištu nisu baš proslavile. Od promišljanja poslovnog modela, marketinških izazova, slušanja korisnika i financiranja.

Ajme, ne opet!, pomislila sam kad sam vidjela billboard s reklamom za aplikaciju koja se zove Postaj i sloganom “Nađi majstora u par klikova”. Još jedna nadobudna ekipa pokreće servis koji spaja one koji obavljaju neke usluge i poslove s onima koji ih traže. Koji put po redu?

Pokušaja da na hrvatskom tržištu zaživi nešto poput TaskRabbita i aplikacija za pronalaženje majstora svih vrsta bilo je skoro koliko i pokrenutih servisa za dostavu proizvoda lokalnih OPG-ova!

I niti jedna nije zaživjela. Razlozi su brojni – od nedovoljno iskusnih osnivača nesvjesnih svih operativnih i egzekucijskih izazova koje takav servis donosi do činjenice da takve platforme zahtijevaju puno kapitala i rijetko se isplate VC fondovima ako su orijentirane samo na jedno, malo hrvatsko tržište. A ako ciljaju globalno, trebaju još više kapitala!

Prvo sam išla provjeriti nije li to samo na naše tržište stigla lokalizirana verzija neke europske ili globalne aplikacije. Nije. (A ni te se nisu baš proslavile kod nas.)

Naravno da sam nakon toga morala iskopati tko stoji iza aplikacije Postaj i pred njih istresti hrpu teških pitanja, a koja se sva mogu svesti na jedno:

Pored toliko neuspješnih pokušaja, zašto mislite da ćete baš vi uspjeti?

Za početak, za razliku od mnogih koji su se prošlih godina s istom tom idejom promovirali po medijima kao inovativni osnivači (gledam u vas koji ste krenuli u PR kampanju prije nego ste uopće imali iti jedan ekran aplikacije završen), Marko Gregurić i Tin Runje, suosnivači aplikacije Postaj, kažu da ne bi stavljali svoje slike jer “želimo da projekt malo zaživi prije nego se krenemo ‘hvalisati’ kao vlasnici”.

Aplikacija, a ne digitalni oglasnik

I na ona teška pitanja su imali odgovore. Za početak, kaže Marko, od dosadašnjih rješenja razlikuje ih činjenica da su oni napravili mobilnu aplikaciju, a ne web stranicu:

Bilo je sličnih pothvata, ali više manje su sva rješenja koja su dosada dolazila bila jednaka prethodnima – web platforme u obliku oglasnika.

Dosad još nije bilo mobilnih rješenja koja su danas svima najzgodnija, zato što smo svi ovisni o mobitelima i razmaženi smo tako da želimo sve u par klikova ili ne valja.

“Majstori ne žele da ih se gnjavi neozbiljnim upitima”

Osim što misle da je njihovo riješenje praktičnije za korisnike, za majstore je također praktičnije od mnogih dosadašnjih polurješenja, odnosno web stranica koje su registri ili oglasnici koji onima koji traže majstore daju samo kontakt broj ili email adresu.

Marko i Tin to su saznali tako što su u razvoj proizvoda krenuli ‘po peesu’, razgovorom s potencijalnim korisnicima. Tijekom šest mjeseci zvali su majstore, predstavljali im projekt i slušali:

Prilikom razgovora s majstorima, shvatili smo da ih ljudi gnjave upitima na mail i pozivima za razne neozbiljne upite. Veliki broj majstora nam je rekao da ih ostale platforme toliko spamaju s upitima na mail da im promaknu bitni osobni mailovi koji se zagube u toj šumi upita.

Mi smo htjeli riješiti taj problem i u potpunosti se odmaknuti od maltretiranja majstora mailom i pozivima.

Sve obavijesti, zato, kod njih idu samo kroz aplikaciju i korisnici nemaju broj majstora dok god se on ne prijavi na posao i želi da se dogovore oko posla.

Majstore je mučilo, dodaje, i što na drugim platformama samo korisnici ocjenjuju njih, ali ne i oni korisnike pa su ispravili i to.

Investitor – marketinška agencija

Savršeno korisničko iskustvo već dugo nije dovoljno da bi neka aplikacija uspjela. Mnogima najveću prepreku, marketinški budžet kojim bi se pozicionirali na tržištu i privukli prve korisnike, Tin i Marko riješili su kroz investiciju, ali na neuobičajeni način. Naime, u njihov poduzetnički pothvat uložila je ekipa koja stoji iza marketinške agencije Boom Bush Boo. To im je omogućilo da se potpuno posvete razvoju aplikacije Postaj, kaže Tin:

Jedan od glavnih razloga što smo se odlučili za tu investiciju je marketinška ekspertiza koju donose. Donedavno smo imali samo digitalne kampanje, nedavno smo krenuli s billboardima, a nakon ljeta stižu i letci.

Izazovi balansiranja ponude i potražnje

Ulaganja u marketing primorala su ih da se suoče s još jednim izazovom izgradnje digitalnih platformi koje se temelje na spajanju – balansiranjem ponude i potražnje. Ako na aplikaciji nema raspoloživih majstora, uzalud sve kampanje za privlačenje korisnika.

Krenuli smo s više majstora nego korisnika pa smo, nakon prvih promo aktivnosti, došli do 1500 korisnika s preko 200 objavljenih oglasa u jednom danu.

Tu smo bili povukli crtu i smanjili marketing kako bismo ponovo izbalansirali broj majstora i korisnika te smo sad opet u fazi jačeg marketinga prema korisnicima kako bi imali dovoljno poslova za majstore. I tako u krug.

Vrlo je teško imati taj balans između majstora i korisnika, ali pratimo i smišljamo daljne korake za održavanje ravnoteže.

Što se tiče trenutnih brojki, Tin otkriva da je na aplikaciji Postaj u oko mjesec i pol aktivnog korištenja aplikacije u cijeloj Hrvatskoj objavljeno oko 700 poslova, prijavljeno oko 300 različitih građevinskih tvrtki i oko 3000 korisnika.

Kako izbjeći rad na crno?

I, da, kako bi u startu izbjegli eventualne regulatorne prepreke zbog kojih, zapravo, niti jedna od aplikacija za spajanje korisnika i ponuditelja usluga kod nas nije imala šanse, u Postaju su odlučili da se na platformu mogu prijaviti samo tvrtke i obrti koji su registrirani za određene djelatnosti.

Razvili smo sustav koji provjerava podatke i verificira samo one tvrtke koje su registirane i postoje.

Naravno, imamo veliki broj majstora koji se javljaju da bi postali naši partneri i možda su jako dobri majstori, ali nemaju otvorene tvrtke tako da ih nažalost ne primamo kako ne bi dolazilo do fušarenja.

Kako zaraditi, a ne otjerati korisnike?

Među odgovorima na pitanja koja bi korisnici mogli imati na web stranici aplikacije je i ono o plaćanju, za koje kao odgovor piše: Uslugu plaćaš onako kako si dogovorio s majstorom. Postaj ne određuje način plaćanja i nikakva plaćanja ne idu kroz aplikaciju.

Do tog poslovnog modela Marko i Tin došli su pomnim razmatranjem svih opcija te vaganjem koji bi bio najpravedniji prema korisnicima i majstorima, jednostavan i održiv za njih:

  • Od naplaćivanja korisnicima da traže majstora su odmah odustali jer na tržištu postoje besplatna rješenja za to,
  • Naplaćivati proviziju od obavljenog posla bi bilo neizvedivo jer bi korisnici i majstori sigurno našli načina da se ‘dogovore’ mimo aplikacije
  • Naplatiti majstoru da pregledava poslove im se nije činilo poštenim prema njima jer nema smisla da plaćaju za pregledavanje poslova koji ih ne zanimaju,
  • Pretplata s kojom bi majstori mogli vidjeti određeni broj poslova im je djelovala kao varanje majstora da plate više, a da bi opet vidjeli neke poslove koji nisu za njih,
  • Besplatno korištenje za sve uz oglase u aplikaciji značilo bi, za njih, ‘zagaditi’ aplikaciju oglasima uz upitno održive prihode.

Na kraju su se odlučili za naplatu mjesečne pretplate majstorima za korištenje aplikacije, bez ograničenja broja pregledanih poslova, poslanih poruka:

Ne želimo imati veliki broj nezadovoljnih korisnika koji ne mogu naći majstora jer ih je malo jer im je skupo, nego želimo imati što više majstora tako da se što veći broj poslova pokrije.

Na ovaj način majstori, a ni korisnici, nemaju nikakav razlog za izbjegavati Postaj. Nakon fiksnog mjesečnog troška, ne postoji nikakav dodatni, skriveni, trošak. A za korisnike je aplikacija besplatna.

Slušaj korisnike i mijenjaj

Kao konačni odgovor na pitanje zašto misle da će baš njihova aplikacija uspjeti što toliko ostalih nije, Marko navodi činjenicu da su je sami razvili i stalno je mijenjaju prema povratnim informacijama korisnika:

Otkad je aplikacija izašla, prije dva i pol mjeseca, već je redizajnirana i prerađena nekoliko puta. U startu smo imali proces “favoriziranja” koji korisnicima nije bio jasan pa smo probali taj proces dodatno pojasniti s dodatnim koracima i vizualima u aplikaciji, ali u razgovorima s korisnicima taj proces je i dalje bio nejasan pa smo ga izbacili.

Kontinuirano slušamo naše korisnike i svakodnevno mijenjamo proizvod u smjeru u kojem oni žele kako bi pojednostavili procese, maknuli suvišne korake, korištenje učinili intuitivnijim i, na kraju, imali zadovoljne korisnike.

Hoće li u tome uspjeti doista je teško predvidjeti jer su se uhvatili stvarno zahtjevnog posla, ali sigurno imaju više šanse od mnogih koji su sa sličnim aplikacijama izlazili u medije ili na tržište, a da o svim ovim teškim pitanjima nisu uopće ni razmislili!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko M.

    Marko M.

    02. 08. 2023. u 9:50 am Odgovori

    Ima te nadobudne mlade ekipe koji misle da će baš oni uspjeti sa startupom, a vjerojatno će završiti kao i svi drugi radeći u nekoj IT firmi za plaću. Danas je sve već izmišljeno, svaka niša pokrivena i izreklamirana sa puno ozbiljnijim kapitalom. Može se uspjeti samo sa potpuno novim servisom značajno bojim od postojećih. A takav uglavnom ne postoji jer su postojeći manje više efikasni. Kao dokaz od Njuškala naovamo koji je potrošio milijune na etabliranje kod nas nije zaživio nijedan novi online servis a pokrenuto ih je desetine. Strani servisi sa velikim kapitalom su zavladali tržištem. Za boriti se protiv takvih treba puno više od usluge samo malo bolje od postojećih.

  2. Galic

    Galic

    19. 08. 2023. u 7:34 am Odgovori

    Svaka cast deckima na hrabrom pokusaju. Nedajte se preplasiti komentara tipa ovog iznad! Hrabro i pametno!! Samo imajte muda! To je bitnije od svega!!! I promjenitie ikonu za bravara 🙂🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.