
Algoritmi i kanabis: Splitska tvrtka Agilno razvija sustav za praćenje učinka medicinske marihuane
Ako pitate tvrtku Agilno iz Splita čime se bave, prvi odgovor je “razvojem softvera”. Ništa neuobičajeno, u ovim krugovima čini se da se svi time bave. Krenete li u detalje, saznat ćete i da je krunski projekt ove agencije Strainprint - sustav za praćenje utjecaja medicinske marihuane.
Naime, postoji 2.500 laboratorijski potvrđenih vrsta kanabisa (s proširenim kanabinoidnim i terpen profilima) i 15 metoda konzumiranja, koje se koriste u terapiji 340 odobrenih medicinskih stanja i 40 s njima povezanih simptoma. Podataka o tome koja vrsta i metoda najpovoljnije utječu na pojedine simptome i stanja nema toliko, pa su pacijenti često prepušteni sami sebi.
Korisnička aplikacija Strainprint omogućava im da crowdsourceaju što su naučili isprobavajući razne vrste medicinske marihuane, a ti podaci se potom obrađuju i stvara se baza znanja korisna za pacijente, liječničke, farmakološke tvrtke, objašnjava nam lead developer Petar Vukašinović.
“Dostavit ću vam sustav za 3 mjeseca”
No kako se jedna splitska tvrtka kao što je Agilno nađe u toj priči? Ne nađe se, objašnjava nam Petar Vukašinović, već je tvrtka zbog cijele te priče i osnovana, a sve je počelo u Kanadi prije tri godine:
Išao sam raditi u Kanadu preko programa Working Holiday i zaposlio sam se u firmi koja je radila softver za američke prvoligaše (MLB, NFL, NBA i ostali). Tu sam se iskazao, a vlasnik mi se požalio kako nije zadovoljan rješenjem firme koja je tada 7 mjeseci radila na prvoj verziji Strainprinta, koji se tada zvao “Weeder”. Upoznao me je s tadašnjim osnivačima. Vidio sam ogromnu priliku i obećao im da će dobiti prvu verziju platforme u roku od 3 mjeseca. Vratio sam se u Hrvatsku, otvorio firmu, napravio proizvod u roku i sada surađujemo gotovo godinu i pol.
Kako su povezane od samih početaka, dvije tvrtke nemaju tipični odnos agencije i klijenta, kaže Petar:
Dok većina projekata ima neki rok, mi smo Strainprintov development partner i naše dvije firme su usko povezane. Praktički smo njihov development odjeljak i imamo zadovoljstvo raditi na svojim alatima, novim projektima, integracijama, održavanju postojećih rješenja pa čak i tehničku podršku za njihove klijente. Dva puta godišnje odemo u Kanadu i družimo se s istraživačima, doktorima i ostatkom Strainprit tima koji sada čini dvadesetak članova.
Surađuju s korisnicima, liječnicima, znanstvenicima…
Cijeli Strainprint sustav na kojem Agilno radi ima vrlo različite sastavnice. Kod dijela za krajnje korisnike bitno je korisničko iskustvo i grafičko sučelje mobilne i web aplikacije.
Korisnika na kraju dana zanima konačni rezultat, no da bi se do njega došlo prate se različiti parametri, od trenutnog vremena i temperature zraka do konzumirane količine kanabisa u određenom obliku.
Kada je riječ o dijelu sustava koji koriste institucije poput bolnica i laboratorija, oni od tehnologije Strainprinta zahtijevaju nešto potpuno drukčije:
Institucije uglavnom zanimaju podaci o procesu koji korisnik koristi da izliječi ili ublaži svoje simptome. Dok krajnji korisnik proizvodi informacije, institucije ih konzumiraju u formi analitike, i s tim informacijama donose poslovne odluke. U ovom segmentu su nam najbitniji vizualizacija podataka i osnovni machine learning algoritmi.
Osim toga, sustav ponekad prilagođavaju za pojedine klijente koji ga žele implementirati, dodati vlastiti brending i prilagoditi svojim potrebama. Ponekad je to svakako izazov, priznaje Petar, jer je riječ o vrlo mladoj industriji:
Često klijenti ne znaju točno sto žele, pa se radi više iteracija. Kad je klijent sretan, krajnji korisnik uvijek ima nešto za dodati ili poboljšati, tako da je izazov filtrirati potrebe svakog korisnika i spojiti ih u određene funkcionalnosti koje čine proizvod koji ima smisla i koji pomaže na tisuće pacijenata.
Isprobaj novu industriju, pridruži se timu

Tim Agilno trenutačno broji 7 članova, no žele taj broj podebljati – traže frontendaše i backendaše. Nedavno su otvorili novi ured u Splitu, pet friendly, dakako, no rad iz ureda nije obavezan, a radno vrijeme je fleksibilno.
Barem jednom godišnje odlazi se na tech konferencije i ulaže se u znanje vlastitih developera, ali i u zajednicu: Sljedeći mjesec organiziraju prvi Python meetup u Splitu pa ih ondje možete upoznati i uživo.
A želite li se pak okušati u razvoju web i mobilnih aplikacija u prilično novoj i inovativnoj industriji, prijavite se:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.