
10 principa po kojima UK redizajnira svoje digitalne servise nakon zatvaranja 1500 nefunkcionalnih vladinih ‘portala’
Na nedavno održanoj FFWD konferenciji u Zagrebu kojoj je Netokracija bila medijski partner, Paul Annett, odgovoran za razvoj digitalnih servisa britanske vlade, govorio je o njihovom načnu i procesima za razvoj. Pod pojmom “digitalni servisi” podrazumijevaju i putovnicu, upit za zajam, vozački ispit itd. Neki se mogu realizirati internetski, dok je za većinu potrebna fizička prisutnost - njima je cilj pretvoriti "fizičke servise" u digitalne. Digitalne usluge britanske vlade prije su bile u katastrofalnom stanju pri čemu su se informacije teško pronalazile, a korisnici su za korištenje pojedinog servisa zvali i do 7 puta.

Na nedavno održanoj FFWD konferenciji u Zagrebu kojoj je Netokracija bila medijski partner, Paul Annett, odgovoran za razvoj digitalnih servisa britanske vlade, govorio je o njihovom načnu i procesima za razvoj. Pod pojmom “digitalni servisi” podrazumijevaju i putovnicu, upit za zajam, vozački ispit itd.
Neki se mogu realizirati internetski, dok je za većinu potrebna fizička prisutnost – njima je cilj pretvoriti “fizičke servise” u digitalne. Digitalne usluge britanske vlade prije su bile u katastrofalnom stanju pri čemu su se informacije teško pronalazile, a korisnici su za korištenje pojedinog servisa zvali i do 7 puta.

Izračunali su kako bi uštedjeli velike količine novca, dapače milijune funti, kada bi popravili i najmanji dio sistema. Dobili su podršku vlade i počeli poboljšavati stanje, počevši s zatvaranjem 1500 nefunkcionalnih portala koje nikada nitko nije ni trebao te ih izmijenili jedinstvenom stranicom.
Paul je naveo i 10 principa dizajna koje su stvorili radeći na projektu:
- Start with needs: Shvatili su da je privatni sektor odavno naučio kako korisnicima dati što žele (npr. pronalazak vrijednosti PDV-a);
- Do less: Usredotočiti se se na ono što vlada zna napraviti, npr. vlada ne zna ništa o čuvanju pčela, ali to pitanje ostavlja stručnjacima;
- Design with data: Iskoristiti postojeće podatke za precizniji uvid o ponašanje korisnika;
- Do the hard work to make it simple: Pogodnosti za trudnice na novom portalu su primjerice predstavljene kroz jednostavnu formu;
- Iterate. Then iterate again: Rano izbacivanje projekta brže donosi feedback;
- Build for inclusion: Pisati jasne linkove i koristiti tehnologije poput ARIA atributa;
- Understand context: Mobilno područe je sve veće te ga treba što kvalitetnije iskoristiti;
- Build digital services, not websites: Ljudi željni razvoja novih usluga trebali bi moći pristupiti svim podacima;
- Be consistent, not uniform: Postaviti univerzalan vizualni jezik za lakše prepoznavanje usluga;
- Make things open: it makes things better: Podijeliti s ljudima što se napravilo kako bi saznali što se može poboljšati.
Za kraj je postavljeno više pitanja nego nakon bilo kojeg drugog predavanja, zahvaljujući kojima smo saznali da se njihov kod može koristiti u domaćim projektima (sve je open source i dostupno preko GitHuba).Na projektu pak radi dvadesetak ljudi. U publici su se našle i dvije osobe iz hrvatske Vlade pa se nadamo da će i trenutnoj upravi prenijeti naučeno kako bi počeli primjenjivati neke od navedenih principa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.