
A1 Adria Liga najavljena kroz raspravu o tome kako živjeti gejmerski život, a pritom ne zapustiti onaj “pravi”
Deveta sezona A1AL započela je kvalifikacijama za Brawl Stars 31. ožujka i FIFA 22 kvalifikacijama 1. travnja. Gejmeri će se natjecati u prilagođenom formatu i izgledu lige, a pobjednike očekuje fond od čak 200.000 kuna. Ipak, osim tih novosti otvorenje lige obilježila je zanimljiva rasprava.
Ovo veliko online natjecanje okuplja najjače gejmere u regiji. Kao i mnogi drugi ljubitelji video igara – i ovi profesionalci provode puno vremena online i u raznim chat roomovima, gdje su u velikoj mjeri izloženi raznim pozitivnim, ali i negativnim utjecajima drugih osoba.
Zbog toga je A1 Hrvatska, u suradnji s gejmerima i stručnjacima u ovom području, iskoristila najavu početka kvalifikacija A1 Adria lige kao priliku da se ponovno potakne razgovor o temi sigurnosti.
Održana panel rasprava o odgovornom gejmanju na kojoj su sudjelovali Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, Aleksandar Gavrilović, tajnik Klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara i direktor gejming studija Gamechuck te gejmer PvtMole, kuhar i član žirija MasterChefa Melkior Bašić i pjevačica Zsa Zsa, koji oboje u privatnim životima igranju video igre i poznaju gejmersku scenu.
“Uvijek i u svakom trenutku osoba mora biti odgovorna za ono što piše ili govori.”
Tomislav je istaknuo kako se u komunikaciji unutar samih igara, kao i na forumima i društvenim mrežama, kriju opasnosti poput neprimjerenog sadržaja, online zlostavljanja ili krađe osobnih podataka:
Gejmanje ima puno pozitivnih strana, ali nikako ne može biti rješenje za bijeg od stvarnog života i problema. I zato je važno što više pričati o gejmingu, aktivnosti koja nam sve više ispunjava slobodno vrijeme, pogotovo u zadnje dvije pandemijske godine.
Aleksandar tvrdi da je odgovornost i na proizvođačima igara:
Etički izazovi su sve veći i proizvođači igara ne smiju samo gledati na profit već i dobrobit svojih korisnika, pogotovo kada su u pitanju djeca. Nerijetko se zbog monetizacije psihološkim metodama iskorištava neznanje i naivnost djece, ali i njihovih roditelja kako bi zaradili koji dolar, kunu više.
Govor mržnje je nažalost prisutan u gejming svijetu, ali ono što igrači ne znaju je upravo činjenica da nisu anonimni iza svog govora ili pisanja, ističe PvtMole:
Svakome možeš ući u trag i možeš biti kažnjen. Uvijek i u svakom trenutku osoba mora biti odgovorna za ono što piše ili govori.
“Protiv toga se treba boriti i glasno i jasno reći – ne, pogotovo zbog naših najmlađih.”
Zsa Zsa ističe kako i sama cijeli život vodi borbu s pitanjem koja je to točno granica u gejmanju i kako živjeti i taj život, a pritom ne zapustiti onaj pravi, u kojem vrijeme ide i u kojem imaš obaveze koje ne čekaju da ti prođeš nivo:
Mislim da su to muke svakog gejmera, ali nekako s godinama dolazi i ta zrelost i odgovornost prema “vanjskim” zadacima pa moraš, hoćeš ili nećeš, naučiti kako to sve kombinirati. Mislim da je važno pričati bas o tome i našim iskustvima kako bismo sve mlade potencijalno usmjerili da uživaju u gejmingu, ali spoznaju kada treba ugasiti igricu.
Nakon dugog radnog dana, igranje video igara ga opušta i tu je pronašao mir, zabavu, ali i
dobre prijatelje, ističe Melkior:
Naravno, kao i u hrani, u životu je zdravo sve što je u granicama normale i zato treba pronaći neki balans. Volim odigrati League of Legends, ali moram reći i da ja ponekad naletim na negativne komentare i uvrede koje pokušavam ignorirati. Protiv toga se treba boriti i glasno i jasno reći – ne, pogotovo zbog naših najmlađih.
A1 u suradnji s poznatim igračem, PVT Mole, posvetit će se i edukaciji. A1 #GamingEdu, serijal videa, bavit će se temama game developmenta, odgovornog ponašanja na internetu, ali i kako odgovornog gejmanja. Osim ovoga, korisnici će imati priliku dobiti i odlične savjete o tome kako sami mogu postati gejmeri ili kako pokrenuti svoj YouTube kanal, ali i koje vještine su im potrebne za napraviti vlastitu igru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.