Antonija Šimić: Mentoriranjem drugih sam puno naučila o programiranju

Antonija Šimić: Mentoriranjem drugih sam puno naučila o programiranju

Ova samouka programerka s 10 godina iskustva juniorima poručuje da ne govore kako pokušavaju biti programeri već da se postave kao da već programiraju "kao veliki".

Antonija, predstavi se ukratko – što si dosad radila, koja ti je trenutna pozicija i čime se na njoj najviše baviš?

Ja sam Antonija, zadnjih sam se godina najviše bavila programiranjem sučelja za web aplikacije. Počela sam davne 2013. kao samouka programerka. Nagovarala sam sve oko sebe da skupa učimo programirati, no nitko nije vjerovao u moj uspjeh. Trenutno radim za jednu američku firmu kao senior React developer gdje razvijamo obiteljski sustav praćenja dokumenata.

Kako bi definirala što čini seniora?

Mislim da je to brza prilagodba na nove tehnologije, svojevrsni agnosticizam što se tiče rada s tehnologijama te samostalnost u radu.

Kako se postaje senior?

Mislim da ne postoji magični jednodimenzionalni smjer. Meni je pomoglo kontinuirano rješavanje novih izazova, igranje s novim tehnologijama, uskakanje u nova okruženja gdje sam se osjećala kao totalni početnik.

Koju ulogu u tome igra tvrtka, mentori ili mentoriranje, kolega ili projekata na kojma radiš?

Mentoriranjem drugih sam puno naučila o programiranju. Često su mi oni koje sam mentorirala postavljalai pitanja koja meni nikada ne bi pala na pamet te sam tako i ja od njih puno naučila. Projekti na kojima sam radila su stvarno raznovrsni u tehnologijama: od React Nativea, Ruby on Railsa, Angulara i najčešće Reacta. Često se znaju zanemariti soft vještine, no mislim da se može puno brže napredovati ako se posvetimo i njihovom razvoju.

Što za tebe znači napredovanje – vođenje timova ili tehnička izvrsnost?

Napredovanje za mene znači oboje. Mislim da ne možeš znati voditi tim ako nisi izvrstan u onome što radiš. Napredovanje ne znači nadjačavanje drugih ili vladanje njima niti znači samodopadnost.

Često sam znala, na žalost, sresti menadžere koji su puni sebe i vrlo škrti u prenošenju znanja. Uzalud ti sva tehnička izvrsnost ako te tim ne podnosi i ako im ne znaš prenijeti svoje znanje. Mislim da je software development idealna oaza za zajednički ravnopravni rast, a ne za vladavinu jednoga.

Specijalizirati se u određenoj niši/tehnologijama ili biti generalist?

Mislim da je bolje, pogotovo ako tek počinješ, specijalizirati se u jednoj tehnologiji. Ako jedan jezik naučiš dovoljno dobro, lako se prebaciš na drugi jezik. Lako možeš prenijeti svoje znanje iz jednog jezika u drugi, no ako učiš od svega pomalo, može ti se dogoditi krkljanac u glavi.

Kako držiš korak s novim tehnologijama, alatima i praksama koje se svaki dan pojavljuju?

Držim korak odlazeći na meetupe i raspravljaljući s kolegama i prijateljima programerima o projektima i problemima na koje svakodnevno nailazim u svom programerskom životu.

Usporedi domaću IT industriju i prilike za karijeru danas i kad si počinjala?

Nisam puno radila s domaćom IT industrijom tako da ne bih znala puno o tome.

Savjet koji bi dala juniorima?

Ako vjeruješ u svoje vještine i sposobnosti, onda ćeš svakako uspjeti. Nemoj govoriti da pokušavaš biti programer, već se probaj postaviti kao da već programiraš kao veliki. Samopodcjenjivanje ne vodi nikuda.

Probaj se držati jedne tehnologije koja te najviše privlači te u njoj postati guru. Prijavi se na konferencije, drži govore, izgradi jaku web prisutnost, probaj doprinijeti open-source kodu na Githubu. Prouči psihologiju iza imposter sindroma i probaj ga se otresti čim prije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...