Otkako se u lipnju tenisač Andy Murray pridružio savjetodavnom odboru platforme za grupno ulaganje Seedrs, i sam je postao ulagač u tri projekata. Među njima se našao i Trillenium Hrvoja Prpića, koji je putem spomenute platforme do sada prikupio 229.692 funti, odnosno gotovo 2,5 milijuna kuna.
Podsjetimo, Trillenium je u siječnju ove godine osigurao investiciju britanskog ecommerce giganta ASOS-a, ali kampanja putem Seerdsa bila je potrebna i za potvrdu interesa i za skupljanje sredstava za izradu MVP-a (minimum viable producta). Kampanja je osigurala potrebna sredstva, 200.000 funti (za 7,96 posto udjela) nešto prije isteka zadanog roka, a ulaganje se nastavilo, tako da je u ovom trenutku dosegnulo iznos od 229.692 funti za 9,03 posto udjela.
Među 411 ulagača, koliko ih trenutno ima, našao se i tenisač Andy Murray, javlja Tech City News. Osim u Trillenium, uložio je u lanac restorana zdrave hrane Tossed te Fuel Ventures Fund. Kako je rekao:
Važno mi je da podupirem osobe za koje vjerujem da su predane, gladne i profesionalnih standarda poput mene te da uvijek teže najboljemu. Tri projekta koja sam odabrao nalaze se u industrijama koje su mi zanimljive. Zdrava hrana je nešto oko čega sam kao sportaš strastven, stoga sam Tossed odmah uzeo u obzir. Druga dva projekta doista probijaju granice tehnologije, a nadam se da ću nešto naučiti iz njihovog odnosa prema konkurenciji te ponijeti to znanje sa sobom na teren.
Kampanja na Seedrsu se produžuje
Hrvoje Prpić, osnivač Trilleniuma, navodi kako su samo dobili obavijest da je Andy Murray uložio u projekt, a podatak o iznosu investicije nije javan. Ističe i kako je ovakva vijest itekako značajna za projekt.
Ako je neka osoba kao što je Andy Murray uložila u Trillenium, to pokazuje da tu ima nečega i potiče ljude da se više informiraju oko projekta.
Kampanja na Seedrsu trebala je biti zatvorena ovaj tjedan, ali s obzirom na ovu novost, ostat će otvorena još neko vrijeme dok se ne vidi kako će se razvijati situacija.
Uložiti u vlastiti projekt ili ne?
Nije ovo jedino uzbuđenje u završnici kampanje – u jednom se trenutku činilo kako je situacija s ulaganjem stagnirala te da se možda neće prikupiti 200.000 funti, ali ipak se “potegnulo” i željeni iznos skupljen je prije isteka. Hrvoje pojašnjava što se dogodilo.
Slovenski poduzetnik i poslovni anđeo, Aljoša Domijan, uložio je 10 tisuća funti i poslao mi mail u kojem je rekao “ušli smo u finalni krug, sad je vrijeme da potegneš i dovršiš trku”. Udahnuo sam ponovno zrak i krenuo zvati sve koje sam poznavao i još jednom im ponudio mogućnost da ulože u Trillenium – i onda je krenulo. Nikola Serdar, vlasnik Dalmatino votke, uložio je 20.000 funti, Aljoša je još povećao svoj udio, ja sam uložio koliko sam mislio i sve se odjednom zarolalo.
Upravo su Hrvojeve investicije u vlastiti projekt bile predmet mnogih rasprava – jedni su negativno reagirali na taj potez, a drugi su smatrali da je to pokazatelj da osnivač vjeruje u ono što radi. Prpić tvrdi da je upravo zbog toga i uložio u Trillenium, a iznos koji je do sada izdvojio daleko je od zanemarivog:
Do sada sam uložio preko milijun funti svojih novaca, a trenutno imam nešto više od 70% vlasništva. Nisam 100% vlasnik pa da ulaganjem uplaćujem samom sebi, ja sam svojim ulaganjem platio dionice po punoj cijeni i na taj način pokazao da sam spreman još uložiti. Ako malo pogledate druge kampanje, zamijetit ćete da su u svima sudjelovali vlasnici i članovi tima, samo često prikriveno, kroz anonimno ulaganje. I sam sam razmišljao krenuti tim putem, ali sam se predomislio. Mislim da je moje javno ulaganje u stvari investitorima pokazalo da osnivač vjeruje u projekt i dalo im poticaja da i sami investiraju.
Istraživanje uz ASOS i prve aplikacije
Trilenium upravo dogovara s ASOS-om da se osnuje poseban tim za taj projekt, a na redu su kvalitativno i kvantitativno istraživanje koje će se provesti na većem broju korisnika ovog ecommerce giganta. Paralelno će se raditi na MVP-u, odnosno aplikaciji za iPhone/iPad, Android i Windows Phone, koja će pokazati neke osnovne značajke 3D/VR kupovine.
Podrška Andyja Murraya može samo pomoći daljnjem razvoju. A i čini se da ovdašnji startupi postaju sve zanimljiviji tenisačima – nedavno je stigla vijest kako je srpska tenisačica Ana Ivanović uložila u slovenski Trainers4me.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Sa strane
20. 08. 2015. u 1:36 pm
Ova količina Prpićevog samoreklamiranja polako postaje već neukusna
Ne varaj ovaj napaćeni narod
31. 08. 2015. u 12:11 pm
Prpić, priprosti trgovac zalutao u IT. Sućut investitorima.
Marko
01. 09. 2015. u 8:10 pm
Dok Prpić krene shopping iskustvo će već biti na Marsu. Tesco je već lansirao 3D shopping uz pomoć Oculus Rift, teško da može relanije. No da li će zaživjeti, sumnjam
http://creativity-online.com/work/tesco-virtual-reality-store/34348
Stjepan Zlodi
02. 09. 2015. u 2:03 pm
Prpiću se jedno mora priznati a to je da je uporan do beskraja. S druge strane ono što sam prije 6 godina napisao o Trilleniumu vrijedi i danas. 😉
http://wolfwoodscrowd.info/2009/11/05/virtualni-trgovacki-centar/