
5 razloga zašto vaša web stranica mora biti responzivna – automatski prilagodljiva pametnim telefonima i tabletima!
Što je uopće responzivni web dizajn (RWD)? Stranice su responzivne (eng. responsive) ako se prilagođavaju uređaju, odnosno veličini ekrana. Takve stranice vam omogućavaju dobro korisničko iskustvo, bez obzira na uređaj koji koristite za pregledavanje. Umjesto da razvijate zasebnu, mobilnu verziju stranica, koristite li responzivne tehnike, vaše stranice će se automatski prilagoditi rezoluciji. Ako ovaj tekst čitate na stolnom ili laptop računalu, probajte promijeniti veličinu preglednika u u kojem upravo čitajte ovaj tekst, kako bi provjerili je li ova stranica responzivna...

Što je uopće responzivni web dizajn (RWD)? Stranice su responzivne (eng. responsive) ako se prilagođavaju uređaju, odnosno veličini ekrana. Takve stranice vam omogućavaju dobro korisničko iskustvo, bez obzira na uređaj koji koristite za pregledavanje. Umjesto da razvijate zasebnu, mobilnu verziju stranica, koristite li responzivne tehnike, vaše stranice će se automatski prilagoditi rezoluciji. Ako ovaj tekst čitate na stolnom ili laptop računalu, probajte promijeniti veličinu preglednika u u kojem upravo čitajte ovaj tekst, kako bi provjerili je li ova stranica responzivna…

Saznat ćete da se dizajn Netokracije zahvaljujući Blagonić Brothersima uspješno prilagodio i time prošao na responzivnom testu. Želite li dodatno testirati Netokraciju, otvorite ju u vašem tabletu ili pak pametnom telefonu.
Mobile će uskoro biti — zakon
Stranice prilagođene pametnim telefonima i tabletima već sada zbog fleksibilnosti imaju prednost prema ostalima, a uskoro će ta prednost biti ogromna. Prema istraživanjima, trend korištenja mobilnog weba je u velikom porastu, posebice zahvaljujući servisima za stvaranje mobilnih web stranica poput Onbilea. Prema nekim istraživanjima u Sjedinjenim Američkim Državama, predviđa se da ćemo web stranice za nekoliko godina češće pregledavati mobilnim uređajima nego li desktop računalima. Upravo iz tog razloga, veoma je bitno razviti web stranice prilagođene svim, a ne samo desktop rezolucijama.
Budite u korak s vremenom
Ako vam se čini da je responzivni dizajn stvar budućnosti, varate se. Ethan Marcotte je sredinom 2010. objavio sad već legendarni članak, a 2011. je i objavio knjigu na tu temu. Danas su gotovo svi veliki igrači prihvatili ovu tehniku i uvelike ubiru njene plodove. Čak je i, što se web trendova tiče, spori Microsoft nedavno impresionirao redizajniranom naslovnicom. Još važnije, Google je ranije ove godine naveo RWD kao SEO best practice. Trebate li bolju preporuku?

Prednost nad konkurencijom
Iako se responzivne tehnike u svijetu koriste već relativno dugo, RWD na području Balkana još nije uzeo maha. Odlučite li se danas na izradu uz pomoć responzivnih tehnika, vjerojatno ćete imati barem korak prednosti u odnosu na vaše konkurente. Vaši posjetioci će moći pregledavati vaše stranice bez obzira na to koju rezoluciju ili uređaj koriste. Sjećate se kada je u svijet web dizajna na velika vrata došlo CSS pozicioniranje? Responzivni dizajn nije ništa manje velika stvar. Krenite već danas u dizajn novih stranica ili redizajn postojećih!
Posjetitelji će vam biti zahvalni
Budite sigurni, posjetitelji će vam biti zahvalni ako ih počastite modernim, responzivnim dizajnom. Njime ćete otjerati mnogo manje potencijalnih korisnika iz jednostavnog razloga što imate garanciju da svi korisnici mogu pregledavati vaše stranice. Također, uz RWD i praćenje web trendova, osiguravate i odlično korisničko iskustvo, što će se zasigurno odraziti na posjećenosti vaših stranica. Svi dobivaju, zar ne?
Responzivne web stranice postaju standard – vama i agencijama
Ako ste čuli za RWD, ali su vas zastrašili argumentima da je izrada responzivnog weba vremenski zahtjevnija i skuplja, vjerojatno samo niste zakucali na prava vrata. Dobra vijest je ta što vam profesionalna web poduzeća (ili pojedinci, naravno) za responzivni redizajn neće naplatiti ništa više. Prijašnja praksa je bila razviti zasebne stranice za mobilne platforme, no danas se razvija samo jedna verzija, koja koristi responzivne tehnike. RWD je postao standard, pa je samim time dio uobičajenog paketa usluga, kao što je to nekad postao dizajn za tada općeprihvaćenu širinu od 960 pixela, ili pak CSS pozicioniranje prije toga. Stoga, nema nikakvog razloga da vaš sljedeći projekt ne bude — responzivan.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
brlog
26. 11. 2012. u 1:22 pm
http://www.brlog.biz
yap 😉
Emanuel Blagonić
26. 11. 2012. u 2:32 pm
Gdje stisnem like? 😀
Bojan Janjanin
26. 11. 2012. u 2:34 pm
Lajk za brlog 🙂
Gjuro
26. 11. 2012. u 4:46 pm
Bilo bi lijepo kad bi netko mogao postati primjer projekta koji ima više od 5 templatea, nije blog, publishing platforma (mikro portal).. čisto da potvrdimo case. Imamo li primjer ecommerca koji je responsive i nije bilo overheda za produkciju responsive rješenja? Da li netko misli da bi se na primjer 24sata.hr mogao u istom vremenu napraviti u responsive tehnologiji. Ako ima, lijepo molim da mi se javi – ima posao u Nivasu.
Ovakvi članci brutalno dezinformiraju tržište, jer činjenica je da responisive nije za svakoga (svaki target), niti je za svaki projekt.
Također, “veliki igrači” ubiru plodove ovog trenda, ali to sigurno ne rade “u cijeni”. Na primjeru bilo kojeg velikog projekta dovoljno je pogledati koji browseri i u kojim scenarijima moraju biti optimizirani, uključimo li tu testiranje na svim platformama i OS-ovima, za koje bi se stranice trebale prilagođavati, radi se o minimalno trostrukom procesu testiranja i optimizacije.
Sve je lijepo dok si mlad, radiš samo za hip browsere, i živiš u svijetu gdje klijentu možeš reći – ovih dvadeset posto korisnika ćemo ti ignorirati jer to nije moderno.
Osobno sam pobornik responsive tehnogije, no sa sigurnošću mogu potvrditi kako spomenute premise ovog članka jednostavno ne drže vodu.
Evo i moj lajk za brlog.. very nice 🙂
Ivan
30. 11. 2012. u 9:27 am
pozz…ovo je primjer responzivnog weba u rh..www.t-guide.net
Nebojsa
30. 11. 2012. u 11:07 pm
Znači li to da Nivas trenutno ne može isporučiti 24sata.hr (ili neki sličan site) kao responsive ako se to zatraži od njih? 🙂
seven
01. 12. 2012. u 9:33 am
povrsno citanje i nabacivanje ovakvih satro provokacija mi je ispod razine.
naravno da se tehnicki apsolutno sve moze napraviti.
Nebojsa
01. 12. 2012. u 12:02 pm
@Seven, radi o rečenici iz posta iznad; “Gjuro: -Da li netko misli da bi se na primjer 24sata.hr mogao u istom vremenu napraviti u responsive tehnologiji. Ako ima, lijepo molim da mi se javi – ima posao u Nivasu.”
Po tome možemo vidjeti da Nivas ima veći trošak na responsive projektima i dobro bi im došlo ubrzanje? Stvarno, što ako im se netko javi, kada je to samo segment cijelokupnog procesa (kako vidimo u postovima), što opet nema smisla. A možda i ponude vežu za radne sate, a ne za kvalitetu i način na koji rade i reputaciju koju imaju? Jer stvarno čemu ta rečenica kada i da se netko javi odmah bi sam sebe diskvalificirao samim javljanjem 🙂 Ako vi provocirate, mogu i drugi vas. Površno čitanje, nabacivanje? lol :)))
seven
26. 11. 2012. u 5:07 pm
Koja zabluda. Clanak se mogao zvati 5 razloga zasto ti treba web 2.0., ili 5 razloga zasto ti treba sajt po kom surfas da bi surfao po njemu i onda nastaviti trkeljati gluposti u karakteristicnom SEO word stuffing tonu. Jer ovaj clanak za mene nije nista doli keyword stuffing.
I brlog i yesterdayishere su toliko ne zahtjevni da se sigurno moze o njima pricat u kontekstu responsivea ovim tonom koji clanak ima. Ali ovako generalizirati o web stranicma je stvarno smijesno i neprofesionalno. Tko je radio site koji ima vise od 5 linkova i iole kompleksniji layout znat ce o cem pricam.
Bojan Janjanin
26. 11. 2012. u 5:57 pm
Mogao sam ući dublje u problematiku, ali onda riskiram novu špotanciju urednika 🙂
Princip je isti za sve stranice, neovisno o njihovoj veličini ili kompleksnosti. Postaviti ću isto pitanje kao i Davoru, u kojim slučajevima misliš da RWD nije moguć?
miroslav jovanovic
27. 11. 2012. u 2:10 pm
seven hvala!
evo me popljuvase na fb zbog slicnog odgovora.
brlog
26. 11. 2012. u 5:13 pm
Mislim da je bitno i razlikovati responsive i adaptive…
Slažem se da Brlog nije primjer iznimno komplicirane stranice, ali smo radili i kompliciranije projekte da su adaptive, definitivno mislim da nitko uključen u raspravu ne misli da je to jednostavan posao.
Davor
26. 11. 2012. u 5:30 pm
Iako postujem Bojana i pratim njegov rad dugo, mislim da je clanak napisan ipak malo površno. Po meni je falilo spomenuti da RWD (bar u ovoj fazi) nije jos za svakoga, te po meni nije jos standard (slicno bi bilo reci da je IE9 minimalni standard optimizacije).
Slazem se da sa izradom RWD ne treba zastrasivati klijente, dapace, no zahtjeva neko vrijeme u samoj izradi, te svatko tko ima ozbiljan posao mora to uracunati dal u ponudu ili ako je site vec izradjen – kao dodanu uslugu. Iz zadnjeg paragrafa (bar meni) ispada da se klijent moze obratiti “nama” za besplatnu optimizaciju sajta za mobilne uredjaje.
Bojan Janjanin
26. 11. 2012. u 5:51 pm
Hvala na komentaru, Davore 🙂 Ne slažem se s tobom kad kažeš da RWD nije za svakoga. U kojim slučajevima misliš da nije isplativo raditi RWD?
Što se tiče zadnjeg paragrafa, svjestan sam da je škakljiv, ali nije mi namjera loviti klijente.
Davor
26. 11. 2012. u 6:03 pm
U slucajevima kada target na koga se cilja vjerovatno nema potrebe posjecivati stranicu putem mobilnog uredjaja, ili kada klijent zeli ustediti na svakom koraku pa mu ta usluga za sada ne treba. Iako uglavnom svaki web kojeg napravim danas ima dozu RWDa, to je zato jer je korisnik svjestan toga i vidi potencijala u tome, te je spreman to i platiti. Ako izbacimo sve mini sajtove, obicno RWD zahtjeva i zasebno koncipiranje i postavljanje plana, te za mnoge, je to izvan dosega, bar u prvoj fazi izrade.
seven
26. 11. 2012. u 6:06 pm
Ne misli nitko da je jednostavno osim autora članka koji maze oci bacanjem fraza oko cijene i kompleksnosti.
Ako imas dizajn koji je radjen i optimiziran za odredjenu rezu, ne mozes ti taj dizajn u 5 minuta srezat na manje i rec evo ti responsive. Trebas svaku degradaciju redizajnirat i optimizirati. Sve ostalo je fusarenje koje mozda iza nekih vrata i ne kosta (ali i ne vrijedi) nista.
Slazem se sa zadnjom recenicom, nema razloga da vam iduci projekt ne bude responsive. Svakako se javite poslije sa impresijama, koliko cete jos responsive projekata raditi.
Bojan Janjanin
26. 11. 2012. u 7:10 pm
Why so hostile? 🙂
Kreso
27. 11. 2012. u 1:30 pm
Pa probat ću pogoditi “why so hostile”… Mene je baš upiknuo taj dio “daj sve u istu cijenu”.
Pa što zbilja nije dovoljno da u ovom tupavom Hrvatistanu di se svi ionako cigane za sve živo i di je intelektualni rad cjenjen kao i lizanje kuverti još trebamo i (pazi sad) “stručni” članak koji, eto tako, zaključuje kako “profiesionalne kompanije neće ništa više naplatiti” svrstavajuću bilo koga tko to pokuša naplatiti u “neprofesionalne firme koje žele okrasti klijente”. A cijela ta konstatacija je uglavnom – kriva! Da, kao što su neki već napomenuli – lako je guslati kako je to sve isto kad se radi jednostavan web i ako “posudiš” neki RWD template poput TW bootsrapa (i sl) ili tak nešto i onda samo nabacuješ sadržaj unutra tako da u konačnici kodiraš da sve ide jedno ispod drugog i voila! Napraviti to pošteno i napraviti to pošteno na nečem zahtjevnijem od “Gore header navigacija koji ide u izbornik / Veliki heder slider koji ćemo s Js-om resizati (skripta available na 300 linkova) / Stavi tri box-a ispod headera koji idu jedan ispod drugog te nakalemi gigatski footer” nije nimalo jednostavno! I ko proba – vrlo mu je jasno zašto nije isto. Tko je imalo pratio RWD tematiku nabasao je na ovaj članak – http://bit.ly/AvrGCB . Da pliz pročitaj pa mi objasni kako zaboga to može biti isto kao da su momci radili za običnu 9xx varijantu? Idejna rješenja i wireframove ne možeš raditi u browseru, prilagodba contenta (ne nabacivanje jedno ispod drugog samo), browser compatibility testing itd… Di je to nestalo?
U principu, odličan članak za dodatno srozat vrijednost struke. Već vidim kako 5 web dizajnerčića koji nikad nisu ni probali prenose informaciju “da su čitali na netu” da je RWD isti vrag ko i običan sajt… I to im je dobar pitch za prodat klijentima jer a) software je besplatan b) država ne traži poreze c) troškovi poslovanja i imanja biznisa su urbani mit. I onda smo opet kod malog od susjeda – svi rade RWD i svi to mogu za parsto kuna…
p.s. Još samo opaska u vezi “to je sad standard”. Standard su danas i električni podizači na autima, jel misliš da ih ne plaćaš? Standard poništava vrijednost?
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 6:53 pm
Krešo, onaj tko radi stranice za 1000 kn ne treba promatrati kao konkurenciju, a to se meni čini iz tvog komentara. Uvijek ćeš imati onih koji, kako ti kažeš – “čitali na netu da je RWD isti vrag kao i običan sajt”, ali sorry – mene takvi uopće ne brinu. Svi su se uhvatili naslova članka zaboravljajući da Bojan (ispravi me ako griješim) vjerojatno nije niti pisao naslov, nego je naslov pisao urednik na Netokraciji. Isto tako, članak je (i dalje stojim kod toga) dobar starting point za raspravu o RWD. Da, postoje ljudi (www.creativenights.com, http://www.blagonic.com) bez problema složiti RWD. Mi još uvijek RWD naplaćujemo dodatno, ali idemo prema tome da ga uključujemo u samu cijenu. Dakle, da, povećati ćemo cijenu jer vrijedimo i znamo više, ali to ne vidim kao problem. Na kraju ćeš sve dobiti u cijeni. Ista je stvar bila i s HTML5 kada smo ga kao defaultni standard uveli krajem 2011. Čak smo u našem frameworku kojeg koristimo za brzu izradu stranica ostavili mogućnost da odaberemo hoćemo li kao standard koristiti XHTML Strict ili HTML5 – znaš koliko smo puta koristili XTHML od tada? Niti jedan!
Eto, volio bih da se o tome priča, o RWD kao o budućnosti a ne da se web developeri i dizajneri (koje jako cijenim) prepucavaju oko samog članka. Nekome se sviđa, nekome ne – ja sam siguran da smo svi na sličnim “valnim duljinama” ali da je o takvim temama bolje razgovarati na kavi nego ovako prepucavajući se.
Krešo, da ponovim – mali od susjeda i oni koji rade webove za 1000 kn – NAM NISU KONKURENCIJA! :)))
Kreso
27. 11. 2012. u 10:35 pm
@emanuel > Hm.. ne mogu replyat direktno na tvoj post pa ću ovako.
Ne bih htio da me se krivo shvati, nije da se ja “bojim” niti me baš tak jako brinu brinu ti “1000 kn sajtovi” ali me užasno frustriraju ovakvi komentari i zbilja smatram da ovakav način trivijaliziranja dugoročno gledano – totalno srozavanje vrijednosti struke od koje svi živimo! Budimo realni – svaka struka ima specijalaca za 100 kuna i to je tako – ali kada to pročitam na stranici posvećenoj web tehnologijama ne mogu a da ne odapnem jedan “O rly”?
NIje naslov ni najmanji problem,niti većina članka – problem je dio članka koji trivijalizira nečiji trud implicirajući lažnu banalnost da je “sve to standard” i mora ići u osnovnu cijenu – a ako nije, sigurno nisu profesionalci i “zavaljavaju vas”.
Iskreno, trenutno radim jedan zahtjevan RWD i ubijam se od osmišljavanja kombinacija kako bi to sve funkcioniralo pošteno, kako bi korisnici ekšuali imali benefit od tog RWD-a i kako bi klijentu ROI ekšuali bio opipljiv ovom tranzicijom (a ne da se samo “trudim” pobacat to po klasičnim šprancama) i onda pročitam na ovakvu glupost! I sav taj trud je “isto” kao da sam radio klasični desktop??? Pa daj fakat…
I tu spada onaj “Lako je guslat onom ko nije probao…”
Emanuel Blagonić
26. 11. 2012. u 6:09 pm
Ajmo reći ovako: RWD je idealan kao starting point za manje sajtove. To što si ga ljudi kod nas ne mogu priuštiti, i to što se nama ne isplati raditi RWD za svakoga je drugi par rukava. Bojanov članak je jako dobar uvod i ako šaljete klijentu pošaljite ovaj link da se upozna malo s problematikom.
@Seven – Da, RWD nije za svakoga (to se slažem s tobom) i danas se vodila rasprava na Twitteru upravo na tu temu. Ali ne zato što nije moguće napraviti RWD za bilo koji projekt (iako, ne znam ima li smisla RWD za web aplikacije) već zato što je benefit puno manji od finalne cijene.
@Davor – čuo sam zanimljivih razmišljanja od ljudi koji su više u RWD od mene (kod nas u BB se time bavi Lucijan) i mislim da je dobar pristup da ako je ikako moguće krenemo s RWD pristupom za jednostavnije sajtove, a za kompliciranije se dogovaramo s klijentom. Kada kažem kompliciranije mislim na npr. Jutarnji, Večernji i sl. Ako je mogao Boston Globe, Microsoft, Coca Cola, Disney, zašto ne bi mogli naši portali napraviti kvalitetan RWD?? Nemojmo imati previsoko mišljenje, ima ljudi koji kod nas rade vrhunski RWD 🙂
My 2 cents 🙂
seven
26. 11. 2012. u 6:15 pm
@Emanuel clanak ima apsolutno krive premise o tome da se responsive napravi maltene sam od sebe dok developer spava. Mislis da ova ekipa koju si naveo koja ima responsive to napravila preko noci, bez ulozenog dodatnog truda? Mislim da ne.
Responsive je odlicna prica ako se dobro napravi. Na zalost, cak i ovi veliki koje si naveo su radili shortcute u produkciji koji su na kraju degradirali pricu. Ako degradiras dizajn micanjem informacija, ali te informacije backend svejedno procesira i salje ne znajuci kakav klijent opsluzuje, gdje je tu tocno optimizacija za light uredjaje i brzine neta? u cssu? ziher. Vjerojatno out of budget scope iliti iscurile pare iz budgeta na crossbrowser testingu.
Emanuel Blagonić
26. 11. 2012. u 6:20 pm
@seven – ja to nisam tako shvatio. Mislim da se ovdje više govori o RWD općenito, možda preopćenito, ali zato i postoje komentari. Napišeš što misliš, ne moramo se svi složiti, ali barem smo konstruktivni.
Što se tiče optimizacije, možeš na nju gledati kao na micanje sadržaja. Ja i Lucijan se često ne slažemo po tom pitanju i ja smatram da je bolje sakriti sadržaj koji je nepotreban. Ok, učitava se tekst, ali koja je onda razlika ako posjetitelju serviraš potpuno desktop prilagođenu stranicu ili RWD stranicu?. Da, možemo govoriti tada i o tome da je bolje raditi odvojenu stranicu koja nije responsive i u nekim slučajevima bih se složio. RWD je još u povojima i treba tu još jako puno raditi, svakako bih preporučio čitanje knjiga http://www.abookapart.com/products/responsive-web-design i http://www.abookapart.com/products/mobile-first koje govore o ovakvom pristupu.
Nebojsa
02. 12. 2012. u 10:56 am
nije ni ovaj link loš 🙂
http://bradfrost.github.com/this-is-responsive/resources.html
Davor
26. 11. 2012. u 6:18 pm
@Emanuel: mislim da uopce nije upitno dal je RWD izvediv ili ne, te dal postoje osobe koje su kvalificirane. Vas setup je sasvim ok, cak mislim da i vecina agencija radi slicno, ovdje pricam o tome gdje RWD ne znaci dodati 5 linija koda cssa 🙂
I je, clanak je dobar uvod kojeg bi mnogi klijenti trebali pogledati, no fali dosta parametara koji nisu spomenuti i koji mogu samo zbuniti nekog.
a to da bi rwd trebao postati standard je ok, vjerovatno i hoce jednog dana i ja sam puno sretniji kada navigiram po sajtovima koji imaju mobile verziju.
Emanuel Blagonić
26. 11. 2012. u 6:23 pm
@Davor – da, i ja sam sretniji ako sajt ima mobile verziju, pa barem mi je lakše gledati sadržaj na mobu. S druge strane, upitno je želiš li baš gledati RWD a koliko znam nemaš nekog izbora (za razliku kada se radi posebni mobile sajt), pogotovo ako na RWD imaš sakrivene neke informacije. S druge strane, sve je stvar pristupa, i ovo nikako nije tema gdje možeš 100% reći: RWD se isplati. Nekima se nažalost on još ne isplati, pogotovo u hrvatskim uvjetima. Vani je već drukčija priča. Kako smo bili po konferencijama, tako mogu reći da sam dosta “zaražen” RWD, možda su to predavanja utjecala na mene :))
Davor
26. 11. 2012. u 6:27 pm
Ma to je jasno, ostao si začaran 😀 I vjerujem da nema konferencije gdje ce se reci da RWD los i da ga izbjegavate, no sigurno se nije samo stalo na tome da je RWD dobar i da ga svi cool kids moraju imati 🙂
Emanuel Blagonić
26. 11. 2012. u 6:30 pm
Ne, naravno da ne. Ali ono što kažem, RWD je odličan starting point. Kao što smo polako micali support za IE6, IE7 i uvodili support za HTML5, CSS3 tako ćemo lagano i za RWD. Danas dođi kod nas i za svaki site možemo napraviti RWD ako nam u startu kažeš. Drukčije je planiranje, radimo mobile predloške, ali Lucijan je već brz pa nema frke 😛
Davor
26. 11. 2012. u 6:38 pm
Tocno, mislim da rwd sam po sebi nije problem izvest i da ga svaka web agencija koja radi kvalitetno moze izvest, vec kako njemu pristupas i do koje faze rwd razvijas pod “ukljuceno u cijenu”, reci da je rwd pis-of-kejk bez obrazlozenja je isto kao kada prodajes webove po 500kn i imas sve ukljuceno 🙂
Gjuro
26. 11. 2012. u 6:39 pm
Jel u mom komentaru piše nešto što već nije objavljeno naknadno?
Marko Dugonjić
26. 11. 2012. u 6:52 pm
@Seven Ako se site radi mobile up, a ne desktop down, onda nema nikakvog rendanja ekstra stvari koje se sakrivaju. HTML se generira samo za osnovni sadržaj pojedinog URL-a, a sve ostalo se treba ili a/ maknuti u planiranju sitea ili b/ učitavati @media aware JavaScriptom (sadržaj koji nije glavni na nekom URL-u ionako ne želimo indeksirati na toj stranici).
@Davor Naravno da nije dodati pet linija, ali kad se zbroji i oduzme na kraju dana nije neka razlika. Moje je iskustvo da *ukupno* nema više posla. Ima možda na striktno front-end strani, ali se štedi puno vremena objašnjavajući klijentima što je prioritet na cijelom siteu. Kod mobile first pristupa, količina vizualnog dekoriranja se bitno smanjuje.
“One web” je jednostavno jedini ispravni način, baš kao što je ispravnije raditi web app, a ne native app za internet content. *Trenutna* realnost je naravno drukčija i *trenutno* klijenti naručuju prvenstveno desktop, a tek pokoji prilagodbu za tablet ili mobile i performanse su *trenutno* bolje u nativnim appovima. Ali stvari će se jednom promjeniti (“za dan dva, možda tri možda pet, možda 100, ne znam još broj”) i onaj tko odugovlači, prestat će biti relevantan. RWD neće nestati, samo će ga biti sve više.
Prije 8 godina uvjeravali su me da je nemoguće izrezati news portal u CSS-u. Rekao sam samo, donesi mi Mac da provjerim IE5.2 http://www.maratz.com/blog/archives/2005/02/13/i-fell-in-love-with-g5/
Vanja Bertalan
30. 11. 2012. u 11:22 pm
@maratz naravno da je bilo moguce, dobro se sjecam. Ali koliko je bilo potrebno dodatnog vremena, efforta? Onaj mac sa IE 5.02 je korz prozor odletio…
Mobile penetracija je kod nas 5-7%. Da, rast je jako strm ali do 20-25% nas ceka dobra godina ili tri. Kako opravdas mobile up izradu velikog projekta tipa coolinarika ili 24 sata na takav nacin? I da na kraju (debelo posjecenija) desktop verzija bude bez tradeoffova? I jos u otprilike istom budzetu???
Nitko ne osporava da je RWD way to go. Ali da to ide by default, po duhu svetom – nema sanse.
Marko Dugonjić
02. 12. 2012. u 10:12 pm
Vidi ovdje: http://www.netokracija.com/5-razloga-zasto-vasa-stranica-mora-biti-responzivna-40223/comment-page-1#comment-27751
Davor
26. 11. 2012. u 7:55 pm
Bas tako, na nama je da forsamo sto vise mozemo dok ne postane standard gdje ce svaki setup bit default za rwd.
Elvis
26. 11. 2012. u 8:15 pm
Ljudi… zbunjujete me.
“RWD nije za svakoga”, “RWD je idealan kao starting point za manje sajtove” i slično.
Evo, ja nisam ni web design studio, ni profesionalac, i zapravo, uopće nemam smisla za dizajn.
Ja sam privatni iznajmljivač apartmana koji izrađuje web stranice za vlastite apartmane.
Prije tjedan dana sam konačno napravio RWD redizajn web stranica http://www.gmm-sukosan.com
Stranice se prikazuju kako je zamišljeno u Chrome, Firefox, Opera, IE9, IE8, Safari 5, Android 2.1, 2.3.3, 4.1, Dolphin, Opera Mobile, iPad2, iPhone 4S, radi OK sa isključenim JavaScriptom, izgleda OK isprintano..
U IE7 ima par manje važnih grešaka, no nije me briga – tko koristi IE7 na tabletu ili smartphoneu?
Na starim mobitelima i u Opera Mini (Java verzija) izgleda loše – a jebiga, što se može.
U IE6 je sve raspadnuto, no nije me briga. u Europi i tako već sada manje od 0,2% surfera koristi IE6. Do idućeg ljeta ga više nitko živ neće koristiti.
A postoji i mobilna verzija sajta za IE6 i one koji preferiraju sažetije, jednostavnije i “lakše” stranice na mobitelu.
I što sad? Jesam li dobro učinio što sam se odlučio na RWD?
Ili sam se grdno zajebo i moram početi ispočetka?
OK… znam da bi najbolje bilo platiti nekome tko zna što radi, ali ta opcija otpada jer si ne mogu priuštiti 🙂
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 10:16 am
Svaka čast na angažmanu, sve super 🙂
fivewho
26. 11. 2012. u 10:28 pm
Dobar članak, na pravi način uvodi u priču sve one koji će uskoro shvatiti ozbiljnost koju nosi mobile.
U celoj priči se ne radi samo o rwd, već i o samom contentu. Naravno, sve zavisi od samog sajta i njegove namene, ali generalno, kada se radi o tekstu, text body recimo treba da bude do 35% ukoliko se radi za smartphone, do 65% količine originalnog teksta ukoliko se radi za tablete. Naslovi ne bi trebalo da imaju više od 5-6 reči, treba što više koristiti taksativno navođenje kroz bullets nego kroz ogromne pasuse…
Damir2
26. 11. 2012. u 10:48 pm
Informacija da će uskoro mobile nadmašiti desktop je zavaravajuća te površna. Većinu novih mobile korisnika čine nerazvijeni, koji su u Internet preskočili na desktopu pa uskaču odmah na mobile. Oni su vrlo nezahtjevni ka i poprilično nesofisticirani (nisu moje riječi) tako će i servisi za njih biti nesofisticirani. Ozbiljan Internet i dalje će biti na desktopu i laptopu, djelimično na padu.
Na mobile uglavnom će biti čitanje a manje interakcija (također nisu moje riječi) jer je ekran naprosto premali a način upotrebe površan. Nije bez razloga oglas na mobile 6 do 8x jeftiniji
Martin
27. 11. 2012. u 2:59 pm
Nisi u pravu, postotak mobilnih korisnika je prilično velik i brzo raste, možda ne u Hrvatskoj, ali globalno definitivno da.
“Oni su vrlo nezahtjevni ka i poprilično nesofisticirani (nisu moje riječi) tako će i servisi za njih biti nesofisticirani.” – koja hrpetina gluposti, većina mobilnih korisnika su napredni korisnici koji kupuju smartphone, tablete i sl. ovo tvoje vrijedi jedino za Afriku.
Ako neznaš napraviti (ili prilagoditi postojeći) web za mobile ne moraš pljuvati po tome, radije se primi učenja.
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 6:55 pm
Damire, da, i ja sam ovako mislio. Rekao sam – ajmo mi na mobitelu prikazati samo ono najvažnije ali vidim da se sve više developera (Mozilla, Opera, Google…) odlučuju za RWD kao način skaliranja *cjelokupnog sadržaja*. Danas mislim da to i nije toliko loša praksa…
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 9:12 am
Prolistajte malo kroz http://mediaqueri.es, galeriju responsive sajtova.
seven
27. 11. 2012. u 12:04 pm
Na mediaqueri.es je jasno vidljiv pattern o kojem tipu siteova se moze pricati u sklopu RWD-a: jednostavni layout, jednostavni siteovi. tocka. Vec na aids.gov naslovnici imas zesce trzanje kod resizeanja.
Ako imas onresize handlere koji ti briju po domu zavisno o dimenzijama devicea – kreirao si zesci overhead za usera dok ti se elementi ne posloze na tvoju dimenziju na tvom bijednom mobilnom procesoru – sto u konacnici degradira vrijeme potrebno za prikaz sitea (i interaktivnosti). Sa slikama ista prica. Ako mi na mobu serviras 500 kb sliku kao i za desktop pa mi ju domom resizeas na manju, em sto mi trosis bandwidth em sto mi ubijas device. Serviras mi drugi css za druge velicine ekrana? Odlicno! Ali gle… sajt mi je i dalje spor za poludit. Zasto? Zato jer u pozadini racuna jednadzbu svemira za koju moj dekstop ni ne trepne, ali gle vraga – moj tablet umire dok to ne izracuna.
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 1:11 pm
@seven čini mi se da poanta RWD-a nije resizeanje :)) I dalje mi nisu jasni tvoji argumenti. Znači, ti tvrdiš da je bolje imati što? Desktop site gdje je slika od 500kb pa je onda to u redu? Inače, postoje i načini da se na mobitelu prikazuju i smanjene veličine slika… nisam toliko u tome pa nemam link, ali treba malo proguglati…
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 2:05 pm
Za različite platforme se serviraju različite slike, naravno da nećeš servirati sliku od 500kb za smartphone.
Miroslav Musa
27. 11. 2012. u 9:36 am
Kratki filozofski uvod: Web je po defaultu responsive! I tablice i DIV-ovi se prilagođavaju širini, ali povećanjem kompleksnosti dizajna, sve postaje kruće i složenije.
Da li se responsive može napraviti u istoj cijeni (besplatno)? Ako je jednostavan sajt ili pronađeš takav template – DA. Ako imaš custom sajt/dizajn, odgovor je – NE. Po meni, svaki screen za određenu rezoluciju mora biti zasebno izdizajniran. Znači, u samoj fazi dizajna i wireframinga imamo znatno povećanje troška. Da ne govorimo o funkcionalnostima koje se mijenjaju. Što ako se klijentu ne sviđa Mobilemenu? Pa treba raditi neku custom podjelu multilevel strukture?
Članak je više pisan u stilu animiranja ljudi da počnu više razmišljati “out of the box”, ali površno gleda na stvari. Ja osobno smatram da bi svaki novi sajt trebao biti responsive, ali to ima svoju cijenu. Ako klijent nema budžet, negdje se mora rezati. Hoće li to biti na unosu contenta, dizajnu ili odabiru tehnologija, stvar je odluke klijenta i onoga što ćemo mu sugerirati.
I na kraju mala digresija – Flash sajtove sam još prije 10-tak godina radio responsive, jer sam uvidio da bi tako trebalo radi posjetitelja. Danas je ta potreba još i veća, jer nikada u povijesti nije bilo toliko različitih rezolucija monitora, a user experience je bitniji nego ikada.
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 11:26 am
Imajte na umu da ne govorimo o istom procesu izrade kao i prije 2-3 godine. Dobar dio procesa se iz grafičkog editora seli u browser, u prirodno okruženje. Umjesto peglanja detalja u Photoshopu, koristimo CSS i u vrlo ranoj fazi počinje dizajn, pa čak i testiranje. Znači, vrijeme koje bi ranije uložili u PS, sad ulažemo u CSS.
seven
27. 11. 2012. u 11:58 am
ovo je potpuno pogrešno i krivo. to si možda možeš ti priuštiti koji radiš i dizajn i markup, ali u iole ozbiljnijem produkcijskom procesu ovakav pristup za sobom povlaci izuzetno puno problema. o tome mogu pricati satima i navoditi realne primjere iz prakse, kojih vjerute – imamo i vise nego dovoljno.
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 1:12 pm
@seven – a da se nađemo jednom na kavi pa da raspravljamo o tome? Zar nije to konstruktivnije? S druge strane, svako drži neku svoju stranu… Ja bih rekao da je RWD dobar za sve osim možda web aplikacija (eto, to ne bih radio na RWD-u), sve ostalo – go for it! A to što živimo u državi gdje si to ne mogu svi priuštiti, to je druga priča…
seven
27. 11. 2012. u 3:08 pm
moze! ja sam uvijek za druzenje. 🙂
Marko Dugonjić
27. 11. 2012. u 3:45 pm
Znači, oni koji rade i dizajn i markup su neozbiljni? Tenks!
seven
27. 11. 2012. u 5:27 pm
U ozbiljnijem tj. gdje na projektu radi vise od 20 ljudi u svakom trenutku.
Oni koji rade dizajn i markup su jebeni talenti i volio bih da radimo skupa, ali takvih je na moju veliku zalost – malo. 🙁
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 3:01 pm
Vidim i da je Lucijan Blagonić na WebCamp ZG promovirao RWD, pa ću podijeliti s vama njegove slajdove https://speakerdeck.com/lucijanblagonic/croatian-rwd-in-practice-at-webcamp-zagreb
seven
27. 11. 2012. u 3:24 pm
super preza, steta sto nisam u zivo to poslusao. jedino tocka 5 fluidne mreze dodiruje problematiku rwda. Ostalo je po meni trenutni best practice izrade svih html siteova i svakom bi ovo trebalo biti salabahter.
no niti 50 linkova na super preze nece popraviti krive premise koje promovira tvoj clanak.
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 3:32 pm
OK, skužili smo, misliš da su premise pogrešne i to je OK, to je tvoje mišljenje 🙂
seven
27. 11. 2012. u 4:16 pm
Bojane, nije samo moje nego vecine komentatora, kolega itd. Konkretno:
1. “5 razloga zašto vaša web stranica mora biti responzivna” – plasis ljude. Ne NE MORA biti responzivna. imas target, platforme, itd. ako se poklapa s poslovnim ciljevima sitea – da onda je ok da bude.
2. “Mobile će uskoro biti — zakon” – mobile je vec sad zakon, ali ne smartphone. smartphone je u stagnaciji, ali tableti rastu, a oni sve bolje i bolje popunjavaju tehnoloski jaz izmedju desktopa i smartphonea. tebi tableti vec danas imaju rezu i proc ko desktopi. Na ipadu NE ZELIM mobile site. Zelim full blown site jer mi to taj device omogucuje+touch aware.
3. responzivne web stranice postaju standard – zabluda. Niti html5 jos nije postao standard, di ce tek RWD.
4. rwd ne kosta vise nego ne rwd – zabluda. kosta jer iziskuje vise. ako si do sada morao raditi 2 sajta – mobilni i desktop, koji kostaju, i onda radis 1 koji ima sve to i jos je kompleksniji – da i to kosta. da li kosta isto ili vise kao mobile+desktop je diskutabilno, ali da kosta samo kao desktop je cista zabluda.
Lucijan Blagonić
27. 11. 2012. u 4:30 pm
@Seven, čitam sad tvoj odgovor i moram priznati da ne razumijem. Jel ti razumiješ što je RWD site? To nije mobilni site za tablet. Možeš ti definirati i 10 breakpointa ako te to veseli ili ima smisla (tip: fluidne mreže).
HTML 5 nije postao standard? Što ima veze? Jesu svi browseri prošli u jednakom broju AcidX test? Nisu. U čemu je točno problem toga da nešto nije standard? Ako ćeš čekati samo vendore, onda molim te izbriši sve CSS3 stvari koje ste koristili na projektima, jer se u IE7/8 ne vidi border-radius, i nedaj bože da koristite text-shadow.
Imam osjećaj da bacaš “argumente” iz rukava, i nemaju realno uporište u ovoj raspravi, ali i bilo kakvoj web-related raspravi, a pogotovo oko web standarda (funny).
seven
27. 11. 2012. u 4:46 pm
Lucijane, odakle si se ti sad nasao uvrijedjenim i krenuo u ovaj napad?
Referenciram se na clanak, Znas, ono gore iznad komentara ovih?
Jedino sto je sporno u cijeloj ovoj prici oko rwda je ovaj clanak.
NE tehnologija, NE nista drugo nego bombasticni naslov, izjave, prijetnje i ostalo.
Argumente koje iznosim iznosim kao netko tko s tim ima itakako iskustva (kao sto sam napisao zar ne?). To sto ne iznosim konkretne primjere, citate, osobe itd, nije ti palo na pamet mozda da je stvar povjerljivih informacija ili poslovnih tajni?
Lucijan Blagonić
27. 11. 2012. u 4:54 pm
@Seven nije ovo nikakav napad na tebe. Pokazao si u komentarima da govoriš o stvarima s kojima ne barataš (primjer mobilnih slike od 500kb). I rekao bih da te puno više smeta u članku, ali i komentarima nego naslov.
Što se tiče konkretnih primjera – nisam ih niti pitao. Pitao sam te direktno zašto se referenciraš na RWD tehnologiju ako ne barataš time i iznosiš dezinformacije (vidi moje o CSS3 i HTML5 “standardu”)?
Što se tiče poslovne tajne – govorimo o iskustvu, ili ti NDA zabranjuje da naučeno znanje primjenjuješ dalje? Ja sam spreman cijelo svoje iskustvo podijeliti s tobom (kakvo god ono skromno bilo). Slobodno mi se javi na e-mail ime@prezime.com.
Mislim da je Marko na dnu dobro sumirao shift koji web agencije moraju provesti. Nije to tvoj problem – to je naš problem. I na nama je da nađemo rješenja za ovo što spominješ. Rješenje nije HTML5 nije web standard i sad to nećemo koristiti. Karikiram jel.
Lucijan Blagonić
27. 11. 2012. u 4:24 pm
Naravno, sve točke navedene su best practice bilo kojeg weba. Čak i fluidne mreže tj. bilo kakav adaptivan dizajn (pogledaj Nabava.net). Problem ili rješenje s RWD nije u desktop praksi, nego u primjeni desktop prakse na mobilno. Ja iskreno ne vidim preveliki (tehnički) problem u tome da svake stranice budu RWD. Čak i taj famozni 24sata može se izvesti RWD i to što je na desktopu kompleksan ne vidim kao prednost, nego kao problem koji mobile-first ali i sam RWD rješava.
Nisam sudjelovao u raspravi od početka pa neću ponavljati stvari koje su neki već rekli, no moram priznati da mi nije jasna tvoja odbojnost prema RWD. Htio ti (ili vi u Nivasu) primjenjivati taj koncept kod svakog weba, ili samo kod određenih – apsolutno nebitno. To je nešto što će ostati na webu i nije samo prolazni trend.
Da smo tako razmišljali pred 10 godina, nikad ne bi imali tableless dizajn, nikad ne bi imali webfontove, svg, progressive enhancement ali i graceful degradation. Pa najbolje stvari su upravo nastale iz potrebe, nevezana uz ograničenja tehnike (ili ljudi). Prvi “webfontovi” su bili u slikama, kasnije u flashu i cufonu, danas imamo Typekit i milijun drugih načina embeda.
RWD i sve što spominješ u komentarima ima svoje rješenje, a ako ga nema – složiti ćete ga vi ili community. Tako web funkcionira. Nama u BB web nije špranca i rado radimo nove stvari, pa čak i ako nemaju jasno rješenje ispred – ako misliš da nemate znanje složiti RWD novi 24sata, možeš se nama javiti. 🙂
Meni je članak super, detalje ostavljam za raspravu u živo. 🙂
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 4:26 pm
Složiti ću se s Lucijanom, RWD kavica zvuči super.
Martin
27. 11. 2012. u 3:36 pm
Mislim da su ovdje u većini web developeri i dizajneri te iz tog razloga zanemarujete jednu poprilično bitnu stavku kod pristupa web-u preko mobilnih uređaja, a to su brzine pristupa preko 3G/4G tj. više ogromne latencije kod pristupa preko mobilnih mreža. U Hrvatskoj je npr. kod pristupa preko 3G-a tipičan RTT od 400 ms pa sve do sekunde i više (ni 4G LTE to ne rješava, ostaje isti problem). Zbog toga učitavanje prosječne stranice koja nije prilagođena za mobile može trajati vječno, brdo puta sam trebao neke informacije u pokretu no ko za inat stranica se neće učitati jer baš mora imati background sliku od 5MB koja sve stopira. Naravno ne morate raditi baš RWD jer po otporu ovdje vidim da većina to ni nezna no napravite onda barem prilagođene stranice za mobile jer je to ipak budućnost koja dolazi.
Mislim da većina web developera ima premalo tehničkog znanja o mrežama, koliko vas uopće zna kako radi TCP koji je temeljni protokol koji prenosi vaše web-ove do klijentskih browsera. http://www.igvita.com/2011/10/20/faster-web-vs-tcp-slow-start/ ,znate li kako su Google i Microsoft ubrzali učitavanje svojih stranica samo time što su povećali ICW kod TCP-a sa tipičnih 3-4 na 9-10.
Nije sve u dizajnu, nešto je i u performansama. 😉
Marko Dugonjić
27. 11. 2012. u 4:43 pm
Problem nastane kada treba mjenjati proces. Naravno da je RWD “skup” ako se radi starim agencijskim waterfall principom:
– prodaja featureseta,
– vizualni dizajn i “UX” unutar UI-ja,
– odobravanje vizualnih prijedloga,
– rezanje,
– backend
Ispravan i brži/jeftiniji način je
– identifikacija problema
– razrada use caseova,
– izrada prototipa,
– testiranje,
– izrada backenda
– i *na kraju* vizualno ukrašavanje
U tom slučaju RWD ne košta ništa više. Sorry.
http://www.disambiguity.com/clientagency-engagement-is-fcked-waterfall-ux-design-is-a-symptom/
seven
27. 11. 2012. u 4:50 pm
smijem se, a plakao bih. u kojem idealnom svijetu ti zivis? 🙂 u onom bez klijenta?
Marko Dugonjić
27. 11. 2012. u 5:04 pm
Not cool man, not cool!
Puno sam ti previše klijenata poslao za ovakvo vrijeđanje.
Bojan Janjanin
27. 11. 2012. u 5:07 pm
Sve mogu shvatiti, pa tako i da imamo drugačiji stav, a radimo isti posao, ali da ćemo se početi vrijeđati, to ne mogu.
seven
27. 11. 2012. u 5:22 pm
Buraz, price da se agencije moraju shiftati u drugi mindset su mi smijesne i to govorim iz iskustva kao netko tko vodi agenciju i tko svaki dan mora petsto razlicitih zaracenih strana miriti a ujedno voditi racuna o tehnologiji i naravno potpisu na svakom od tih siteova.
Uostalom, pitaj Daemona sto misli o tome i gdje smo s time. Obojica smo krvarili dugi niz godina skupa u rovovima na tim frontama.
hrvac
27. 11. 2012. u 5:27 pm
Pokusavam pogledati Netokraciju na tabletu ali nikako ne uspijevam:( iOS app za ajped vam nije bas responzivna jer uopce ne radi:(
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 6:05 pm
Pogledaj na tabletu website, a ne iPad aplikaciju. Probaj rotirati tablet portrait/landscape pa ćeš vidjeti promjenu 😉
Gjuro
27. 11. 2012. u 6:10 pm
Ajde da malo defusamo ovu rapravu… mislim da je osnovni problem što danas postaje jasno koji su problemi “klasičnog” pristupa produkciji, a koji bi bio best practise za današnje “stanje weba”.
Ne želim reći da je problem u klijentu, jer kako mi je jedan lukavi klijent lijepo rekao: „Ako nisam nešto kupio od tebe, tvoj je problem što mi to nisi prodao“ (parafrazirano). Preciznije bi bilo reći problem je S klijentima – kako im objasniti neke stvari i kako napraviti tranziciju „s benzinskog na električni motor“. Jer o tome ovdje pričamo, zar ne? Drastični zaokret u pristupu, prodaji i produkciji usluge ili proizvoda.
Upravo u ovome ja vidim osnovni problem (a i problem ovog Client/Agency Engagement spomenutog članka), previše energije odlazi u koncipiranje idealnog agilnog modela, a premalo u down to earth probleme u komunikaciji s klijentom.
Pod zajednički nazivnik uvijek možemo staviti „blame it on the client“ model, no ako je svima jasno da je to osnovni problem, ajmo onda pričati o tome kako klijentima objasniti što i kako treba, a ne fantazirati o tome što bi bilo idealno. Zato je ovaj članka kriv, jer mu je zaključak usmjeren prema klijentu na, po mom mišljenju, vrlo banalan i naivan način.
Konkretno, samo ove godine sam se našao više od 4 puta u situaciji da čitam brief od klijenta i kao zadnji, zadnji bullet stoji: – stranice u responsive tehnologiji. Pametnome dosta.
Zabluda je da klijenti ne žele znati i ne informiraju se. Itekako bi htjeli znati, i znaju sve više. Naravno kad čovjeku kažeš: benzinski auto ti je za smeće, pređi na električni jer je 100 puta bolji.. većina ljudi ima preveliku ulaznu barijeru da bi se adekvatno informirali zašto i kako, no ako se potrudiš objasnitisve prednosti i mane, sve je moguće 🙂
I za kraj traktata, identifikacija problema,ciljevi, KPI-evi, i use casovi nisu nešto što je novo niti povezano s tehnologijom i svaka prava agencija bi trebala koristiti ovu metodologiju neovisno o tehnologiji izrade desktop, mobile, tablet ili rwd rješenja.
Emanuel Blagonić
27. 11. 2012. u 7:01 pm
@Gjuro mislim da sve veće agencije (na svu sreću, mi nismo toliko veliki:) imaju taj problem. Komunikacija s klijentom – komunikacija s timom. I zato pravi Agile ne može uspjeti. S druge strane mi relativno uspješno radimo na način da u Photoshopu radimo 1-2 predloška (od ponekad 10-20) a sve ostalo prilikom rezanja (HTML5). Ok, možda je stvar u tome da i ja i Lucijan radimo i dizajn i rezanje pa nam je zato lakše, ali ovaj pristup nam se pokazao kao manje “time consuming” nego definiranje 10 predložaka u Photoshopu koje klijent mora prvo odobriti. Ok, sve ima svoje pluseve i minuseve, ovisi dosta toga i o veličini agencije… ali ovo je još jedna zanimljiva tema za kavu…
BTW, vezano za klijentske zahtjeve – nažalost, u Hrvatskoj (a i vani, samo manje) klijenti su needucirani. Pa i ti kada kupuješ auto vjerojatno ne znaš sve pa pitaš da ti objasne (ja ne znam). Isto je tako naša zadaća kao agencije da im objasnimo, da ih savjetujemo. Ja recimo nikada ne bih predložio responsive samo zato da zaradim nešto više novaca, već zato što smatram da to klijentu treba. Ovo je sve još u povojima, ali ista je stvar bila i sa web standardima pa smo išli naprijed. Može se, radije bih da smo mi (manje i veće agencije) ti koji predvodimo i pokažemo što je dobar način rada na webu.
Gjuro
27. 11. 2012. u 9:31 pm
Da, lijepo si sam poentirao; za manji tim, pogotovo poput vašeg, tako i treba raditi, i u konačnici to vam je komparativna prednost na tržištu. U našem slučaju, ili u slučaju projekata na kakvima redovito radimo (velikim) na žalost sve je to malo kompliciranije.
Druga stvar je “kadar”, za ovakav pristup mi više ne govorimo o web dizajnerima koji “znaju” css ili razumiju frontend, već o doista malom broju stručnjaka koji su danas skoro niša, profesionalci koji vladaju frontendom i dizajnom, tj jedan od glavnih dizajn alata im je css.
Na zalost, a nedavno sam bas uočio jednu lijepu sliku na Markovom FB-u, takvih je malo i najčešće ne rade u velikim timovima, zato što postoji dovoljno prostora na tržištu da budu samostalni.
Od takvih i očekujem da propovjedaju i guraju stvari naprijed i u tom kontekstu mi je članak i vrijedan i pohvalan. No što bi Spidermen rekao: „with great power comes great responsibility“, i treba biti oprezan sa izjavama poput ove iznesene vezane uz trošak produkcije, koji doista na imalo zahtjevnijem projektu jednostavno nije isti. Najčešći case koji se nama pojavljuje je da projekti čija produkcija traje (ili će trajati) gotovo godinu dana, ne mogu čekati još 6 mjeseci da se razvije glomazno targetirano mobile rješenje – koje bi svakako bilo bolje, već se iz analitike pokazuje da je dodatna investicija u RWD isplativa u odnosu dosega stranica u trenutku launca. Dakle treba im mobile sad, a ne sutra. Po meni je ovo jedan od najvrednijih argumenata za high profile klijente trenutno, a i u 2013.
Također, samo da kratko prokomentiram, načelno su klijenti i dalje neobrazovani, no to doista više ne vrijedi za velike projekte, dakle projekte u koje je netko ozbiljno spreman investirati, ima potrebu, ima analitiku, i nije mu prvi sajt. Za ovaj uski krug cijenjenih klijenata RWD je ipak nešto „novo“, i dok je i dalje u jeku rasprava u samom communityu (iako možemo reci da postoji koncenzus), za njih je to još stvarno dosta velika enigma, a informacije do kojih dolaze su često oprečne. Zato je, kao što rekoh, bitan oprez onih koji imaju priliku formirati mišljenje. Mogu reči da barem 50% naših klijenata ne rijetko zaluta na netokraciju 🙂
Emanuel Blagonić
30. 11. 2012. u 10:20 am
Samo kratko, budući da na zadnjoj kavi nismo stigli popričati, a bio sam na putu pa nisam ranije komentirao 🙂 Osvrnuti ću se na dio komentara koji govori o produljenju produkcije od 6 mjeseci za mobile.
Mobile (kada govorimo o RWD) ne bi trebalo raditi još 6 mjeseci. Trebalo bi ga raditi istovremeno. Isto tako, trebalo bi ga raditi mobile first pristupom. Na taj način, planirali biste što prikazati na mobitelu i to bi prakitčki “scaleali” na desktop. Fontove, omjere i sl. mogli biste definirati već na mobitelu, a onda scaleati za tablete i desktop one elemente koje moramo mijenjati, dok neke stvari ostaju definirane u startu. Sličan pristup tome je npr. reset.css, definiranje tipografije odvojeno i sl. Sada, taj pristup ovako na prvu djeluje kompliciran. Kako se nisam previše susretao s RWD i još uvijek sam isključivo na “desktop dizajnu”, nemam dovoljno iskustva o tome da propovijedam, ali mogu vidjeti iz našeg iskustva (Blagonic) da taj pristup prolazi.
Na kraju se sve svodi na to kako neki front-end developer (pa i dizajner prije njega) može to uvesti u svoj rad. Ja mislim da od toga ne treba bježati, treba educirati ljude i idemo to raditi tako. Možda ne svaki site, ali krenimo od jednostavnijih i idemo prema većima. Zar treba čekati da se sve vani počne prvo raditi, zar čekamo da se npr. cnn.com redizajnira pa ćemo onda moći redizajnirati i Večernji ili 24 sata? Naravno, ako oni imaju uvjeta i želje – go for it!
Kava je i dalje aktualna, naravno :))
Damir2
28. 11. 2012. u 12:12 am
Dobro kaj ovaj blog čitaju samo dizajneri. Ja sam mislio da je šira publika, ili se ostali ne javljaju baš
Davor
28. 11. 2012. u 12:15 am
Tu je publika
toni
28. 11. 2012. u 9:10 am
Yes it is!
Marko
28. 11. 2012. u 12:11 pm
Brkan je kriv za sve 😛
Viktor
28. 11. 2012. u 11:50 pm
Ja sam se zaintrigirao za raspravu zbog ovoga:
“Prema istraživanjima, trend korištenja mobilnog weba je u velikom porastu, posebice zahvaljujući servisima za stvaranje mobilnih web stranica poput Onbilea.”
Volio bih znati odakle to dolazi? Ajde da si rekao Wix ili OnSwipe onda bih razumio :).
Onbile je totalni pocetnik u tom podrucju i postoji milion drugih rjesenja, koja imaju puno vise korisnika. Takodjer to uopce nema veze sa responsive dizajnom jer im je rezolucija fiksirana za smartphone i to ne izgleda nikako na iPadu, a kamoli na desktopu.
Takodjer mislim da HTML5 jos uvijek nije ni blizu native tehnologija. Mi radimo i HTML sajtove, ali puno bolje i sa puno vise featurea nego Onbile ;), i jos uvijek je puno veci interes za native appovima.
Slazem se s Maratzom koji je rekao da je za content only sajtove puno bolji HTML5 nego native i upravo to pokusavamo adresirati s nasim HTML5 rjesenjem. S appovima postoji hrpa problema sto se tice publishanja, brzine razvoja, ali i s korisnicke strane sto se tice downloada, pretrpanosti home screenova na uredjaju itd…
No problem kod toga je da je pitanje kad ce tocno HTML5 biti na nivou native appova. Nisam siguran. Mislim da se to vise mjeri u godinama nego danima.
Bojan Janjanin
29. 11. 2012. u 8:46 am
Za dio vezan uz Onbile ćemo morati pričekati urednika 🙂
Ivan Brezak Brkan
29. 11. 2012. u 5:11 pm
Ok, kill me :)) Bili su izvor za naslovnu fotku pa sam ih probao NEGDJE ukomporirati u tekst 🙂
Bojan Janjanin
29. 11. 2012. u 5:21 pm
Rekao je Prljić odma, Brkan je kriv za sve 😀
Viktor
01. 12. 2012. u 6:32 am
ok 🙂
Igor
28. 11. 2012. u 11:56 pm
Prvo se treba zaptitati zašto RWD ? Jednostavno radi uxa. Netokreacija servira high resolution images na mobilnim uređajima, load time over 20 sec. Automatski cijela prica pada u vodu ! Zasto giganti ili bilo koji web koji ima minimalno 500k – 600k ++ unique usera mjesecno , bira radje nativni app ili mobilni web ? Preformance je najkljucnija stvar , jer useri ocekuju da im se kontent servira brzo. Svaki 3 user ce otici sa weba upravo jer ne dobiva kontent serviran brzo. Zasto njuskalo nema rwd nego mobilni web ? Cemu RWD ako user ne koristi web jer je spor. Slazem se rwd je nužan na low level sitovima i static contentu.
Lucijan Blagonić
29. 11. 2012. u 3:58 pm
Ne bih se složio da cijela priča pada u vodu. Evo ti i konkretan primjer na Netokraciji. Netokracija se s zadnjom verzijom integrirala multi language, što znači da se s jednim klikom miša može aktivirati nova verzija. RWD pristup osigurava da imamo jednu (1) temu za sve jezike (Hrvatski i Slovenski u ovom trenutku) te prikaz sadržaja na mobitelu, tabletu i desktopu. Također uzmi u obzir da je nova Netokracija predstavljena prije 5-6 mjeseci (i rekao bih da je to prvi RWD projekt ovog tipa i kompleksnosti u Hrvatskoj, no slobodno me ispravi), što znači da je development cijele priče bio puno prije (cca 3-4 mjeseca). Naravno, mogli smo jednostavno ubaciti neki WP plugin koji “rješava” taj problem s slikama, no ne volimo koristiti stvari koje su neprovjerene ili mogu stvoriti potencijalni problem s drugim pluginovima ili samom temom. Konkretno oko slika, na novom Blagonic.com siteu smo integrirali adaptive images pristup te time dodatno optimizirali ostale verzije – tako ćemo napraviti i na Netokraciji u narednim tjednima.
Kad si se već dotaknuo UX-a. RWD nam tu poprilično olakšava. Što s strane održavanja (višejezičnost, mobilna verzija itd.) višestruko olakšava cijelu priču, i omogućava autorima (samim time i korisnicima) da manje vremena provode u administraciji i “kodu”, a više generirajući novi sadržaj.
Ono što možeš biti siguran je da će i sljedeća verzija Netokracije biti RWD jer je to jedini održivi način za budućnost ažuriranje ovog weba i jednostavan deployment na sve jezike i verzije. Ako smatraš da je RWD pogodan za low level i statičan content – pogledaj: novi Mashable, TNW, Microsoft, alpha redizajn CERN-a, novi globalni site Nokie (http://www.nokia.com/global/). Ovo je nekoliko primjera iz rukava – ostalo možeš i sam pronaći.
seven
29. 11. 2012. u 4:17 pm
lucijan – koliko ja vidim na netokraciji se serviraju konstantno iste slike za sve reze pa ih browser scalea. jesam li krivo zabrijao?
Lucijan Blagonić
29. 11. 2012. u 4:18 pm
Tako je. Pročitaj moj komentar i pogledaj primjenu na Blagonic.com.
seven
29. 11. 2012. u 4:46 pm
nisam shvatio tvoj stav glede ove problematike. moj stav je da RWD u kojem serviras jedan te isti teski content na svim deviceovima – #fail!
konkretno: wordpress_restaurant_1-400×230.jpg
netokracija koristi wordpress koji nema nizove varijacija slika rjesene kao neki drugi cmsi. ova slika postoji samo u toj dimenziji u sustavu i onda ju vi markupom gnjecite (u clanku se koristi neka druga 600x verzija no afaik po siteu se koristi ova 400x na raznim pozicijama). gnjeci ju iphone ali gnjeci ju i moj chrome dekstop jer na naslovnici sitea imate 248×143 dimenziju. dok browser gnjeci slike – on je shogan (o bandwidthu koji kosta preskupo da ne pricam). svi best practice price oko optimizacije brzine renderiranja sajteva, koje sam ja procitao, izricito napominju da ne maltretiramo browser sa resizeom slike (jer ima pametnija posla).
ako se vratimo na moj prvi komentar gdje bitcham oko toga da se RWD kao i vecina stvari moze napraviti sa razlicitim effortom (od besplatnog do skupog), i da ako pricamo o RESPONSIVE prici ne smijemo ici shortcutima jer ce stvar na kraju postati – unresponsive.
U mojoj knjizi tehnicke optimizacija frontenda ovo su shortcuti koji nisu dobri:
– ne imanje dovoljnog broja varijacija slike za razlicite aplikacije (gornji primjer)
– ne komprimiranje i ne kesiranje contenta koji se serva pogotovo common contenta (empty vs. primed cache na netokraciji je 132 requesta vs. 113 requesta, 2 x ucitavate jquery lib i v163 i v172, ne servanje svog cssa i javascripta minificirano i kombinirano… )
dakle, djabe ti fluidni responsive markup ako ti ostalo nije optimizirano.
to su bila moja 2 centa, bez flamea, uvreda ili iceg. nitko nije prozvan, ili popljuvan. pricamo o tehnologijama i sto boljem koristenju istih za opce dobro i dobrobit svih nas.
Lucijan Blagonić
29. 11. 2012. u 4:59 pm
Thx za input. Svakako je koristan. Također, dajem i svoj input naravno (dobar i loš). Mislim da je benefit RWD stranice nadilazi bandwith optimizaciju (iako je to gorući problem koji ćemo morati popraviti). Mi kod svakog projekta testiramo nove stvari i gledamo što agilnije ali i kvalitetnije optimizirati cijelu priču.
WP može naravno generirati 100 dimenzija jedne slike ako je potrebno (to i radimo na Blagonic.com) no u trenutku releasa Netokracije, nismo htjeli riskirati s neprovjerenom stvari. Zbog projekta i same tematike gdje Netokracija promovira nove tehnologije red je da te iste tehnologije i koristi i o tome informira svoje čitaljte. Ne sumnjam da će sljedeća verzija biti još bolja i još optimiziranija. I rado ću i onda podijeliti svoja iskustva (dobra i loša) s tobom. Ne mislim da je RWD fail, i ne mislim da je Netokracija fail (no subjektivan sam po pitanju ovog drugog). Mislim da sve ove probelem koje spominješ postoji rješenje, no ako ne postoji, napraviti ćemo ga. Mogu još napomenuti kako je nama interno (uredničkom i dev timu) RWD poprilično olakšao život, te također i meni kao korisniku – čitatelju.
I ne gledam ovo kao flame ili rat ili štogod 🙂 Iako se razilazimo u mišljenjima, ne vidim ništa loše u tome. Rasprava je ovdje da je svi pročitaju i prosude. Što se tiče moje ponude da mi se javiš na e-mail: ona stoji. Rado ću podijeliti s tobom *cijelo* znanje po pitanju RWD-a, i svih meni dostupnih tehnologija i praksi za pojedini problem. A ako ne postoji rješenje – onda ćemo ga mi (web) napraviti. Eto, pozitivna misao za kraj. 😉
Emanuel Blagonić
30. 11. 2012. u 10:34 am
@seven dakle, vezano za slike. Da, oni se sada (not cool, slažem se) servaju u istoj veličini za male članke, ali imamo dodatne slike za featured recimo na vrhu. To je ovo što je Lucijan već odgovorio pa neću opet. Idealno, naravno (pogledaj Blagonic.com) je da imamo više veličina slika i da ih tako serviramo.
E sada, tu dolazimo do cijele problematike kada govorimo o Netokraciji (tebe gledam Ivane:) dupli JS nekada ne možemo kontrolirati. To je zapravo problem WordPressa jer svatko može doći i uključiti plugin i onda taj plugin (ovisno o developeru, jel) može pozvati svoj JS ili napravi neki problem. Kada smo radili Netokraciju testirali smo puno toga. U odnosu na staru verziju napravili smo optimizaciju i ubrzali učitavanje više do 50% – to je ovaj isti site koji se sada servira i na desktopu i na smartphoneu, ali se prije učitavao gotovo 50% duže. Prije smo imali i posebnu mobilnu verziju koja je bila optimized kao što je optimiziran i npr. m.vecernji.hr. Na kraju smo se odlučili za RWD jer 1) želimo pokazati da se može to napraviti bolje za mobitele (izgledom prvenstveno, olakšati čitanje i sl.) iako smo svjesni nedostataka i 2) željeli smo izbjeći probleme koje je radio plugin koji je servirao mobilni sadržaj.
Ovo su problemi koje vi sigurno u svom CMS-u možete izbjeći. Ipak, to je vaš CMS i imate puno veću kontrolu. Moglo bi se to većim dijelom izbjeći i u WordPressu dodatnim optimiziranjem, ne postavljanjem pluginova (najveći problem) i sl. I radimo na tome za sljedeću verziju 😉 za koju se nadamo smanjiti broj pluginova za još 50% 😀
I naravno, vidimo se jednom na kavi pa popričamo. Vidim da se otvorilo zanimljivih tema i vrijedi razmijeniti iskustva.
Igor
29. 11. 2012. u 9:24 pm
Lucijan nitko nije rekao da je netokracija fail, niti je itko rekao da je rwd fail.
Dapace netokracija je projekt koji ima veliku buducnost.
Nego da se moraju stvari gledati sa vise aspekata, zato sam napisao da pada u vodu sto se tice mobile platformi, jer gore je navedeno da je netokracija trenutno potpuno optimizirana za mobile platforme sto nije i tu onda nikako nemoze proci test kako je gore napisano, kad sfiksate probleme onda ce biti potpuno rwd, dok se sajt louda 20 sec na mobile platformi, sorry to ne prolazi cjelokupan test.
Jer je gore napisano da “osigurava odlično korisničko iskustvo” sto loudanje 20 ++ sec sigurno nije.
Dapace dobijas hate, jer useri ne vole cekat.
RWD se moze napraviti da se dobije priblizan ux desktopu, naravno neke stvari moras cut down.
Sto se tice Mashable, TNW, Microsoft vjeruj mi agencije koje su radile njihove webove su jako dobro naplatile optimizacije za odredjene platforme.
Lucijan Blagonic
29. 11. 2012. u 9:43 pm
Daj mi pls napisi nacin na koji si izveo test i konkretne uvjete da dobijes 20+ sec ucitavanje na mobu, da mozemo ponoviti test i prema tome optimizirati. Thx.
Igor
29. 11. 2012. u 10:26 pm
Ovo je test u idealnim uvjetima gdje veza nema latencija
http://mobitest.akamai.com/m/results.cgi?testid=121129_FJ_7X
Ali najbolje da instaliras remote console (google chrome ext)
Zalijepis js code i runas na svom mobu te ces dobiti prave podatke.
Ja sam upalio stopericu i loudao sa svojim mobom:)
Sajt mobile mora biti max 4 – 5 sec
Lucijan Blagonic
29. 11. 2012. u 10:41 pm
Thx za info. Svaki prijedlog je dobrodosao pa tako i ovaj. Svakako cemo proraditi na dodtnoj optimizaciji, s backend i frontend strane.
seven
29. 11. 2012. u 10:49 pm
a u uvijek mozete doc u nivas da vam to optimiziramo (back at you for 24sata.hr rwd parsto komentara vislje) 🙂
Lucijan Blagonić
29. 11. 2012. u 11:06 pm
Može, kad počnete koristiti HTML5 2022. 😉 No šalu na stranu, sljedeći redizajn će 99% IMHO biti RWD – a možda ćete ga baš vi raditi, tko zna.
Igor
29. 11. 2012. u 10:30 pm
evo android
http://mobitest.akamai.com/m/results.cgi?testid=121129_XS_83
Dado
30. 11. 2012. u 4:53 pm
Članak ne može biti loš kad privuče diskutante ovakvog kalibra. 🙂
Marija
30. 11. 2012. u 5:22 pm
Hvala svima koji ste nahranili članak raspravom u komentarima, publika to cijeni 🙂
Komentiram kao korisnik iz šire publike… Kao netko tko sve više smartphone koristi kako bih izbjegla sjedenje za laptopom van radnog vremena, zapravo “patim” što često naletavam na stranice koje (valjda) nisu “responzivne”. Kako često izbjegavam mobilne verzije sajtova, neresponzivna stranica me ustvari natjera da se sjednem za laptop i pogledam što sam htjela jer mi se to ne prikazuje na mobitelu kak spada (izbjegavam mobilne verzije stranica iz razloga što sam za stranice koje češće posjećujem već naviknula kako trenutno izgledaju u desktop verziji pa brže navigiram tom varijantom). Zapravo, osjećam se zakinuto kad mi se sajt na mobitelu ne ponaša kao na laptopu. Kako se dvoumim između tableta ili lakšeg laptopa, RWD tema me zaintrigirala i zamislila sam se koliko bi se tek s tabletom neugodno iznenadila ako naletim na neresponzivne stranice :/
Što se tiče slika i sporog učitavanja, meni kao korisniku bi u većini slučajeva idealna zamjena mobilnoj stranici bila responzivna stranica koja mi se na mobitelu pokaže u desktop verziji s npr. neloadanim slikama pa da ručno kliknem na slike za koje želim da se loadaju. Je li to SF maštarija ili neke stranice i tako mogu funkcionirati?
Lucijan Blagonić
30. 11. 2012. u 5:29 pm
Ovo s slikama “na zahtjev” je nešto o čemu smo i mi razmišljali implementirati na sljedećeoj verziji Netokracije. Mislim da bi se tehnički dalo izvesti bez previše problema, no trebalo bi dobro odvagnuti na koji način to predstaviti posjetitelju (isključiti/uključiti po defaultu). Ono što je po meni najveća prednost RWD-a nad zasebnom mobilnom stranicom je upravo u razlogu kojeg i ti spominješ – mobilne stranice su 99% vremena osakaćene verzije desktop stranica gdje ne možeš dobiti potpunu informaciju (osim ako je riječ o mobilnim stranicama za portale i sl., gdje konzumiraš sadržaj na svakodnevnoj bazi pa ti “ostatak stranice” i nije u prvom planu).
Marija
02. 12. 2012. u 10:27 am
Load on demand – ovo za postavke kako to predstaviti posjetitelju sam malo smetnula s uma, naravno da je i to bitan faktor 🙂 Ako znate za neke stranice koje to već imaju, a dalo bi se to “istestirati” kako to funkcionira, baš mi me zanimalo korisnički isprobati.
Bojan Janjanin
30. 11. 2012. u 6:07 pm
Da, to je definitivno jedan od problema. Slično je i kod mene, jedva se čekam dočepati većeg ekrana ako naletim na neki sajt koji ne mogu pregledati na smartphoneu ili tabletu. Ono što je bitno je dostupnost informacija zbog kojih se stranice i rade. Sa responzivnim, mobile-first pristupom, proces kreće od najmanjih veličina, s fokusom na ono najbitnije, lakoću i brzinu snalaženja.
Ako ste se ikad bavili izradom stranica, a responsive web vam je novost, isprobajte ovaj način i mislim da ćete se iznenaditi kako je RWD prirodan i smislen.
Marija
02. 12. 2012. u 10:41 am
Nisam se bavila izradom stranica (osim na faxu za zadaću prije koju godinu :)), ali sve više uviđam razlike između (ne)funkcionalnosti dijelova stranica na različitim uređajima. Dodatna stavka koju primjećujem da rijetko dobro funkcionira na mobitelu su pop-upovi slika ili otvaranje galerija/slideshowa fotografija s portala. Npr. pop-up oglasa koji se ne resajza na veličinu ekrana pa scrollam po stranici i tražim ‘x’ gdje ću ga zatvoriti. Da se oglas automatski smanji u krupni plan, vjerujem da bi me možda i uspio zainteresirati (takav oglas neočekivano iritira, umjesto da se nenametljivo nametne). S druge strane, kad otvaram sliku koja me zanima, često ju trebam tražiti po ekranu jer nemam pojma u kojem kutu se opće nalazi. Još ne znam kako se RWD uklapa u tu priču, ali simbioza slike-tekst na temu ‘dostupnosti informacija’ u smislu prilagodbe ekranu je jedna od ključnih stvari.
Nadam se da će članak ima i neki praktični nastavak 🙂
Nebojsa
01. 12. 2012. u 12:09 am
Hi autoru članka, jeli ja mogu dobiti popis “profesionalnih web poduzeća” koja RWD neće naplatiti skuplje (a da je site ipak kompliciraniji od ovog Netokracija 2009AD templatea; ovo samo da se brothersi jave 😉 )? Po ćemu to RWD rješenje može biti skuplje (čak i ako ga se skuplje naplati), ako u tom slučaju ne moramo raditi tri različite verzije (desktop, tablet, mobile)?
Bojan Janjanin
01. 12. 2012. u 12:32 am
Bok, Nebojša. Članak nije napisan kao promocija takvih poduzeća, pa nikoga ne želim isticati. Ako smo se u raspravi složili oko nečeg, to je da je RWD “the way to go”, pa se nadam da će u skoro vrijeme sve vodeće agencije na novim projektima prilagoditi proces kojeg je Marko odlično opisao u ranijem komentaru. IMO bi benefit bio velik. Moja je poanta da tada projekt ne bi koštao ništa više.
Emanuel Blagonić
01. 12. 2012. u 11:23 am
@Nebojša ja mogu govoriti u naše ime. Mi još uvijek nemamo mogućnost da napravimo projekt koji je potpuno RWD za istu cijenu. Ali idemo prema tome. Da si me prije godinu i pol pitao možemo li isporučiti HTML5 rekao bih ti da još nismo toliko u tome i razmišljao da li da naplatim to dodatno. Danas, svaki naš projekt je HTML5 u startu. Osim toga, bez dodatnog troška za klijenta nudimo i neke benefite koje smo prije dodatno naplaćivali. I tu se radi o tome. Danas, i BB naplaćuju dodatno RWD, ali za pola godine možda više neće (eto, idemo prema tome).
Doduše, kada je nešto u cijeni ne znači da je jeftinije, jer ako ti netko nešto daje u cijeni tada vrlo vjerojatno jako cijeni svoj rad i svoje vrijeme, pa je njegova satnica veća.
Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.
Vezano za Netokracija 2009AD template, takav smo našli na WooThemes i instalirali 😀
Nebojsa
01. 12. 2012. u 12:42 pm
@Emanuel – ma samo sam malo provocirao 🙂 ali hvala na odgovoru. Vidim ja trud koji ulažete u napredak kroz godine tako sve 5. 🙂 … samo baš ne shvaćam ćemu se ljudi tako puno vežu za radne sate? Čak i ako se RWD može i ponuditi u istom broju radnih sati zar to ne vrijedi više? Ubrzavanjem internih procesa znači da to nešto manje vrijedi samim tim što se brže napravi? Svi mogu kupiti RWD template malo zbucati boje i ta-da. Ono što ostaje u zraku je problematika upravo web orjentiranih tvrtki koje radi načina prodaje na radne sate računajuči troškove i plaće tek tamo u negdje oko 9-10mjeseca su na 0 ako je godina dobro urodila :))))
Lucijan Blagonic
01. 12. 2012. u 1:03 pm
Ovo dosta ovisi od tvrtke do tvrtke no radni sat je zgodan način mjerenja produktivnosti. Vezano za samu vrijednost koju ti možeš isporučiti u tom satu – na osnovu toga ćeš korigirati cijenu (a u sat ćeš zbrojiti i što to uključuje, od softvera, edukacije, znanja itd.). Ako netko može isti posao napraviti u duplo manje vremena od nekog drugog, onda će i njegova satnica biti duplo veća (ili bi trebala biti ;)).
Način formiranja cijena za RWD je drugi par rukava. Iako tehnički možeš reći da je potrebno više edukacije/iskustva pa je samim time i cijena sata (posla) veća. Ovisi o pojedincu i firmi. Ja *osobno* vjerujem da će u nekom trenutku (rekao bih cca 1-2 god) RWD biti prihvaćem u toj mjeri da će to biti jedini pravi pristup za 95% projekata (a da nisu nužno web aplikacije). Vidjeti ćemo što tržište tableta nosi – no tehnologija je spremna. IMHO naravno.
Miroslav Musa
01. 12. 2012. u 12:45 pm
Kako se mogu disejblati mailovi ako ih više ne želim dobijati na ovu temu?
Možda da je jednostavno zaključimo:
– Neki misle da je RWD “way to go”, drugi ne,
– Ovi prvi se dijele na one koji bi ga radili besplatno i one koji bi ga naplaćivali.
Lucijan Blagonic
01. 12. 2012. u 12:55 pm
Na dnu svakog e-maila imaš link za editiranje opcija svih subscriptiona na Netokraciji, nađi ovaj člnak uključiš i snimiš.
Nebojsa
01. 12. 2012. u 12:57 pm
imaš u email koji ti dođe link (show trimmed contet, ako si na gmailu) na manage subscription, a i na dnu članka ispod botunića komentiraj 🙂
darko
01. 12. 2012. u 7:32 pm
Moj posao nije imao veze s webom, dok nisam mogao bez njega, kada sam vidio raspon ponuda od 1000 do 15 000 kuna (cca 2004 godine) i kada sam upoznao jednoga “dizajnera” s laptopom za 2000 kuna shvatio sam da tzv. “landing” stranicu mogu izraditi i sam. Na nekoliko kava sam savjetovao kolege i prijatelje da pokušaju slično. Uglavnom su uspješni.
Zašto bi na primjer prijatelj odvjetnik trebao web kompliciraniji od jedne single-page stranice s uredovnim vremenom. Kafići i trgovine su malo kompliciraniji, ali osnova je slična. Pa što ako web ne izgleda profesionalno? pa firma se bavi drugim…
Kada bude dolazak klijenata preko moba i tableta prešao 60% može se početi razmišljati i o tome
BTW
opekao sam se s pluginom za WP i sada sam konzervativniji
Davor
01. 12. 2012. u 7:45 pm
“Pa što ako web ne izgleda profesionalno? pa firma se bavi drugim…”
Iako malo offtopic, moram priznat Darko, da vecina nas koji tu komentiramo se borimo upravo protiv ovakvih misljenja. Losa i ne-profesionalna web stranica je za mene osobno ko da odes na poslovni sastanak u poderanoj odjeci i pokusavas prodati svoje usluge, bez obzira tko ju odradio. Nema niceg loseg da amateri rade svoje landing pageove, dapace, i ja mijenjam svoju gumu na autu sam.
Emanuel Blagonić
02. 12. 2012. u 9:01 am
Mislim da nitko od nas nije protiv toga da oni koji znaju sami napraviti svoj web, neka ga sami naprave. Pa čak ako i ne znaju, a zadovoljni su time – go for it. To niti nije naša ciljana klijentela, niti se želimo boriti s takvima. S druge strane, vjerujem da znaš da web dizajn košta. Ne ulazeći u to košta li on 1000 ili 15000 kn, sve se svodi na sljedeće:
1) moraš platiti ljude, oni koštaju
2) moraš platiti licence, one koštaju
3) moraš uložiti u razvoj, edukaciju, to košta
4) moraš platiti sve poreze državi, pa čak i one glupe koji su tu samo da nas muzu, jer to košta, a ako ne platiš zatvore ti firmu
5) na kraju moraš platiti i HGK, želio ti to ili ne, i koristiš li ti njihove usluge ili ne, a to košta
Ako se želiš baviti ozbiljno web dizajnom onda moraš ulagati. Ne možeš zato imati cijenu od 10 kn koju ima od susjeda mali, koji sve radi na crno, bez programa, bez edukacije.
Emanuel Blagonić
02. 12. 2012. u 9:05 am
Darko, ne znam kakvog si iskustva imao s pluginom za WP. Mi smo ga koristili na staroj verziji Netokracije i bio je problematičan. Tako da… ako imaš pitanja, javi se.
darko
02. 12. 2012. u 9:07 pm
Davor & Emanuel. Problem s kojim se borim sličan je vašem, čak je utjecaj amatera daleko veći i daleko ih je teže kontrolirati, pa tako i održavati cijene. Mijenjanjem kursa, skretanjem s matice za sada uspijevam.
Moj posao je filmski snimatelj za što imam nešto akademskih diploma, specijalizacija u Engleskoj (koje sam djelomično sam financirao). Činjenica je da danas svatko s malo skupljim mobitelom tvrdi da je odličan snimatelj, režiser, montažer… Klijentela to sve teže razlikuje, pa sam se silom prilika prebacio u scensku rasvjetu, programiranje inteligentnih reflektora i sličnog. To je za plaćanje računa. To je područje na kome susjedovi mališani još ne mogu ozbiljno ugroziti posao. Posao koji volim, video (film sam prekrižio) nalazi se na mojoj web stranici (iza slike) i daleko je od značajnoga prihoda. Glavnina mog posla je u medicini i nije javna, razumljivo.
Zbog čega pratim Netokraciju? Pa zato jer sam zainteresiran za razvoj internetskog videa koji je kod nas (i šire) u povojima. Želim vidjeti i naučiti od ljudi koji su u sličnom poslu, ali tako da ne ugrožavam njihovu egzistenciju i pazim da netko ne ugrožava moju. Kako je to wannabe posao, ulaganje u profesionalnu web stranicu uglavnom je bačen novac jer ljudi očekuju video. Opet njega ne mogu vidjeti na stranici (humana medicina, farmacija..) pa im ja šaljem linkove. To je zatvoren krug.
Dakle, moj posao je web, ali jedna niša u njemu, možda specifična
BTW, edukacije moram pohađati i plaćati sam, baš me očekuje jedna od tusučicu eura 🙂
Sorry za offtopic, ali tek toliko da znate da na webu ima profesionalaca izvan “developera i dizajnera” koji su u jednoj ne tako beznačajnoj niši
Siniša Cvjetković
05. 12. 2012. u 11:55 am
Najviše me pogodila ova izjava da bi trebao “RWD biti već u cijeni”. To bi se moglo na više načina krvo shvatiti. RWD je u cijeni za projekte kojima dizajn web trgovine onda košta 20.000 kn, 30.000 kn ili više. A nije u cijeni kada dizajn košta 5.000 kn.
Mi smo radili RWD na http://www.bajumbadum.com, i to ne na cijeloj web trgovini, već samo u sekciji koja se bavi vjenčanjima. Testirali smo sami sebe. Ima tu malo više od dva gumba, ima tu puno javascripata, jQuerry-ja, i nije RWD toliko beznačajan posao. Ako ništa onda zbog testiranja i održavanja.
Odnedavno je ipak naša strateška odrednica RWD u dizajnu E-Commerce rješenja, i svaki sljedeći projekt se radi kao RWD. Naša rješenja nisu najjeftinija, nama je najbitnije da su kvalitetna i hvaljena na tržištu.
ZG8
05. 12. 2012. u 9:44 pm
Primjer zanimljivog responsiva u Hrvata http://www.dim.hr
Marko Dugonjić
07. 12. 2012. u 9:35 am
10 primjera web shopova napravljenih sa RWD
http://www.creativebloq.com/web-design/responsive-ecommerce-websites-12121456
JakovSura
19. 04. 2017. u 1:30 pm
Svaka stranica mora biti prilagođena svim uređajima, lijepo dizajnirana i profi napravljena http://www.lupusart.net/web-usluge/web-dizajn .Nema gore stvari nego kada nisam u mogućnosti otvoriti neku stranicu kako treba preko mobitela. Od takvih stranica odmah odustanem.
Adrijana Rojnica
03. 08. 2020. u 3:18 pm
Iako je clanak malo stariji, tema je aktualna. Za dobar renking responzivna web stranica je neophodna.