Mentoriranje nije samo za startupe u akceleratorima, već nam svima može pomoći bilo da smo mentor ili mentorirani kako pokazuje i uspješan primjer osnivača Makerbuina i Infinuma.
Infinumov je Tomislav Car prije nekoliko godina objavio kako je postao investitor u CircuitMess, tvrtku mladog Karlovčanina Alberta Gajšaka koji u novoj epizodi Netokracija Podcasta objašnjava zašto je od tog kapitala puno bilo bitnije Carevo znanje i iskustvo.
Na sličan je način Lemaxova Nataša Kapov Kostovski za vrijeme svog gostovanja na Netokracijinoj Ladies of New Business konferenciji nesebično ponudila svoje vrijeme da mentorira nekoga – i odmah našla kolegicu koja želi da s njom podijeli svoje znanje.
O mentoriranju u tehnološkoj industriji govori se prvenstveno u kontekstu zapošljavanja novih zaposlenika ili strukturiranih mentoriranja poduzetnika u sklopu startup akceleratora i programa poput Seedcampa i akceleracijske faze Fil Rouge Capitala.
Od jedne poznanice sam nedavno čuo kako nije dosad imala profesionalnog mentora stoga želim da prije slušanja ovotjednog podcasta upamtite: Ne morate biti dio nekog strukturiranog mentoriranja kako bi si osigurali osobu koja će s vama podijeliti svoje znanje i iskustvo.
Tko bi vama uopće htio biti mentor?
Nesebično dijeljenje znanja i iskustva kroz meetupove, ali i stručne članke i mentoriranje je nešto što me od samog početka privuklo tehnološkoj industriji. Imao sam čast mentorirati desetke startupa o tome kako komunicirati s medijima u sklopu programa poput Seedcampa, Hubrauma Deutsche Telekoma i Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, ali i naći vlastite mentore – mahom iskusne digitalne profesionalce s godinama i desetljećima iskustva. Često u neformalnoj atmosferi u kojoj sam tek kasnije shvatio da su mi postali mentori.
Cilj ove epizode je da naučite kakvi mentori postoje, što mogu ponuditi i kako naći svog mentora ili postati mentor. Upravo je razmjena iskustva u brzorastućoj digitalnoj industriji najbolji način za skaliranje kvalitete cijele industrije, kao i pojedinačnih kultura.
Slušajte nas putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu, gdje će za koji dan biti i ova epizoda. I javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
11. 12. 2019. u 7:41 pm
A jeste i vi poslali oglasni bilten. Ni traga Netokraciji sa početka.
Mia Biberović
12. 12. 2019. u 8:40 am
Bok, Denise. Po čemu si zaključio da je ovdje riječ o nekom oglašavanju? Da je riječ o plaćenoj suradnji, to bismo istaknuli, kao što uvijek radimo, ali doista ne znam kako bismo obradili temu mentoriranja bez da navodimo dobre primjere iz industrije.