Anctu već u 'alfi' pokazuje pedantnost spremnu za američko 'social media' tržište
Anctuov četveročlani tim

Anctu već u ‘alfi’ pokazuje pedantnost spremnu za američko ‘social media’ tržište

Rijetko kada otvorim komad softvera u najranijoj alfa verziji i u sebi osjetim da bi ta aplikacija zaista mogla nešto postići kao startup. U ovom slučaju radi se o osječkom Anctuu, ambicioznom startupu koji se namjerava usmjeriti na popularno, zasićeno, ali itekako profitabilno područje alata za upravljanje društvenim mrežama. Anctu danas, kako ekskluzivno saznajemo, izlazi u najranijoj verziji spremnoj za korisnike, a po onome što smo vidjeli - i pohvale!

Anctuov četveročlani tim
Anctuov četveročlani tim: Goran, Marko, Alexander i Minja!

Rijetko kada otvorim komad softvera u najranijoj alfa verziji i u sebi osjetim da bi ta aplikacija zaista mogla nešto postići kao startup. U ovom slučaju radi se o osječkom Anctuu, ambicioznom startupu koji se namjerava usmjeriti na popularno, zasićeno, ali itekako profitabilno područje alata za upravljanje društvenim mrežama. Anctu danas, kako ekskluzivno saznajemo, izlazi u najranijoj verziji spremnoj za korisnike, a po onome što smo vidjeli – i pohvale!

Anctuov četveročlani tim, kojeg čine kojeg čine osnivač; Marko Pavlovićfrontend developer Goran Blažević, dizajner Alexander Abulelas koji se timu pridružuje iz Grčke te backend developer Minja Malović, već više od tri mjeseca razvija prvu verziju svoje platforme koja se već konceptom razlikuje od konkurencije. Anctu je krajem prošle godine od dosad neotkrivenog angel investitora osigurao 50 tisuća dolara potrebnih za inicijalni razvoj.

Osnovne aplikacije su spremne, kao i platforma

Naime, dok najpopularnija rješenja poput Hootsuitea žele biti potpuni alati, Anctu želi postati platforma koja neće ovisiti samo o njihovim aplikacijama, već i aplikacijama niza partnera koji će za Anctu raditi social alate, kao što Pet minuta ili Infinum razvijaju “appove” za Appleov ili Googlev app store.

anctu_3store

 

Unatoč tome, Anctu ipak sadrži najosnovnije aplikacije koje će služiti kao temelj korisnicima, ali i drugim developerima, poput Composera za pisanje sadržaja ili pak Schedulera za objavljivanje sadržaja u točno određeno vrijeme. Osnivač Marko Pavlović za Netokraciju ekskluzivno otkriva planove s razvojne strane:

Aplikacije poput Edge, Twap ili FollowBro su fokusirane na riješenja za društvenu analitiku i automatizaciju, koje bi se trebale ticati svakog profesionalca ili poslovanja, a koje pokušava poboljšati i mjeriti aktivnosti na društvenim medijima. Malo se sramimo prve verzije, no ipak smo ponosni što smo uspjeli doći do prvog MVP-a (op.ur. minimum viable product). U planu imamo često ažurirati, popravljati te lansirati nove aplikacije na našoj platformi.

Podijeli pa vladaj – aplikacijama

Trenutno su im u internom razvoju integracija s Google Analyticsom te rješnje za praćenje mentionaIako se čini da ovim “balkaniziraju”, odnosno, raspodjeljuju dobro poznate mogućnosti u što manje komade, radi se o potezu koji bi im itekako mogao koristiti u budućnosti. Ukoliko se svaki od developera usredotoči na specifičan dio i razvije aplikaciju do “savršenstva”, krajnji rezultat će zaista biti alat kvalitetniji od konkurencije. Pavlović ističe kako je najbitnije da razviju ispravan “okoliš” za developere, u kojemu će oni moći razvijati i prodavati svoja rješenja – a za to je potrebno vrijeme.

Anctuov "onboarding"
Anctuov “onboarding”

Pavlović kaže i kako je svakako bilo interesa drugih developeraali da su zasad ipak usredotočeni na razvoj što boljeg korisničkog iskustva. Iako u ovom članku nećemo ulaziti u recenziju Anctua, moram vam reći da govori istinu. S obzirom da sam imao priliku testirati bezbroj social media alata, moram priznati da je za “alfa” verziju Anctu itekako sofisticiran, što se vidi prvenstveno po sučelju. Onboarding koji vas u početku vodi kroz sve Anctuove mogućnosti je jednostavan i savršeno radi, što je izuzetno pohvalno, s obzirom da slične detalje, na žalost, rijetko viđamo kod softvera iz regije. Testiranje je bilo najbitnije za dovršavanje rješenja, ističe Pavlović:

Testiranje, testiranje i još malo testiranja. Postoji mnogo stvari na Anctuu koje moramo poboljšati i popraviti, no ovaj MVP će nas odvesti u pravom smjeru. Standardi za naš MVP na ovom tržištu su vrlo visoki, stoga sam jako ponosan na naš tim od četvero ljudi koji su uspjeli obaviti veliki posao u ovako kratkom vremenu, a planiramo tako i nastaviti.

Pavlović naglašava kako su im tri mjeseca razvoja iza zatvorenih vrata prošla te kako sad kreću u potragu za novim prilikama, što uključuje i sljedeću investiciju koja će im biti potrebna kako bi nesmetano razvili mrežu developera.

(Social) app store je Anctu!
(Social) app store je Anctu!

S trenutnom razinom pedantnosti koju su uložili u prvu verziju Anctua, tim je svakako spreman za izazove (američkog) tržišta. S obzirom pak na tržište i interes velikih igrača poput Salesforcea za social cloudom, Anctu bi se dugoročno mogao naći na meti akvizitera (poput splitskog Socialbranda), koji će vidjeti itekakav potencijal u platformi za upravljanje društvenim mrežama na kojima svaki dan pratite Netokraciju. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.