Rijetko kada otvorim komad softvera u najranijoj alfa verziji i u sebi osjetim da bi ta aplikacija zaista mogla nešto postići kao startup. U ovom slučaju radi se o osječkom Anctuu, ambicioznom startupu koji se namjerava usmjeriti na popularno, zasićeno, ali itekako profitabilno područje alata za upravljanje društvenim mrežama. Anctu danas, kako ekskluzivno saznajemo, izlazi u najranijoj verziji spremnoj za korisnike, a po onome što smo vidjeli - i pohvale!

Rijetko kada otvorim komad softvera u najranijoj alfa verziji i u sebi osjetim da bi ta aplikacija zaista mogla nešto postići kao startup. U ovom slučaju radi se o osječkom Anctuu, ambicioznom startupu koji se namjerava usmjeriti na popularno, zasićeno, ali itekako profitabilno područje alata za upravljanje društvenim mrežama. Anctu danas, kako ekskluzivno saznajemo, izlazi u najranijoj verziji spremnoj za korisnike, a po onome što smo vidjeli – i pohvale!
Anctuov četveročlani tim, kojeg čine kojeg čine osnivač; Marko Pavlović, frontend developer Goran Blažević, dizajner Alexander Abulelas koji se timu pridružuje iz Grčke te backend developer Minja Malović, već više od tri mjeseca razvija prvu verziju svoje platforme koja se već konceptom razlikuje od konkurencije. Anctu je krajem prošle godine od dosad neotkrivenog angel investitora osigurao 50 tisuća dolara potrebnih za inicijalni razvoj.
Osnovne aplikacije su spremne, kao i platforma
Naime, dok najpopularnija rješenja poput Hootsuitea žele biti potpuni alati, Anctu želi postati platforma koja neće ovisiti samo o njihovim aplikacijama, već i aplikacijama niza partnera koji će za Anctu raditi social alate, kao što Pet minuta ili Infinum razvijaju “appove” za Appleov ili Googlev app store.
Unatoč tome, Anctu ipak sadrži najosnovnije aplikacije koje će služiti kao temelj korisnicima, ali i drugim developerima, poput Composera za pisanje sadržaja ili pak Schedulera za objavljivanje sadržaja u točno određeno vrijeme. Osnivač Marko Pavlović za Netokraciju ekskluzivno otkriva planove s razvojne strane:
Aplikacije poput Edge, Twap ili FollowBro su fokusirane na riješenja za društvenu analitiku i automatizaciju, koje bi se trebale ticati svakog profesionalca ili poslovanja, a koje pokušava poboljšati i mjeriti aktivnosti na društvenim medijima. Malo se sramimo prve verzije, no ipak smo ponosni što smo uspjeli doći do prvog MVP-a (op.ur. minimum viable product). U planu imamo često ažurirati, popravljati te lansirati nove aplikacije na našoj platformi.
Podijeli pa vladaj – aplikacijama
Trenutno su im u internom razvoju integracija s Google Analyticsom te rješnje za praćenje mentiona. Iako se čini da ovim “balkaniziraju”, odnosno, raspodjeljuju dobro poznate mogućnosti u što manje komade, radi se o potezu koji bi im itekako mogao koristiti u budućnosti. Ukoliko se svaki od developera usredotoči na specifičan dio i razvije aplikaciju do “savršenstva”, krajnji rezultat će zaista biti alat kvalitetniji od konkurencije. Pavlović ističe kako je najbitnije da razviju ispravan “okoliš” za developere, u kojemu će oni moći razvijati i prodavati svoja rješenja – a za to je potrebno vrijeme.

Pavlović kaže i kako je svakako bilo interesa drugih developera, ali da su zasad ipak usredotočeni na razvoj što boljeg korisničkog iskustva. Iako u ovom članku nećemo ulaziti u recenziju Anctua, moram vam reći da govori istinu. S obzirom da sam imao priliku testirati bezbroj social media alata, moram priznati da je za “alfa” verziju Anctu itekako sofisticiran, što se vidi prvenstveno po sučelju. Onboarding koji vas u početku vodi kroz sve Anctuove mogućnosti je jednostavan i savršeno radi, što je izuzetno pohvalno, s obzirom da slične detalje, na žalost, rijetko viđamo kod softvera iz regije. Testiranje je bilo najbitnije za dovršavanje rješenja, ističe Pavlović:
Testiranje, testiranje i još malo testiranja. Postoji mnogo stvari na Anctuu koje moramo poboljšati i popraviti, no ovaj MVP će nas odvesti u pravom smjeru. Standardi za naš MVP na ovom tržištu su vrlo visoki, stoga sam jako ponosan na naš tim od četvero ljudi koji su uspjeli obaviti veliki posao u ovako kratkom vremenu, a planiramo tako i nastaviti.
Pavlović naglašava kako su im tri mjeseca razvoja iza zatvorenih vrata prošla te kako sad kreću u potragu za novim prilikama, što uključuje i sljedeću investiciju koja će im biti potrebna kako bi nesmetano razvili mrežu developera.

S trenutnom razinom pedantnosti koju su uložili u prvu verziju Anctua, tim je svakako spreman za izazove (američkog) tržišta. S obzirom pak na tržište i interes velikih igrača poput Salesforcea za social cloudom, Anctu bi se dugoročno mogao naći na meti akvizitera (poput splitskog Socialbranda), koji će vidjeti itekakav potencijal u platformi za upravljanje društvenim mrežama na kojima svaki dan pratite Netokraciju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari